İş dünyasından ‘yol haritası’ çağrısı

Türk iş dünyası, Cumhurbaşkanlığı ve TBMM 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri’nin tamamlanmasının ardından ekonomide yaşanan sorunlarla ilgili olarak hızla çözüm alınması için çağrıda bulundu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı seçim başarısı için kutlayan, milletvekillerine de seçildikleri yörelerin kalkınmasına katkı koymalarını isteyen iş dünyası kuruluşları, yeni ekonomi yönetiminin hızlıca açıklanması çağrısı da yaptı.

Türkiye’nin 14 Mayıs ile 28 Mayıs’ta önemli bir demokrasi sınavından geçtiğini belirten iş dünyası temsilcileri, halkın sağduyu ve barışçıl bir atmosferde ülkenin geleceğini belirleyecek iradeyi ortaya koymak için yoğum katılımla sandıklara gitmesini demokrasinin en güzel örneği olarak nitelendirirken, seçim yarışının geride kaldığına ve kucaklaşma zamanı geldiğine vurgu yaptı. İş dünyası temsilcileri, “Cumhuriyetimizin 100. yılında, ülkemizin tüm kurumlarıyla, hep birlikte üreteceğimiz ve ülkemize katkı sağlayacağımız nice günler temenni ediyoruz” mesajı verdi.

*******

Hisarcıklıoğlu: Milli irade tecelli etti

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, “Türkiye’de bir defa daha milli irade tecelli etmiş ve milletimiz ferasetiyle tercihini yapmıştır. Ülkemize ve milletimize hayırlı olsun. Cumhurbaşkanı Seçimi ikinci tur oylamasında milletimiz geleceğine ve demokrasiye sahip çıkarak, ülkemizin güçlü ve sağlam bir demokrasi geleneğine sahip olduğunu bir defa daha ortaya koymuştur. Artık seçim dönemi bitti. Dün, dünde kaldı. Bugün yeni şeyler söyleme zamanı. Cumhuriyetimizin 100. yıldönümünü kutladığımız bugünlere nasıl gelindiğini daha iyi anlama, Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılında daha huzurlu, daha mutlu ve daha müreffeh bir Türkiye için daha çok çalışma zamanı” değerlendirmesinde bulundu.

******

Sönmez: Hayallerimizdeki Türkiye’ye odaklanma vakti

Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) Başkanı Süleyman Sönmez, yarının Türkiye’sini ve umudu inşa etmek için herkese büyük sorumluluklar düştüğünü belirterek, “Vakit, hayallerimizdeki kalkınmış Türkiye’ye odaklanmanın vaktidir ve ülkemizin, hızla asli gündemi olan ekonomiye dönmesi gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

TÜRKONFED Başkanı Sönmez, yaptığı yazılı açıklamada şu değerlendirmelerde bulundu:

“Seçimi ikinci turda yüzde 52’lik bir oyla kazanan 13. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ı tebrik ediyor, hukukun üstünlüğü ve demokratik değerler ışığında ülkemizin kalkınması ve refahı için milletimizden aldığı bu temsil yetkisini en iyi şekilde kullanacağına inanıyoruz. Öte yandan, 14 Mayıs’ta seçilen 28. dönem milletvekillerimize başarılar diliyor, her birinden tüm yetkilerini ülkemizin birliği, refahı, huzuru ve barışı için kullanmalarını bekliyoruz. Vakit, hayallerimizdeki kalkınmış Türkiye’ye odaklanmanın vaktidir ve ülkemizin, hızla asli gündemi olan ekonomiye dönmesi gerekmektedir.”

Sönmez, yarının Türkiye’sini ve umudu inşa etmek için herkese büyük sorumluluklar düştüğünü belirterek, bu süreçte iş dünyası olarak her zaman olduğu gibi üzerlerine düşen tüm görevleri yapmaya, çalışmaya ve üretmeye devam edeceklerini bildirdi.

*******

Gültepe: Yeni dönemden umutluyuz

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe, sonucun hayırlı olmasını dilediği mesajında şunları kaydetti: “Seçimlerin tamamlanmasıyla birlikte belirsizlik ortamı sona erdi. Artık tüm enerjimizle işimize odaklanmanın zamanı geldi. Biz Türkiye’yi ihracatta ilk 10 ülke arasına çıkarma vizyonu ile çalışıyoruz. Ancak zor bir dönemden geçtiğimizin altını çizmem gerekiyor. Yılbaşından bu yana maliyetlerdeki yüksek artışa rağmen kurun baskılanması ihracatçılarımızın rekabetçiliğine zarar verdi. Büyük emeklerle girebildiğimiz bazı pazarlarda kayıplar yaşamaya başladık. Oysa bizim pazar kaybetmeye tahammülümüz yok. Aksine rekabetçiliğimizi artıracak adımlarla yeni pazarlarda bayrak gösterebilmeliyiz. Biz yeni dönemden daha da umutluyuz. Üretimi ve ihracatı iyi bilen, küresel ticaretin dinamiklerine hâkim bir ekonomi yönetimiyle mevcut sorunların hızla üstesinden gelebileceğimize inanıyoruz.”

