SKAL Dünya Başkanı Cardenas, 83. Dünya Kongresi için güven verdi

Dünyada turizm sektöründeki profesyonellerin örgütlendiği ve dostluk bağlarını güçlendirerek küresel turizmi destekleyen SKAL İnternational Dünya Başkanı Annette Cardenas’ın da katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda, Ekim ayında İzmir’de düzenlenecek Dünya Kongresi’nin kentin tanıtımı için eşsiz fırsat olduğu vurgulandı.

Dünyadaki turizm profesyonellerinin çatı örgütü SKAL İnternational’ın Dünya Başkanı Annette Cardenas, Ekim ayında İzmir’de gerçekleştirilecek dünya kongresinin İzmir ve Türkiye’nin tanıtımı açısından eşsiz bir fırsat olduğunu söyledi. Cardenas, “İzmir’i dünyaya tanıtıyoruz, Türkiye’yi de… İzmir’e gelmeyen pişman olacak” dedi. Türkiye ve Türkleri “muhteşem” olarak nitelendiren Cardenas, cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk’e de özel bir önem gösterdi ve “Dünyada benzeri olmayan bağlılığı büyüterek devam ettiriyorsunuz” diye konuştu.

Tarihi ve doğal güzelliklerine rağmen bugüne kadar turizmden hak ettiği payı bir türlü alamayan İzmir, ekim ayında önemli bir etkinliğe imza atacak. SKAL İnternational’ın kuruluşunun 90. yıldönümü ve 83. Dünya Kongresi, 16-21 Ekim tarihleri arasında İzmir’de gerçekleştirilecek. 500’den fazla turizm profesyoneli, kongreye katılmak için Ekim ayında dünyanın Peru’dan Avusturalya’ya kadar uzanan coğrafyasında çeşitli ülkelerden İzmir’e gelerek önemli temaslarda bulunacak.

“İzmir gibisi yok”

SKAL İnternational Dünya Kongresi hazırlıkları kapsamında Türkiye’ye gelen SKAL İnternational Dünya Başkanı Annette Cardenas, kongreye ilişkin basın toplantısında hem İzmir’i hem de ülkemizi övdü. Ülkemize önceki yıllarda da geldiğini hatırlatan Cardenas, “Türkiye’yi tanıdığımı zannediyordum. Ancak İzmir’e geldikten sonra yeteri kadar tanımadığımı fark ettim. Burada gördüğüm yerlerden, mekanlardan, otellerden, hizmetten ve servis kalitesinden çok etkilendim. Her şey 5 yıldız. Muhteşem ülkeniz ve insanlarınız var. İnceleme gezisini hissederek, şaşırarak, gururlanarak yaptık. SKAL İnternational’ın kuruluşunun 90. yılında, 83. Dünya Kongresi’ni İzmir’de yapıyor olmanın ayrı bir güzelliği var” dedi.

Dünyadaki SKAL İnternational üyelerini İzmir’deki kongreye getirmek ve İzmir’i dünyaya tanıtmak için çaba gösterdiğini vurgulayan Cardenas, “SKAL İzmir Kulübü’nün Dünya Kongresine ev sahipliği çabaları takdire değer. Elimizdeki tüm imkanları kullanarak tanıtım yapacağım. Buraya dünyayı çekmemiz lazım. Kalbim burada” ifadelerini kullandı.

SKAL İnternational Dünya Başkanı Cardenas, kongrenin düzenlendiği tarihteki ekonomik faydasının ötesinde, tanıtım avantajına dikkat çekerken şunları söyledi: “Buraya gelen karar verici konumundaki insanlar ülkelerine dönünce de konuşacaklar. En iyi tanıtım budur. İzmir’i ve Türkiye’yi dünyaya tanıtıyoruz. SKAL Dünya Kongresi’nin ekonomik getirisi uzun vadede daha çok olacak.”

Dünya turizmi İzmir’de konuşulacak

SKAL İzmir Kulübü Başkanı Güner Güney, Türkiye’nin 17 yıl aradan sonra SKAL Dünya Kongresi’ne ev sahipliği yapacağını, bunun da İzmir’de ilk kez gerçekleştirileceğini bildirdi. Güney, “İzmir turist sayısını ve turizm yatırımlarını artırmak bakımından tarihi bir fırsat elde etti. Bu başarıya giden yolda bizi destekleyenlere teşekkür ediyoruz” dedi.

