Altın Koza, “Sanki Her Şey Biraz Felaket’ in oldu

Altın Koza’yı marka haline sanatçıların getirdiğini vurgulayan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, “Adana sanatı benimseyen, bilen ve seven insanların yaşadığı, çok sanatçı yetiştiren bir şehir.

Adı Adana’yla özdeşleşen Altın Koza Film Festivali, bu yılda önemli etkinliklere sahne oldu. Altın Koza’yı marka haline sanatçıların getirdiğini vurgulayan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, “Adana sanatı benimseyen, bilen ve seven insanların yaşadığı, çok sanatçı yetiştiren bir şehir. Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal
Atatürk sanata ne kadar önem veriyor ve seviyorsa, Adanalılar da sanatı o kadar seviyor. Adanalı olmaktan gurur duyuyorum. İlelebet payidar kalacak Cumhuriyetimizin 100. yılında, Adana Altın Koza Film Festivali’nin 30’uncusunu düzenledik” dedi.

Emeğe çok önem verdiğimiz için festivale ‘Emek Ödülleri’ ile başladıklarını söyleyen Karalar, Sonra ‘Onur Ödülleri’ni verdik. Cumhuriyetimiz döneminde çok sayıda sanatçı yetişti. Atatürk’ün işaret ettiği de buydu. Adana’da çok sayıda sanatçı yetişti. Altın Koza, bu nedenle bir marka. Cumhuriyet’in 100’üncü yılında yüz akı olan Kuru Otlar Üstüne’nin galasını Adana’da yaptık. Türk kadınını dünyaya tanıttığı için Merve Dizdar’ı tebrik ediyorum. Sanatı yüceltip sanatçının yanında olmamız lazım. Atatürk’e şükranlarımı sunuyorum” diye konuştu.

Sinemamızın Yüzü Özel Ödülü Türkan Şoray ve Kadir İnanır’ın

Türkan Şoray ile Kadir İnanır, Adana Altın Koza Film Festivali’nde Cumhuriyetimizi 100’üncü Yılında Sinemamızın Yüzü Özel Ödülü’nü aldı. Ödülünü Merve Dizdar’ın sunduğu Kadir İnanır, duygularını şöyle dile getirdi: Bir isteğim var. Benim ağzımdan barıştan başka bir şey çıkmadı. Büyük barışı mutlaka sağlayacağız. İşte o zaman dünyanın en güzel ülkesi olan bu ülke festival alanına dönecek, Yaşasın tam bağımsız Türkiye diye haykıracağız” dedi.

Ödülünü Başkan Karalar’ın elinden alan Türkan Şoray ise duygularını dile getirdiği konuşmasında şunları söyledi: Türk sinemasının tanınmasında önemli paya sahip Altın Koza’ya teşekkür ederim. Sinema, hayattaki önceliğim oldu. Atatürk’ün kadınlara verdiği haklarla bu ödülü aldım. Cumhuriyet kadını olarak Atatürk’e çok şey borçluyum. Minnetlerimle… Genç oyuncular, bizden aldıkları bayraktan sonra çok güzel filmler çekiyorsunuz. Sizi alkışlıyorum. Sevgilerimi sunuyorum.”

Ödül töreninde Türker İnanoğlu’na da bir Emeğe Saygı Plaketi verildi. Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, rahatsızlığı nedeniyle Adana’ya gidemeyen İnanoğlu adına plaketi Reis Çelik’e verdi. Toplam ödül miktarının 1 milyon 285 bin lira olduğu Adana Altın Koza Film Festivali’nde “En İyi Filme’e 500 bin lira verildi.

Ödüller sahiplerini buldu

Altın Koza’da ‘’En İyi Film’’ ödülünü, Umut Subaşı’nın yönettiği ‘’Sanki Her Şey Biraz Felaket’’ filmi aldı. ‘’En İyi Kadın Oyuncu’’ ödülünü  ‘’Cam Perde’’ filmindeki performansıyla Selen Kurtaran aldı. Geçtiğimiz sene hayatını kaybeden oyuncu Rıza Akın
anısına verilen ‘’En İyi Erkek Oyuncu’’ ödülünü ise ‘’Karganın Uykusu’’ filmindeki performansıyla Ahmet Agğün aldı.

‘’En İyi Film’’ ödülünü ‘’Sanki Her Şey Biraz Felaket’’ film ekibine; Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar verdi.  ‘‘Sanki Her Şey Biraz Felaket’’ filminin yönetmeni Umut Subaşı, ’En İyi Yönetmen’’ ödülünü Jüri Başkanı Ömer Faruk Sorak’tan aldı. ‘’En İyi Erkek Oyuncu’’ ödülünü kazanan Karganın Uykusu’’ filminin oyuncusu Ahmet Agğün ödülünü jüri üyesi oyuncu Bennu Yıldırımlar’ın elinden aldı.

Loading