Dünya Bankası’ndan Dikili TDİOSB’ye 30 milyon dolar

Avrupa ve Türkiye’nin en büyük jeotermal ısıtmalı tarıma dayalı organize sanayi bölgelerinden birisi olma özelliğini taşıyan Dikili Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi, Dünya Bankası’ndan 30 milyon dolar finansman sağladı.

İzmir Valiliği, İzmir Ticaret Odası, Ege Bölgesi Sanayi Odası, İzmir Ticaret Borsası, Ege İhracatçı Birlikleri, Dikili Belediyesi ve Bergama Ticaret Odası iş birliğiyle kurulan, Avrupa ve Türkiye’nin en büyük jeotermal ısıtmalı tarıma dayalı organize sanayi bölgelerinden birisi olma özelliğini taşıyan Dikili Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi, T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın destekleriyle, Dünya Bankası’ndan 30 milyon dolar finansman sağladı. Dünya Bankası’nın “sürdürülebilirlik”, “kadın istihdamı” gibi kriterlerini karşılayarak bu finansmanı almaya hak kazanan organize sanayi bölgesinin 2025 yılının sonunda hizmete açılması planlanıyor.

İMZALAR ANKARA’DA ATILDI

Dikili Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (Dikili TDİOSB) Projesi Alt Proje ve Alt Finansman Anlaşması İmza Töreni, T.C Tarım ve Orman Bakanlığı Tarım Reformu Genel Müdürü Dr. Osman Yıldız’ın katılımıyla Ankara’da gerçekleşti. Törende, Dikili Kaymakamı Ali Edip Budan, T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı Tarım Reformu Genel Müdürlüğü Organize Tarım ve Hayvancılık Daire Başkanı Deniz Oruç, Dikili TDİOSB Yönetim Kurulu Başkanı ve İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Şahin Çakan, Dikili TDİOSB Yönetim Kurulu Üyeleri Hayrettin Uçak ve Ercan Korkmaz hazır bulundu.

30 MİLYON DOLAR FİNANSMAN

T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yürütülen ve Dünya Bankası kredisi ile finanse edilen Türkiye İklim Akıllı ve Rekabetçi Tarımsal Büyüme Projesi (TUCSAP) kapsamında imzalanan anlaşma sonucunda, Dikili TDİOSB Projesine yüzde 60’ı hibe ile 3 yıl geri ödemesiz 10 yıl geri ödemeli 30 milyon dolar finansman sağlanacak. Bu ödenek ile Dikili TDİOSB altyapı inşaatları (yol, atık su, yağmur suyu, kullanma suyu, elektrik, Telekom, menfez, kuşaklama kanalı, istinat duvarları) ve jeotermal kuyular, ishale hatları ile ısı merkezi imalatları finanse edilecek.

KADINLARA İSTİHDAM SAĞLAYACAK

İzmir Ticaret Odası olarak, tarıma dayalı sanayinin gelişmesini sağlamak, modern seralarda iyi tarım uygulamaları yaparak ülke tarımına katkı sunmak, tarımsal ürün ihracatını artırmak amacıyla projeler ürettiklerini belirten İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, “Dikili TDİOSB Projesi bizim için büyük önem taşıyor. Tarım yapılması mümkün olmayan bir arazide modern ve teknolojik olanaklarla tarımsal üretimi ve bu üretime dayalı bir kümelenmeyi amaçlayan proje ile teknolojik seralarda üretimi gerçekleştirilecek yıllık 80.000 ton kaliteli yaş sebze ve meyve yurt içi ve yurt dışı piyasalara sunulacak, kadınlar başta olmak üzere, 3.500 kişiye istihdam oluşturulacak” dedi.

