Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

Brunson Trump için mücadele konusudur

31.8.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Dış politikada ABD ile kriz devam ederken, Suriye'de önemli gelişmeler olmaktadır. Başkan Trump, Rahip Brunson konusunu bir iç politika malzemesi olarak kullanmaya devam edecektir. Kasım ayında kendisini bekleyen seçimler için hayati önem taşıyan Brunson’ın serbest bırakılması hedefi Trump için önemli bir mücadele konusudur.

Geçtiğimiz günlerde Beyaz Saray'da evangelistlere verdiği yemekte mücadeleyi sürdüreceğini açıklamıştır. ABD ve Rusya artık Suriye'de bir çözüme varılması hususunda hem fikirdirler, ancak bunun yöntemi ve nihai şekil üzerinde mutabakat kesinleşmemiştir. Vaşington'un YPG'yi Şam yönetimi ile yaptığı müzakerede Fırat'ın doğusunda elde edilecek özerk yapılanma için tavizler kopartmaya teşvik ettiği anlaşılmaktadır. YPG alınacak tavizler karşılığında, İdlib'e yapılacak bir operasyonda Suriye askerlerinin yanında olabileceğini açıklamıştır.

Suriye'nin siyasi bütünlüğü korunarak Kürt azınlığın nasıl bir yapıya kavuşturulacağı Helsinki zirvesinde Trump ve Putin arasında ele alınmıştı. Bu hassas konu bundan sonra yapılacak ikili görüşmelerde yeniden müzakere edilecektir.

ABD ile Rusya arasında İdlib konusundaki gerilim sürerken, Rusya Savunma Bakanlığı Eylül'ün ilk haftasında Akdeniz’de 30 uçak ve 25 gemi ile tatbikat yapılacağını duyurmuştur. Rusya ayrıca federasyonun doğu ve orta bölgelerinde 300 bin askeri personelin katılacağı bir tatbikat düzenleneceğini, bu tatbikata Çin ve Moğolistan silahlı kuvvetlerinin katılacaklarını bildirmiştir.

Rusya kendisine yönelik ABD yaptırımlarına karşılık askeri gücünü ortaya koymayı tercih etmektedir.

Türkiye, ABD ile yaşanan kriz karşısında bir yandan Avrupa Birliğine yakınlaşma işaretleri verirken, diğer yandan Suriye konusunda hassas dengeleri gözetmektedir. İdlib'e yönelik olarak Suriye güçlerinin harekata girişmesinin bir felaket olacağını bilen Ankara, Rusya ve İran ile yoğun görüşmeler sürdürmektedir. Astana sürecine ilişkin gelişmelerin Eylül ayında Tahran'de üç ülke temsilcilerince ele alınacağı bildirilmiştir.

Türkiye, dış politikada kriz haline dönüşen bu sorunları yaşarken, bünyelerinde değerli emekli büyük elçiler bulunan muhalefet partilerinin sessiz kalması, çözüm üretememesi üzerinde durulması gereken önemli bir konu. Neden bu durumdalar anlamak mümkün değil.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test