2009 yılında SKAL İnternational Dünya Başkanlığı yapan ve bu göreve seçilen ilk kadın turizmci olan Hülya Arslantaş, 1970 ve 1993 yıllarında İstanbul, 2007 yılında Antalya’da düzenlenen Dünya Kongrelerinin ardından 2024 yılındaki kongrenin İzmir’de olması için çaba gösterdiklerini anlattı. Arslantaş, “Çok iyi saklanan bir hazine İzmir… SKAL İnternational Dünya Kongresi tanıtım açısından büyük şans olacak. Türkiye’deki 16 kulübümüz, İzmir’deki 700 üyemizle harika bir organizasyon için çalışıyoruz” diye konuştu.

SKAL Türkiye Federasyonu Yönetim Kurulu Başkan Vekili Emre Gezgin de, İzmir’in turizmde ilklerin kenti olduğunu vurguladı. SKAL İnternational Dünya Kongresi’nin turizm sektöründe dünyanın 98 ülkesindeki karar vericilere hitap ettiğine dikkat çeken Gezgin, “SKAL İzmir Kulübü, sektördeki üst düzey insanları sürdürülebilir turizmi en iyi yansıtan, uygulayan ve turizmdeki teknolojik gelişmeleri yakından takip eden kente getiriyor. İzmirsiz Türkiye olmaz. Bizler de katılımın artmasına, Türk turizmcilerin dünya turizm profesyonelleriyle buluşmasına özel kolaylıklar sağladık” ifadelerini kullandı.

Destinasyon İzmir Başkanı Bülent Tercan da, İzmir’in 30 yıl önce turizm sektöründen yüzde 10 pay alırken bugün yüzde 3-4 aralığına gerilediğine işaret ederken, kentin yönetim kademesinde görev alanlara da “SKAL İnternational Dünya Kongresi aynı zamanda bir ‘tutun elimizi’ çığlığıdır. İzmir’in tanıtıma ihtiyacı var” dedi.

Toplantıya ev sahipliği yapan Swissotel İzmir Büyük Efes Genel Müdürü Rıza Elibol ise, dünya turizmcilerine İzmir’in ev sahipliğinde Türk misafirperverliğini göstereceklerini söyledi.

KİTLE TURİZMİNE DEĞİL DEĞERLERİNİZE ODAKLANIN

SKAL İnternational Dünya Başkanı Annette Cardenas, İzmir’in turizmden daha fazla pay alabilmesinin yolunun kitle turizminden çok sahip olduğu değerleri öne çıkarmasından geçtiğini bildirdi. Deniz, Güneş, Kum olarak nitelendirilen kitle turizminin 1970’li yıllardan itibaren öne çıktığını, 1990’lı yıllarda buna her şey dahil konseptinin eklendiğini hatırlatan Cardenas, “Ülkeye gelen turist sayısı artıyor ama müzelere gelen az. Deniz her yerde var. Ama İzmir’de denizin yanında hem güzel bir iklim hem de kültür var. Kentin ortasında bir Agora var. Pandemiden sonra turizm anlayışı değişti. İzmir turizminde düşüş oluyorsa anlayışınızı değiştirmeniz lazım. Bugünkü turistler dünyaya farklı bakıyor. Sürdürülebilirlik ve yerel kültürel değerler öne çıkıyor. Turist bunları görmek ve paylaşmak istiyor. Bu mantığı yüksek sesle anlatın. Dünya size farklı yaklaşacaktır” dedi.

ATATÜRK’E BAĞLILIĞINIZ BENZERSİZ

SKAL İnternational Dünya Başkanı Annette Cardenas, Türkiye ve İzmir’de bulunduğu süre içinde tanık olduğu cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk’e sevgi, saygı ve bağlılıktan derin şekilde etkilendiğini ifade etti. Gittiği her yerde Atatürk’ü gördüğünü, insanların kıyafetlerinde Atatürk rozeti taktığını söyleyen Cardenas, şöyle konuştu: “Sizlerin büyük bir sevgi ve coşkuyla ülkenizin kurucusu Atatürk’e bağlılığınızı taktir ettim. Her yerde O’nun olmasından çok etkilendiğimi, heyecanlandığımı belirtmek isterim. Böyle bir bağlılığı büyüterek devam ettiriyorsunuz. Dünyada bunun benzeri yok. Atatürk’ü öğreniyorum. Okudukça, araştırdıkça hayran oluyorum. Bu enerjiyi, ülkeyi ayakta tutuşunu anlatmanız lazım.”