Interfresh Eurasia, 26-28 Eylül tarihleri arasında İzmir’de düzenlenecek

"Türkiye, Rusya, Orta Asya ve Avrupa'dan Afrika'ya kadar uzanan pazarlara ideal bir geçiş noktası olarak hizmet veriyor."

Türk ticaret fuarı Interfresh Eurasia bu yıl 26-28 Eylül tarihleri arasında İzmir’de düzenlenecek. Bu yılki Interfresh Eurasia, Antalya yerine İzmir’de gerçekleşecek olmasıyla sadece yeni bir mekânla sınırlı değil, Özer, “Bu yılın Interfresh Eurasia’sı, hem katılımcılar hem de ziyaretçiler açısından %200’ün üzerinde bir büyümeyle dikkat çekiyor. Yeni alıcılarla birlikte ziyaretçi tarafında yeni ülkelerden ziyaretçiler göreceğiz. Katılımcı tarafında ise, taze ürünlerin yanı sıra kurutulmuş, dondurulmuş, donmuş ve konserve ürünlerle birlikte çeşitli meyve ve sebze suları ile sosları içeren çeşitli sunumlarımız oldu.”

Özer, bu çeşitliliğin lojistik ve ambalaj gibi diğer sektörlerde çalışan daha fazla ziyaretçiye yol açacağını ve daha önceki yıllardan daha fazla ülkeden ilgi göreceğini düşünüyor. “Bu yılki Interfresh Eurasia 2024 için beş ana kategoriye odaklanıyoruz: Taze ve kurutulmuş meyve ve sebzeler, dondurulmuş ürünler, konserve ürünler ve çeşitli meyve ve sebze suları ile bu ürünlerden yapılan soslar. Bu ürünleri sunmak için etkinlikte lojistik, ambalaj, depolama ve yeni teknolojilere özel bölümler olacak. Geçen yıl 44 ülkeden 2.145 alıcıyı ağırladık. Bu yıl, 55 ülkeyi temsil eden alıcılar ve 30’dan fazla zincir market temsilcisi taahhütlerini aldık, meyve ve sebze endüstrisi için önemli bir ticaret platformu olan Interfresh’e küresel ilginin arttığını gösteriyor.”

Özer’e göre, etkinlik Ortadoğu’dan gelen katılımcılar için de popülerlik kazanıyor. Bu nedenle, bu katılımcılar kendi paviliyonlarına sahip olacaklar: “Etkinlik olarak uluslararası bir tanınmışlık kazandık. Avrupa pazarındaki yaz tatilinden sonra ilk büyük ticaret fuarı olmamız, bizi önde gelen bir networking ve anlaşma platformu olarak güçlendirdi. Çeşitli ülkelerden, Orta Doğu ülkeleri de dahil olmak üzere, kendi pavilionlarına sahip olan firmalara gururla ev sahipliği yapacağız. Bu çeşitlilik, Interfresh’in Türk malzemelerinin yanı sıra egzotik meyveler ve tanınmış uluslararası markaların yenilikçi makineleri ile bir global platform olarak statüsünü pekiştiriyor. Şu anda ondan fazla ülkeden katılımcılarımız var.”

Özer, Interfresh Eurasia’da sergilemek isteyen yabancılar için birçok avantaj olduğunu vurguluyor. “Türkiye’nin Asya ve Avrupa’nın kesişim noktasındaki benzersiz coğrafi konumu, katılımcılar için eşsiz fırsatlar sunuyor. 117 ülkeye vizesiz erişim imkanı ve Türk Hava Yolları’nın 120’den fazla ülkeye direkt uçuşlarıyla, Türkiye Rusya, Orta Asya, Avrupa ve Afrika’ya uzanan pazarlar için ideal bir geçiş noktası olarak hizmet veriyor.”

Özer “Katılımcılar, farklı arka planlardan ve bölgelerden tüccarlar ile bağlantı kurma fırsatlarıyla dolu dinamik bir ortama sahip olacaklar. Interfresh sektör oyuncuları için kaçırılmaması gereken bir etkinlik ayrıca Interfresh’in beşinci edisyonunu gerçekleştireceğimizi belirtmek isterim, ancak fuar olarak yedinci yılımızı kutluyoruz. Interfresh, meyve ve sebzelerin sergilendiği birinci sınıf bir platforma dönüşmüştür,” diyerek sözlerini tamamlıyor.