ÖZGENER’DEN TEŞEKKÜR

Dünya Bankası’ndan alınacak desteğin proje için önemine vurgu yapan Özgener sözlerini şöyle sürdürdü: “Yaklaşık 2 yıl süren çalışmaların neticesinde projemize böyle önemli bir finansman sağlamak bizi çok mutlu etti. Bu süreçte destekleriyle her zaman yanımızda olan Başbakanımız ve 28. Dönem Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Sayın Binali Yıldırım’a, Tarım ve Orman Bakanımız Sayın İbrahim Yumaklı’ya, geçmiş dönem Tarım Bakanlarımız Dr. Bekir Pakdemirli ve Prof. Dr. Vahit Kirişci’ye, Adalet ve Kalkınma Partisi İzmir Milletvekillerine ve tüm Tarım Bakanlığı bürokratlarımıza bu vesileyle teşekkürlerimi iletmek istiyorum. Sağlanan destek ile Dikili TDİOSB Projemiz hızla tamamlanacak. Bittiğinde, tarımımıza büyük ivme kazandıracağına inandığımız bu projenin kentimize ve ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyorum”

YORGANCILAR: İTİCİ BİR GÜÇ OLACAK

Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, “İzmir’deki kardeş Oda ve kurumlarla birlikte yola çıktığımız Tarıma Dayalı İhtisas OSB projelerimizin ilk göz ağrısı Dikili OSB’nin tüzel kişilik kazanması ile birlikte aldığı mesafeden gurur duyuyoruz. Bakanlığımızın rehberliğinde Dünya Bankası’ndan 30 milyon dolarlık proje desteği, Dikili OSB’mizi hedeflerine daha hızlı ulaştıracaktır. Tarım ve Orman Bakanımız Sayın İbrahim Yumaklı nezdinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Kaynakların tükendiği, iklimin bozulduğu, tarımsal üretimin her geçen gün öneminin arttığı bir dönemde; gerek yeşil OSB hedefi, gerekse ülke ekonomisine yapacağı katkı ile yerelden kalkınmanın en önemli itici gücü olacaktır. Hayırlı olsun” dedi.

KESTELLİ: HEM İZMİR HEM TÜRKİYE İÇİN ÖNEMLİ

Hızlı şehirleşme ve erozyonla yok olan tarım arazileri, iklim krizinin olumsuz etkileri, azalan su kaynakları ve artan dünya nüfusu nedeniyle tarımın giderek daha da stratejik hale geldiğini vurgulayan İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, “Dikili TDİOSB Projesi hem İzmir hem de ülke tarımı adına çok önemli bir yatırım. Ama bugünden itibaren bir başka önemi daha var. Dünya Bankası’nın sağladığı 30 milyon dolarlık finansmanın hedeflerine uygun olarak burası kadın istihdamının da yıldızı olacak. Bu da beni fazlasıyla mutlu ediyor. Dünya Bankası’na bu önemli desteği için çok teşekkür ediyorum. Yolun en başından bu yana tüm ortaklarımızla uyum ve koordinasyon içerisinde süreci yönettik.  Bizlere büyük katkı sunan başta Tarım ve Orman Bakanımız Sayın İbrahim Yumaklı olmak üzere bakanlığımızın tüm bürokrat ve çalışanlarına da şükranlarımı iletiyorum” diye konuştu.

YOĞUN BİR ÇALIŞMA YÜRÜTÜLDÜ

Dünya Bankası’ndan finansman desteği alabilmek için çok yoğun bir çalışma yürüttüklerini belirten Dikili TDİOSB Yönetim Kurulu Başkanı ve İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Şahin Çakan, “Bu konuda Tarım ve Orman Bakanlığımız bize kılavuzluk etti, yol gösterdi. Destekleri için çok teşekkür ediyoruz. Çalışmalarımızın bu şekilde olumlu sonuçlanmasından dolayı büyük memnuniyet duyuyoruz. Elde ettiğimiz finansman desteğini projeye en doğru şekilde aktarıp, organize sanayi bölgemizin tüm fonksiyonlarıyla hizmete açılması için çalışmalarımıza hızla devam edeceğiz” dedi.