Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

Gafletten ışığa “Bir” yol…

27.7.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Büyüyor gözünde her şey…Bir anda kendini mutsuzluk çarkının ortasında bulabiliyorsun… Saat aleyhine işliyor gibi geliyor… Yapman gereken işlerin var ama “erteleme” en cazip plan gibi geliyor gözüne…”Bir” yol var önünde biliyorsun ama göremiyorsun… “Bir “ışık var önünde ama yakmaya korkuyorsun…”Bir” deniz var önünde ama sen yüzmek istemiyorsun… Şimdi “ keşke”leri, “ama”ları bir yana bırak…Bak gökyüzüne gecenin karanlığına… Ay nasıl da parlıyor..Dolunay, senin karanlık sandığın geceye ışık oluyor…Kimi zaman hilal oluyor, kimi zaman küçülüyor, kimi zaman büyüyor… Bir de sana göstermediği, sadece Güneş’e döndüğü yüzü var… O ise her daim dolunay…

Şimdi, yeni cümleler kuruyor gökyüzü Kova Burcu’nda gerçekleşecek Ay tutulmasıyla birlikte… Yaklaşık, arka arkaya üç yaz benzer yazgılar içindesin…Zincirin son halkası 27 Temmuz’da…Bakalım sen bu hikayenin neresindesin?

Koç ve Yükselen Koç:Her tutulma, yaşamın önemli bir döngüsüdür… Eski olanın yeniyle değiştiğini, yeni bir kapının eşiğine gelindiğini anlatır. Şimdi senin içinde geriye dönüp bir bakma zamanı. Bu zamana kadar gerek sosyal çevren, gerek içinde bulunduğun dernekler, gerekse hedeflediğin büyük projelerin ve içinde büyüttün umutlarınla ilgili nasıl bir hareket planı hazırladın? Kariyerinle ilgili kazançlarında nasıl bir bütçeleme yaptın? Tüm geriye dönük hareketlerini, hedeflerini yeniden gözden geçirip revize ederek Ay tutulması sürecine hazırlanabilirsin. Özellikle, yılın ilk yarısını baz aldığımızda, kariyer kazançların konusunda kendine çizdiğin yol haritasını yeniden gözden geçirmek isteyebilirsin. Tam da bu noktada aslında karşına çıkıyor dönemeç… Peki içindeki isteği devinime geçirmeye neden cesaret edemiyorsun?

Boğa ve Yükselen Boğa:Her tutulmayla birlikte, yeni bir dönemin ayak seslerini işitiriz. Özellikle Ay tutulmaları, ruhumuzda bir ışık yakar… Işığı, nura da çevirebiliriz, nara da… Şimdi yeni bir döngü var hayatında, özellikle de kariyer konusunda. Birçok geri bildirimler yaşıyorsun ruhunda. Doğru işi mi yapıyorum? Kendimi görmek istediğim noktada mıyım? Hayatımı doğru yönetebiliyor muyum? Kariyer evinde gerçekleşecek tutulmayla, önemli bir evreye adım atıyorsun. Bunun için yaşadığın üç yazı düşün…. O dönemde aldığın kararları, kariyer konusunda yaptığın atılımları bir düşün. Bunların sonuçlarını almaya daha yakınsın artık. Yine bu dönem, yaşamında önemli bir ikilem çıkabilir karşına, İşin ve evin arasında… Kendi hayatın ve ailen arasında… Değiştirmen gerekenleri biliyorsun zaten…Ama harekete geçmek, kalıplarını kırmak zorluyor seni…Yanıt anahtarı da burada zaten…Peki köklerinden doğan Güneş’e güvenmeye ne dersin?

