Paketten şirketlere ek vergi çıkacak

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, geçtiğimiz günlerde yeni vergi paketinin yakın zamanda Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne sunulacağını açıkladı.

Borsa İstanbul’a yönelik vergi paketten çıkarılırken, dev şirketlere ek kurumlar vergisi geliyor. Hazırlanan taslaktan yaklaşık 500 milyar TL’lik gelir bekleniyor. Sadece küresel şirketler ve yurtiçindeki şirketlerden tahsil edilmesi planlanan asgari kurumlar vergisinin 190 milyar TL’yi bulması bekleniyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, konuyla ilgili bir haberi alıntılayarak yaptığı sosyal medya paylaşımında, “Yüce meclisimizde yakında görüşülmesi beklenen pakette yer alan doğrudan vergilerin payını artırmaya yönelik düzenlemelerle vergide adaleti güçlendireceğiz.” ifadelerini kullandı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, gelir artırıcı düzenlemeler kapsamında fiş ve fatura gibi belgeleri düzenlemeyen işletmeler ile bu belgeleri almayanlara ağır yaptırımlar getirecek. Fiş almayan vatandaşlar 30 bin liraya kadar ceza kesilecek.

Hizmet sektöründe bahşişlerin vergiye tabi tutulması için yeni bir düzenleme hazırlıyor. Bahşişlerden yüzde 10 oranında vergi alınması planlanan bu düzenleme ile hizmet sektöründe kayıt dışı ekonominin azaltılması hedefleniyor.