TEV, uluslararası konseriyle 500 öğrenciye burs sağlayacak

Türk Eğitim Vakfı (TEV) İzmir Şubesi, bu sene de düzenleyeceği uluslararası bir konser ile öğrencilerin hayatına dokunacak. Yunanistan'ın ünlü sanatçısı Despina Vandi, 17 Temmuz’da İzmir Çeşme Açık Hava Tiyatrosu'nda sahne alacak. Konserin tüm geliri TEV’e bağışlanacak; böylece 500 öğrenciye 1 yıl boyunca burs desteği sağlanacak.

TEV İzmir Şube Başkanı Gülnur Soybayraktar, Çeşme ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin destekleri ile düzenlenecek Despina Vandi konseri ve TEV’in çalışmaları hakkında açıklamalarda bulundu.

Bu sene dokuzuncusu düzenlenecek konser organizasyonunun TEV İzmir’in kemikleşmiş bir etkinliği olduğunu belirten Soybayraktar, organizasyonu her geçen yıl geliştirerek büyüttüklerini söyledi.  Soybayraktar, “Vakfımızın kuruluş yıldönümü etkinliği olarak başlamıştı. Ana hedefimiz, kaynak yaratma çalışmaları. İlk yıllarda Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde gerçekleştiriyorduk. Alan yetersiz kalınca Çeşme Açık Hava Tiyatrosu Sahnesinde gerçekleştirmeye başladık. Geçtiğimiz yıllarda Şevval Sam, Karsu, Ferhat Göçer gibi tanınmış sanatçıları ağırladık” dedi.

TEV Eğitime Destek Korosu’nun da dokuz yıldır konserin başında sahne aldıklarını kaydeden Soybayraktar, “Mozart akademiden düzenli eğitim alan koristlerimiz bu eğitim doğrultusunda sahne alıyorlar. Hepsi sahne tozu yutmuş sanatçı gibiler. Bunun bir amacının da gönüllülük ve eğitim olması çok besleyici ve insanı tatmin eden bir duygu. Her koristimiz bu çalışmaları yaparken aynı zamanda bir öğrenci okutuyorlar. Konserimizin başında onların bir performansı oluyor” ifadelerini kullandı.

“Herkesin çorbada tuzu var”

Bu sene “Yunanistan’ın divası” ile çalıştıklarını dile getiren Soybayraktar, “Geçen sene Karsu ile çok güzel bir konser yaptık. Tüm çeşme hava doldu. Biletler tükendi. Çeşme’nin Sakız ile turist gidiş gelişleri çok fazla olduğu için bu sene çıtayı yükseltelim diyerek uluslararası bir organizasyon yapmaya karar verdik. Çeşme ve Büyükşehir Belediyesi’nin katkıları çok büyük. Sakız Belediyesi ile de görüşeceğiz. Bu İzmir’de herkesin çorbada tuzunun bulunduğu çok büyük bir organizasyon. Amacımız her geçen sene daha fazla öğrencinin hayatına dokunup öğrencilerin en çok ihtiyacı olan eğitime ulaşabilmesi. Konserle 500 öğrenciye bir yıllık burs desteği sağlamak istiyoruz” ifadelerini kullandı.

“Amaç daha fazla hayata dokunmak”

İzmir iş insanlarının çeşitli kategorilerde destekçi olduklarını bildiren Soybayraktar, “O kadar çok destekçimiz var ki, bu sene platin kategorisini de ekledik. 20 öğrenci bağışı yapan “platin”, 10 öğrenci için bağış yapan “altın”, 8 öğrenci için destek veren “gümüş”, 3 öğrenci için verenler “bronz” ve 2 öğrenci için destek verenler “destek” sponsoru olacak. Amacımız daha çok öğrencinin hayatına dokunmak” şeklinde konuştu.

Biletlerin Biletix ve Bubilet’ten alınabileceğini duyuran Soybayraktar, “Konsere gelerek kişiler, kendilerine hem iyi bir zaman hediye etmiş olacak hem de öğrencilerin hayatına dokunmuş olacak” sözlerine yer verdi.

