İklim krizinde en güvenilir isim belli oldu

Yaptığı çevre çalışmaları ile de adından sık sık söz ettiren ünlü oyuncu Leonardo DiCaprio, yapılan çevrim içi bir ankete göre bu alandaki en güvenilir isim oldu.

Amerika’da yapılan çevrim içi bir ankette Leonardo DiCaprio, iklim değişikliği ve diğer çevre sorunları konusunda en güvenilir ünlü otorite olarak seçildi.  

Haziran ayında yaklaşık 1.500 ABD’li arasında yapılan ankette, 18 ila 64 yaşları arasındaki yetişkinlerden sürdürülebilirlik konusunda en çok güvendikleri halk figürü veya ünlü kişinin kim olduğu soruldu. DiCaprio ilk sırada yer alırken, onu iklim aktivisti Greta Thunberg, eski Başkan Yardımcısı Al Gore, Dwayne “The Rock” Johnson ve Başkan Joe Biden izledi.

Anketi gerçekleştiren National Research Group’un küresel pazarlama ekibinin araştırma direktörü Fergus Navaratnam-Blair, “Bence bu, güçlü siyasi kutuplaşma çağında ünlülerin Amerikan kültüründeki birkaç birleştirici güçten biri olduğunu gerçekten anlatıyor. Politikacıların ve hatta bilim insanlarının yapamayacağı şekilde insanları bir araya getirebilirler” dedi.  

Navaratnam-Blair, iklim söyleminde etkili bir rol oynayan ünlülerin bu konuda artıları ve eksileri olduğunu söyledi: “Hollywood yıldızları insanları kriz hakkında konuşturursa, bu iyi bir şey olabilir. Ancak ünlüler genellikle savunuculuğun kişisel markalarını nasıl etkileyeceğini düşünürler, bu nedenle de tartışmalı iklim politikaları konusunda tavır almaktan çekinebilirler.”

DiCaprio’nun çevre aktivizmi, iklim krizi ve biyolojik çeşitlilik kaybıyla mücadeleyi amaçlayan küresel projelere en az 100 milyon dolar bağışladığını belirten ve 1998 yılında kurduğu vakfa dayanıyor. DiCaprio’nun vakfı iki grupla daha birleşti ve adı Earth Alliance olarak değiştirildi.

Loading