İkizler ve Yükselen İkizler:Yeni bir dönemin kapıları aralanır her tutulmayla birlikte. Yaşamımızda yeni bir döngünün temelleri atılır… Tutulma, büyük resmin parçasıdır… O parçayı “ hal” diline çevirmekse bizim elimizdedir. Şimdi yeni bir tutulma zamanını haber veriyor gökyüzü… Geçmişle ilgili konular zihnin misafirleri… Geçmişle ilgili özellikle yabancı ülkelerle ilgili konular, yayıncılık ve eğitim konu başlıkları yeniden gündemine gelebilir ve bu konularda kendini tamamlamak isteyebilirsin. Ülke dışındaki olanakları değerlendirmeli miyim? Yabancı bir ülkede çalışmak ister miyim? Hangi alanda kendimi geliştirmeliyim? Aldığım eğitimler yeterli mi? gibi soruların yanıtlarını arayabilirsin ay ışığının gölgesinde… Aynı zamanda bu dönem, zihnin (adına ister ego de, ister nefs de, istersen vesvese de) biraz olumsuz tonlamalarda konuşmaya başlamış olabilir. Bu sesleri duyuyorsun, ayırt edebiliyorsun ama susturmaktan niye korkuyorsun? Ana temada burada gizli zaten… Peki sen gönlünün tınısını dinlemeye ne dersin?

Yengeç ve Yükselen Yengeç:Her tutulma bir habercidir yeni dönemi anlatan… Ay Tutulması ise bir dolunay enerjisi getirir hayatımıza, tamamlamamız gerekenleri aktaran… Biliyorsun geçtiğimiz günlerde bir Güneş tutulması yaşadın başrolünde olduğun… Hayatının iki yıllık özel periyoduna hazırlıyor gökyüzü seni… Ama önce de eski defterlerini düzenlemeni, borç ve alacak hesaplarını kapatmanı istiyor. Bu tutulmanın enerjisiyle, maddi düzlemden çekip kendini biraz daha özüne dönmeye hazırlanıyorsun. Dönüş demişken, biraz geriye dönmeye ne dersin? Üç yaz öncesine mesela.. Bu dönemde finansal kaynaklarına bir bak bakalım… Aldığın kredileri zamanında ödeyebildin mi? Borç yapılandırmanı, alacak hesaplarını kontrol ettin mi? Şimdi finansal kaynaklarınla ilgili yeni düzenlemeleri yapma zamanı… Gelir ve gider dengeni iyi hesaplaman, doğru yatırım kararlarına odaklanman gerekiyor… Bütçeni kontrol etmeyi öğrenmen gerekiyor…Bunu biliyorsun ama parayı da geldiği gibi harcıyorsun… Asıl sınavda burada… Peki farkındalığınla öz değerinin paritesini hayatına katmaya ne dersin?

Aslan ve Yükselen Aslan:Tutulma… Yeni bir dönemin başladığını hatırlatır bize… Ay tutulması ise ruh ve gönül karşılaşmasıdır biraz da… Tamamlamamız gereken öyküleri anlatırlar bize…Yerkürenin gölgesi uzun bir süre düşecek Ay’ın üstüne…Gölgede, karanlıkta kalan yanlarımız ise bir ışık arayacak kendine… Şimdi bir soru sana.. İçinde yanarken ateş, korkar mısın karanlıktan? Geçtiğimiz üç yıldan beri aynı ikilemdesin…”Ben ve “ Biz” arasında tüm gidip gelmelerin… Şimdi yine geriye dönük bir hareketlenme var sende… Kendini tanımanın en iyi yoludur aynaya bakmak…Sen de uzun bir zamandır bu haleti ruhiye içindesin zaten… Eşine, yol arkadaşına, gölge yanına bakıp kendini bulma çabası içindesin… “ Ben yaptım, oldu” halinden, “ Biz birlikte yapabiliriz” e doğru bir akışta gönlün… Hayat akışında yeni bir eylem planı var evlilik evine yerleşen… Evlilikle ilgili, uzun soluklu beraberliklerle ilgili yeni bir dönemin kapısı açılabilir… Bir yanın “ aşk”, bir yanın “ özgürlük” diyebilir… Peki sen kapıdan içeri girebilir misin?