“Öğrencilerimiz bankamatik bursiyeri değil”

Daha çok öğrencinin burs alabilmesi için Türkiye’nin kötü ekonomik koşullarına rağmen kaynak yaratma çalışmalarını çok güçlü şekilde yönettiklerini ve bu doğrultuda da birçok çalışma yürüttüklerini söyleyen Soybayraktar, şöyle dedi: “1 ay önce İyi Yaşam Festivali yaptık. Bu festival sayesinde, 100 öğrenciye destek olduk. İzmir’in tüm markalarının destek olduğu, sağlıklı beslenme spor yoga alanlarında donanımlı birçok kişinin konuşmalarının yer aldığı bir etkinlik düzenledik. Biz toplumun da içinde olduğu kazan kazan ilişkisini yönetmeyi seviyoruz. TEV’e fayda sağlarken kişilerin de ondan artı değer kazanarak ayrılmalarını, birbirimizi desteklemeyi seviyoruz. Öğrencilerimiz sadece bankamatik bursiyeri değil onların gelişimine katkı koyacak çalışmalar gerçekleştiriyoruz. İzmir’e okumak için gelmiş, ailelerinden uzakta yaşayan çocuklarımıza staj ve dil kursu imkanı sağlıyoruz.  Onlara huzurlu ve güven içinde olabilecekleri ortamları yaratmaya çalışıyoruz. Çenek çiçek bağışlarımız var, firmalarla kurumsal iş birlikleri yapıyoruz. Firmaların sosyal sorumluluk projelerinde TEV’i tercih etmeleri için çeşitli projeler sunuyoruz. Mutlu gün kartlarımız var. Hediye yerine geçecek çeşitli materyallerimizle, kişilerin öğrencilerin hayatlarına dokunmalarını sağlıyoruz”

“İzmir’de eğitime destek büyük”

İzmir’de ekonomik koşullar, yaşanan doğal afetler gibi birçok olumsuzluğa rağmen özellikle hedef eğitimse çok büyük destek verildiğini dile getiren Soybayraktar, “Eğitim denilince elini taşın altına koyacak çok güzel çok iyi yürekli bağışçılarımız var” diye konuştu. Soybayraktar, TEV’in İzmir’de 1250 öğrenciye burs desteği sağladığını, Balçova’da yer alan öğrenci yurdunun da 377 kız öğrencinin barınma ihtiyacını karşıladığını açıkladı.

“YENİ YURDUMUZ EYLÜLDE AÇILIYOR”

Soybayraktar, Balçova’da yer alan, Balçova belediyesinin yapıp işletmeciliğini TEV’e devrettiği, TEV’in ilk kız yurdu olma özelliğini taşıyan yurda ek olarak yine aynı ilçede yeni eğitim öğretim döneminde bir kız öğrenci yurdunun daha açılacağını duyurdu. Soybayraktar, Önümüzdeki dönemde Balçova’da ikinci yurdumuzu açıyoruz. Bağışçımızın yapıp işletmeciliğini bize devredeceği bu yurt da kızlarımıza özel olacak.  Kızların barınmaya daha çok ihtiyacı olduğunu düşünüyoruz. Bu yüzden bir pozitif ayrımcılık yapıyoruz. Bu yurdumuzda 300 öğrenci kalacak. Öğrencilerimizin eğitime sadece maddi olarak ulaşmaları ile değil, barınmaları ile de ilgileniyoruz. Özellikle güvenli, iyi ve huzurlu hissedecekleri bir ortamda barınmalarını sağlamak bizim için çok önemli. İlk yurdumuzu 2011 yılında açtık. Bu alanda kendimizi çok geliştirdik. Umuyoruz ki Türkiye’nin her yerinde yurdumuz olsun. Daha çok kız öğrencimiz, güvende ve huzurlu hissederek öğrenim hayatlarına devam etsin” dedi.