İZTO’da “sağlık turizmi” zirvesi

İzmir Ticaret Odası’nda 120 sektör temsilcisinin katılımıyla “sağlık turizmi” zirvesi gerçekleşti.

T.C. İzmir Valiliği’nin talebi, Türkiye Turizm Tanıtıma ve Geliştirme Ajansı koordinasyonu ve İzmir Ticaret Odası’nın ev sahipliği ile düzenlenen “İzmir Sağlık Turizmi Değerlendirme Toplantısı”na İzmir İl Sağlık Müdürlüğü Sağlık Hizmetleri Daire Başkanı Hüseyin Bozdemir, Sağlık Turizmi Birimi Şube Müdürü Erkan Ersoy, İzmir İl Kültür Turizm Müdür Vekili Fahrettin Kerem Çevik, İzmir İl Kültür ve Turizm Müdür Yardımcısı Kaan Erge, Türkiye Turizm Tanıtma ve Geliştirme Ajansı Ürün Pazarlama Direktörü Ceylan Şensoy, İzmir Vakfı Müdürü Deniz Karaca, Meclis Katip Üyemiz Ali Yaramışlı Meclis Üyelerimiz Ahmet Kilimci, Ayhan Turan, Kıvanç Meriç ve Şenol Alkan, Genel Sekreterimiz Prof. Dr. Mustafa Tanyeri, Genel Sekreter Yardımcımız Uğur Sülün, Etkinlikler, Fuarlar ve Turizm Müdürü Aykut Terzioğlu, Odamız Turizm Direktörü Mine Güneş Kaya ve İzmir Ticaret Odası Üyeleri katıldı.

 

SAĞLIK ALANINDA EĞİTİM SEÇENEKLERİ ÇOK GELİŞMİŞ

Toplantıya ilişkin değerlendirmede bulunan İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Oğuz Özkardeş, “İzmir’in sağlık turizminde en büyük avantajlarından bir tanesi sağlık alanında eğitim seçeneklerinin çok gelişmiş olması. Eğitimciler ile sağlık turizmi paydaşlarının aynı kentte bir arada bulunması sektörün gelişimi için önemli bir ivme yaratıyor. Kentimizde 5 tıp fakültesi hastanesi var. Bunların yanı sıra sağlık eğitiminin önemli bileşenlerini oluşturan bakım hizmetleri gibi alanlarda da çok değerli eğitim kurumlarımız mevcut” dedi.

 

TGA KENTİMİZ İÇİN BÜYÜK FIRSAT

İzmir’de Valilik, Belediye, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Oda ve Borsalar, İzmir Vakfı ve sağlık turizmi alanında faaliyet gösteren tüm paydaşların sinerji içinde olmasının önemine dikkat çeken Özkardeş, “Başta Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Mahmut Özgener olmak üzere tüm Yönetim Kurulumuz göreve geldiği ilk günden beri bu sinerjinin oluşması ve devam ettirilmesi için hassasiyet göstermiştir. TGA’nın sağlık turizmine verdiği önem kentimiz için büyük bir fırsat. Odamız ve TGA işbirliği halinde kentimizdeki sağlık turizminin gelişimi için projeler üretmeye devam edeceğiz. Bugün burada sektörün analiz edilmesi amacıyla atmış olduğumuz ilk adım, gelecek günlerde sektörün sürdürülebilir ve uzun vadeli olarak büyümesi için devam edecek” diye konuştu.

 

UÇUŞ SAYISI ARTIRILMALI

Özkardeş sözlerine şöyle devam etti: İzmir’e yönelik direkt uçuşların arttırılması ve çeşitlendirilmesine yönelik çalışmalarımıza devam etmemizin bir ayağı da sağlık turizmi ile bağlantılı. İzmir’de yeni hayata geçen şehir hastanelerinin teknik altyapısı ve gelişmiş insan gücü ile onkolojiden genel cerrahiye kadar uzun süreli tedavi imkanı sunduğu göz önüne alındığında Afrika’dan, Orta Doğu’dan ve Azerbaycan’dan hastaların kentimize getirilmesi için uçuş ağımızın arttırılması büyük önem taşıyor”

 

SLOGANLA ÖNE ÇIKALIM

İzmir’in “Sağlıklı kent, Sağlıklı yaşam: İzmir” sloganı ile öne çıkabileceğini söyleyen Özkardeş, “Biz İzmirliler olarak iyi yaşamayı seven bir halkız. Endemik bitkilerimiz, ılıman iklimimiz, temiz havaya sahip özel alanlarımız, termal kaynaklarımız ve daha önce de vurgu yaptığım gelişmiş / eğitimli insan kaynağımız büyük fırsatlar” dedi.