Başkan Ergün’den emeklilik ikramiyesi açıklaması

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Genel Başkanı Kazım Ergün, emeklilere Ekim ayında verileceği söylenen "Cumhuriyet İkramiyesi"nin en az 10 bin lira olması gerektiğini belirtti

Emeklilerin büyük bir kısmının sıkıntılı ekonomik koşullarda yaşadığını ifade eden Ergün, aylıklara yapılacak artışın yanı sıra bayram ikramiyelerinin de artırılması gerektiğini vurguladı. Cumhuriyetin 100. yılı dolayısıyla konuşulan 5 bin liralık ikramiyenin yetersiz olduğunu dile getiren Ergün, “Cumhuriyet İkramiyesi en az 10 bin lira olmalıdır” dedi.

“Aylıklara artışın yanında bayram ikramiyeleri de artırılmalı. Cumhuriyetimizin 100. yılı dolayısıyla emeklilere verileceği konuşulan 5 bin liralık ikramiye de ek bir gelir sağlaması açısından önemli. Fakat 5 bin liralık ikramiye ne Cumhuriyetimize yakışacak ne de emeklimizi mutlu edebilecek düzeyde. Cumhuriyet İkramiyesi en az 10 bin lira olmalıdır.”

“Meclis’in ilk gündem maddesinin emekli zammı olması gerekiyor”
Ayrıca, TÜED Genel Başkanı Kazım Ergün, milyonlarca emeklinin aylıklarına yapılacak zam için Meclis’in açılmasını beklediğini ve Meclis’in ilk gündem maddesinin emekli zamı olması gerektiğini belirtti. Emeklilerin ekim ayında zamlı aylık almayı beklediğini ancak kasım ve aralık ayında zam yapılacağı yönündeki iddiaların endişeye neden olduğunu ifade etti.

“Emeklilerimiz, hükümet yetkililerinin yaptığı açıklamaları dikkate alarak ekim ayında zamlı aylık almayı bekliyor. Buna karşın, zammın kasım ve aralık ayında yapılacağı yönündeki iddialar emeklilerde derin bir kaygı ve tepkiye yol açıyor. Ekim ayında Meclis’in ilk gündem maddesi emeklilere zam olmalı. Çünkü milyonlarca emeklinin dayanacak gücü kalmadı”

“Bayram ikramiyelerinin 2018’de verildiği değere yükseltilmesi gerekiyor”
Bayram ikramiyeleri konusunda da açıklamalarda bulunan Ergün, 2018 yılında bin lira olarak başlayan ikramiyelerin 2021’de yüzde 10 artırılarak 1,100 liraya çıktığını hatırlattı. Ancak alım gücünün korunması gerektiğini ve bayram ikramiyelerinin 2018’de verildiği değere yükseltilmesi gerektiğini söyledi.

“Derneğimizin Araştırma Merkezinin çalışmasına göre, 2018 yılı mayıs ayında ikramiye 1000 lira olarak ilk kez verildiğinde emeklilerimiz gramı 190 lira olan 24 ayar altından yaklaşık 5,3 gram alabiliyordu. O tarihteki alım gücünü korunabilseydi bayram ikramiyeleri bugün 2 bin lira yerine 9 bin lira civarında olacaktı. Bu nedenle emeklinin bayram ikramiyelerinin alım gücü, 2018’de ilk verildiği değere yükseltilmeli.”

Loading