Başak ve Yükselen Başak:Her tutulma, yaşamın önemli bir döngüsüdür… Eski olanın yeniyle değiştiğini, yeni bir kapının eşiğine gelindiğini anlatır. Hayatın curcunası içinde bazı konular daha öne çıkar… Kimi insan için ilişkisi, kariyeri daha ön plandadır. Senin için önceliğin ise sağlığındır her daim. Bir de senin gibi bir hizmet ehli için günlük işlerin, yapılacaklar listen, detaylarla taçlandırdığın hayat planının baş aktörüdür… Ay tutulması tam da senin yukarıda sıraladığımız yaşam alanında gerçekleşiyor. Şimdi senin içinde geriye dönüp bir bakma zamanı… Mesela üç yıl önceye…Sağlıklı ilgili, iş yapış modelinle ilgili yeni bir düzenleme girdi mi hayatına? Geride bıraktığın, ihmal ettiğin bir sağlık problemin var mı? Tansiyonun bu aralar nasıl veriler sunuyor? Kaslarında ortaya çıkan bir sorun var mı? Sırt ağrısı neden çekiyorsun? gibi sorularla kendini sınayabilirsin. Hayatı planlamaktan, ayrıntılarla boğulmaktan bir nebze uzaklaşıp yaşamı akışında karşılamaya çalışabilirsin. Ve sana son soru… Telefon kablolarını bile çamaşır suyuyla silen sen, neden bu kadar korkuyorsun bilinçaltını temizlemekten?

Terazi ve Yükselen Terazi:Yeni bir dönemin yükselen sesi gökyüzündeki hareketlilik...Yaşamın önemli dönemecini anlatır bize yaşadığımız her tutulma… Yaklaşık üç yıldır hemen her yaz aynı benzer senaryo hayatında… Tam bir aşama kaydettim derken, sil baştan yine aynı noktaya dönüşlerin bir yandan zorluyor seni, bir yandan da gerçekten istediklerini ilgili sınavını yapıyor. “Aşk” mı istiyorsun, yoksa “ilişki” mi? Bir ilişkinin sorumluluğunu alabiliyor musun üstüne? Ya da çok mu fazla kendinden ödün veriyorsun? Neden hala “ hayır” dediğin anda suçluluk hissediyorsun? Şimdi telaşa kapılmadan, geçen zamanı önemsemeden kendine, özüne yönelmelisin. Yaşadığın ilişkilerle ilgili geçmişte yaşadıklarını gözden geçirip kendini yeni başlangıçlara hazırlamalısın. Geçmişte yaşadığın kaygı ve korkuları bırakmalı, kendine güven duygusunu tazelemelisin. Peki biraz dengede kalmaya ne dersin?

Akrep ve Yükselen Akrep:Kendimizi yenilememiz, hayatımızda bir dönemin bitmesi ve yeni dönemin gelmesi, yani kendimizi dönüştürmemiz gereken zamanlar belli aralıklarla çıkar karşımıza…Bu dönüşümlerin önemli ışık yansıtıcılarından biri de Ay ve Güneş tutulmalarıdır… Şimdi yine gök kubbe yeni bir dönemecin başladığını işaret ediyor bize. Ay tutulması uzun gölgeleriyle anlatıyor kökten uca değişimi… Neden evini değiştirmek istiyorsun? Ailenle yaşadığın açmazlar neler? Niye hala aynı kök noktada takılıp kalıyorsun? Harekete geçmek istiyorsun ama kontrolün elinden gitmesini istemiyorsun. Kariyerinle ilgili hedeflerin var sadece iç sesinin duyduğu…Planlarını, hedeflerini harekete geçirmekte zorlanıyorsun. İstiyorsun ama gayret etmekten kaçınıyorsun belki de…Peki karanlığa ışık olmaktan neden korkuyorsun?

