Trump’ın Biden’dan çok korktuğu biri var: Taylor Swift komplosu

Amerika seçimleri yaklaşırken, gündemden düşmeyen konulardan biri de ünlü sanatçı Taylor Swift’in ABD seçimleri üzerindeki olası etkisi oldu.

NY Times’dan Reid Epstein’in yazısına göre Monmouth Üniversitesi tarafından çarşamba günü yayınlanan bir anket Amerikalıların yüzde 18’inin, küresel pop ikonu Swift’in Biden’ın yeniden seçilmesine yardımcı olmak için “gizli bir hükümet çabası” olduğuna inanıyor.

Anket, hükümetin Biden’a yardım etmek için Swift’i kullandığına inanan insanların büyük çoğunluğunun (yüzde 71) Cumhuriyetçi olduğunu ve temelsiz teoriyi benimseyenlerin yüzde 83’ünün Kasım ayında eski Başkan Donald’a oy verme ihtimalinin yüksek olduğunu gösteriyor.

Swift komplo teorisini destekleyen katılımcıların yüzde 73’ü, Trump ve diğerleri tarafından sürdürülen son başkanlık yarışının hileli olduğu yalanına da inandıklarını belirtti.

 

CNN International’da benzer şekilde haberinde “Cumhuriyetçilerin yaklaşık üçte biri, Taylor Swift’in Joe Biden’ın 2024 başkanlık seçimlerini kazanmasına yardımcı olmak için hükümetin gizli bir çabasına dahil olduğuna inandıklarını söylüyor.

 

“Super Bowl LVIII öncesinde sağcı medyada popüler hale getirilen söz konusu saçma ve temelsiz komplo teorisi, Swift’in Kansas City Chiefs’in sıkı sonu Travis Kelce ile olan ilişkisinin, genişleyen bir psikolojik operasyon planının parçası olarak hükümet tarafından uydurulduğunu iddia ediyor. İddia edilen komplonun amacı, Chiefs’in pazar günkü zaferinin Swift’e Biden’ı desteklemek için daha da büyük bir kürsü sunması ve 2024 başkanlık seçimini kendi lehine çevirmesi.

 

“Pop süperstarı, 2020 seçimleri öncesinde Biden’ı desteklemiş ve son yıllarda hayranlarını oy vermeye teşvik etmiş olsa da, hızla kenardan kamusal söylemin içine taşınan komplo teorisini destekleyecek hiçbir gerçek kanıt yok” diyor.

 

Wall Street Journal’da haberi ön sıralara taşıyarak, “Swift ve Biden kampanyasını içeren muhafazakârlar tarafından ileri sürülen bir dizi komplo teorisi son haftalarda ortalığı karıştırdı. Bir komplo teorisi, Savunma Bakanlığı’nın Swift’i, 2024 seçimleri öncesinde Amerikalıları etkilemek için PsyOp olarak adlandırılan bir psikolojik operasyon varlığı olarak kullandığını öne sürüyor. Savunma Bakanlığı bunun doğru olmadığını söyledi.

 

“Başka bir teoriye göre Super Bowl’da Kansas City Chiefs’in oynaması ve devre arasında Swift’in Biden’ı desteklemesi için hile yapıldığı öne sürülüyordu. Swift’in erkek arkadaşı Travis Kelce, Chiefs’te oynuyor. “Devre arası ise beklenen olmadı” sözlerine yer verdi.

 

Seçimler yaklaştıkça ABD’de spekülasyonlar gün geçtikçe artıyor. Eğlenceli bir süreç olacağı kesin.