Aşk bombardımanına dikkat

Medicana Sağlık Grubu Psikiyatri Bölümü’nden Dr.Müge Yaşar, ilişkinin başında abartılı ilgi ve sevginin, bir süre sonra azalması anlamına gelen “love bombing” yani aşk bombardımanının bir tür duygusal şiddet olduğunu belirterek, uyarılarda bulundu.

Medicana International İzmir Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Dr.Öğretim Üyesi Müge Yaşar, “love bombing” denen kavramın, kişinin karşısındaki partneriyle çok mutlu başlayan bir süreç içerisinde, adından da anlaşılacağı gibi adeta “aşk bombardımanı”na maruz bırakılması olduğunu söyledi. Bu ilişki türünde çiftlerden birinin partnerine sergilediği tutumların genelde tipik davranışlar olduğuna değinen Yaşar, “Genelde bu kişiler, ilişkinin en başında partnerini en şık mekanlara götürüp, ona çok güzel iltifatlar eder. ‘Sen benim ruh eşimsin, bir daha asla senin gibi biriyle karşılaşmayacağım, aramızda mükemmel bir uyum var’ gibi sözleri çok kısa bir sürede söyler. Pahalı hediyeler alıp karşısındakine belki de daha birkaç hafta içerisinde sanki yıllardır birliktelermiş gibi yatırım yaparlar. Doğal olarak partnerin ayakları yerden kesilir, mutluluktan göklere uçacakmış gibi hisseder” dedi. 

Kişi kendini suçlamaya başlıyor

Dr.Müge Yaşar, bu ilgiye kayıtsız kalamayan partnerin, tam her şeyin çok güzel olduğunu düşündüğünde, karşı taraf artık amacına ulaşıp kişiyi kendine iyice yaklaştırdığında, ilgiyi azalttığını ya da birdenbire kestiğini belirterek, şunları söyledi: “Tüm bunlara maruz kalan kişi ‘Bende bir sorun mu var? Böyle davrandığına göre ben bir şeyleri yanlış yaptığım için benden uzaklaştı’ diye düşünerek onun ilgisini tekrar kazanmak için kendinden tavizler verir ve bu sarmal böyle gitgellerle böyle devam eder. Zamanla kişi kendini yetersiz, bağımlı, muhtaç, özgüveni zayıf ve psikolojik olarak yıpranmış hisseder. Yaşadığı bu durum, hayat kalitesini ciddi anlamda etkiler. Benlik saygısı düşer, kendi duygularından hatta zekasından dahi şüphe duymaya başlar ve bir süre sonra depresyon, travma sonrası stres bozukluğu, anksiyete ve panik atak gibi psikolojik rahatsızlıklar görülmeye başlar. “Love bombing” denen bu durum, bir manipülasyon tekniğidir ve kişinin partnerini kendisine bağımlı kılmak için yaptığı eylemlerdir. İlişkinin ilk zamanlarında yoğun ilginin bir süre sonra kesilmesi ile anlayabilirsiniz.”

“Birbirini iyi tanıyanların daha sağlıklı ilişkileri olur”

Dr.Müge Yaşar, aniden başlayan ve çok kısa süre içinde aşırı ve yoğun bir ilgi gören kişilerin aşk bombardımanına maruz kalmış olabileceğine değinerek, şu uyarılarda bulundu: “Bu ilişkilere devam edilmemesi gerekir, kişi hatayı kendinde aramamalıdır. Sağlıklı ilişkilerde çiftlerin birbirini çok iyi tanıması, geçmişlerini, bugünlerini, geleceklerini iyi bilmesi çok önemlidir. Birbirlerini iyi tanıyan çiftlerin genelde iyi bir iletişimleri vardır. İyi bir ilişki, kendimizi iyi ifade ettiğimiz, güvende hissettiğimiz, sevdiğimiz ve sevildiğimiz, paylaşımda bulunduğumuz, değer gördüğümüzü hissettiğimiz, aitlik hissini karşılıklı hissedebildiğimiz ilişkidir. Eğer bir kişi, love bombing’e maruz kaldıysa çok dikkatli olmalı ve ilişkisine bu açıdan bakmalıdır.”