Yay ve Yükselen Yay:Yeni bir dönemin kapıları aralanır her tutulmayla birlikte. Yaşamımızda yeni bir döngünün temelleri atılır…Tutulma, büyük resmin parçasıdır… O parçayı okuyup, öğrenip “ hal” edinmekte bizim elimizdedir… Şimdi yeni bir resmin öyküsü başlıyor gökyüzünde…Kova burcunda gerçekleşecek Ay Tutulması’yla, zihin, düşünce, anlayış, idrak kalıplarında yeni zamanlar başlıyor senin için. Düne ait ne varsa bu saydığımız konularla ilgili kendini yenilere bırakıyor. İyi niyetlerinin son kullanma tarihi mi geldi? Zihnin sürekli konuşacak mı? Neyi hala öğrenemedin ki aynı tekrarları yaşıyorsun? sorularıyla kendini bir masada bulabilirsin. Kardeşlerinin yaşadıkları ayna olabilir sana. Belki de onların tavırları, davranışları sana, seni öğretebilir.. .Peki sen ruhunu anlamaya hazır mısın?

Oğlak ve Yükselen Oğlak:Her tutulma bir habercidir yeni dönemi anlatan… Ay Tutulması ise bir dolunay enerjisi getirir hayatımıza, tamamlamamız gerekenleri aktaran…Yeni bir yol haritası var önünde seni iki yıllık bir geleceğe taşıyan…Ama önce geçmiş dönem hesaplarını kapatman gerekmez mi? Mesela kendine ne kadar değer verdin? Krizlerinle nasıl başa çıktın? Şikayet ehli mi oldun, şükür ehli mi? Yaşadığın en ufak bir olumsuzluk nasıl yansıdı muhasebe kayıtlarına? Her şeyin zararına olduğunu mu gördün, yoksa her olaydan karlı mı çıktın? Bitkiden insana dönüşebilmek uzun ve meşakkatli bir yolculuktur ve kendini tanıyabilen insanoğlu azınlıktadır…Şimdi yeni bir dönemin kapıları aralanıyor senin için…Sen, gölgen ve yol arkadaşın kapının ardında seni bekleyen…Peki önce öz değerini altına dönüştürmeye ne dersin?

Kova ve Yükselen Kova:Dokuz mevsim önce başladı biraz da iç hesaplaşmaların… Hep önceliğin “biz” oldu…”Ben” e ulaşabilmek sancılı bir yolculuktu senin için… Önce kalıplarını kırman gerektiğini öğrendin…Gölge yanlarınla yüzleştin..İçinde büyüyen çocukla tanıştın, yaşam sevinci aşıladın kendine…Bir yanda sınırsız özgürlük arzun, bir yanda duvarların…Bir yanda ruhun, öte yanda zihnin…Şimdi yeni zamanlar var önünde uzanan…Yeni hikayeler var yastık altında aidiyet, sorumluluk, bağlılık gibi değerleri içeren…Ama önce bir tamamla bakalım kendini, tanımla yeni seni…Kendimi nasıl ifade ediyorum? Neden cümlelerimde birinci çoğul şahıs tüm özneler? Ya da ben neden hayatımın öznesi olamıyorum? Eksik yanlarım neler? gibi soruların yanıtlarını bulabilirsin bu süreçte… Peki sen, “sana” hazır mısın?

Balık ve Yükselen Balık:Her tutulma, yaşamın önemli bir döngüsüdür…Eski olanın yeniyle değiştiğini, yeni bir kapının eşiğine gelindiğini anlatır. Bazen de bir rüyanın, hayalin, düşün tamamlayıcısı olabilir tutulmalar..Rüyaların var suya bile anlatmaktan çekindiğin…Hayallerin var kimselere demediğin…Kaygıların var korkularına eşlik eden… belki de en büyük korkun…”Gelecek”…Belirsizlik içinde ilerlediğini düşünüyorsun ve geçmiş taze bir izlek belleğinde…Şimdi oturup bir düşünme zamanı…Hangi hayalinden vazgeçtin? Yapman gerektiği halde neleri yapmadın? Ya da kariyerine, büyük hedeflerine yönelmem için kendini, zihnini nasıl yenileyebilirsin? gibi soruların yanıtlarını tutulma ışığında arayabilirsin. Hep geriye attığı, göz ardı ettiği ama asıl hayatın can simidi gibidir bilinç altı denizi…Peki bu denizin altını üste getirmeye ne kadar hazırsın?

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test