*********

Olpak: Bir seçimi daha olgunlukla geride bıraktık

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Nail Olpak şu mesajı yayımladı:

“Demokrasinin gereği olan bir seçimi daha olgunlukla geride bıraktık. Milletimizin iradesiyle bir kez daha seçilen Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdogan’ı tebrik ediyor, sonuçların ülkemiz ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum. Yeni dönemde Türkiye’nin önemli gündemlerinden birisi de istikrar içinde dengeli ekonomik kalkınmanın devamı olacaktır. İş dünyası olarak, seçim gündemi sonrasında, her zaman olduğu gibi daha fazla yatırım ve ihracat yapmaya, katma değer ve istihdam üretmeye, ülkemiz için tüm gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. Ticari Diplomasi faaliyetlerimizle dış ekonomik ilişkilerimizi dünyanın dört bir yanında daha fazla sürdüreceğiz.”

*****

Akkol: Her zamankinden fazla çalışmamız gereken süreçteyiz

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Yönetim Kurulu Başkanı Akkol seçim sonrası mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Şimdi artık her zamankinden daha fazla çalışmamız, ülkece el birliğiyle üretmemiz gereken bir süreçteyiz. İşverenler olarak, yeni dönemde sosyal refah ortamının gelişmesini ve ülke rekabetçiliğimizin üst seviyelere hızla taşınmasını temenni ediyoruz. Bu temennimizin çalışma hayatımıza odaklanarak ve sosyal diyalog ile birlikte mümkün olacağı inancındayız. Bunun için TİSK olarak her zaman olduğu gibi devletimizin ve milletimizin yanındayız. Bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz tüm çalışmaları işçi, işveren, kamu ortak faydası ve sosyal diyalog ekseninde, tüm paydaşlar ile iş birliği içerisinde yürüttük. Tüm ücretlerde asgari ücrete kadar olan tutarın vergi dışı bırakılması, Beyaz Bayrak uygulamasının devreye alınması başta olmak üzere çalışma hayatını doğrudan ilgilendiren pek çok konuda birlikte yol aldık. Bu zamana kadar yaptığımız çalışmaların yeni dönemde de artarak devam edeceğine olan inancımız tamdır. Bundan sonra da tüm birikimimiz ile ülkemizi ve çalışma hayatımızı en iyi noktaya taşımak için her türlü katkıyı vermeye devam edeceğiz.”

***********

Aksoy: Daha güçlü Türkiye için şevkle çalışmaya devam

 

Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED) Başkanı Engin Aksoy, yaptığı yazılı açıklamada, doğrudan yasancı yatırımcının önemine işaret etti. Aksoy, “Ülkemizdeki doğrudan uluslararası yatırımların yüzde 85’ini temsil eden derneğimiz, ekonomimizin sürdürülebilir bir şekilde büyümesi, katma değerli uluslararası doğrudan yatırımların ülkemize çekilmesi ve ülkemizin rekabetçiliğinin artırılması hedefiyle yatırım ortamının iyileştirilmesine yönelik olarak oluşturulacak politikalara katkı sağlayarak daha güçlü bir Türkiye için yeni dönemde de şevkle çalışmaya devam edecek” ifadelerini kullandı.

********

Avdagiç: Kabineye büyük iş düşüyor

 

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, seçim sonuçlarını değerlendirirken “2023 bizim için özel bir yıl, yapacak çok işimiz var. Daha çok üretim-ihracat-istihdam için yeni Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’ne büyük işler düşüyor. Türk özel sektörü olarak, kazanımlarımıza yenilerinin ekleneceği, kalkınmanın kartopu gibi hızlanacağı günleri birlikte kuracağız. Seçim süreci geride kaldı. 85 milyon, birlik ve beraberlik içinde 21’inci yüzyıl yürüyüşümüze devam etmeliyiz” ifadelerini kullandı.

*******

Bahçıvan: Temel meselelere odaklanma zamanı

 

İstanbul Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimi sonucuna yönelik yaptığı değerlendirmede şunları söyledi: “Milletimiz demokrasi geleneğine yakışır bir olgunlukla; 14 günün ardından yapılan ikinci tur seçimlerinde ülkemizi beş yıl daha yönetme yetkisini Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a vermiştir. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ı tebrik ediyorum. Seçim sonuçları ülkemiz ve milletimiz için hayırlı olsun. Şimdi artık ülkemizin temel meselelerine odaklanma zamanı. Hep birlikte, ekonomimizi gelişmiş bir noktaya taşıyarak huzurlu bir refah toplumu için çalışma vakti.”

*******

Eskinazi: Dövizin üzerindeki baskı kaldırılmalı

Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, Türk seçmeninin tercihini yaptığını, bundan sonraki süreçte Hükümetin hızla kurulmasını ve Uluslararası camianın güvenini tesis edecek adımların ivedi şekilde atılmasını, gündemin ekonomi ve ihracat olmasını beklediklerini kaydetti. 
Türkiye’nin seçime giderken döviz üzerinde büyük bir baskı oluşturulduğunu, finansmana erişimin zorlaştığını aktaran Eskinazi, “İhracatçılarımızın rekabetçiliğini olumsuz etkileyen döviz kurlarının kademeli bir şekilde ihracatçının rekabetçiliğini sağlayacak şekilde gerçek değerine gelmesi sağlanmalıdır. İş dünyasının krediye ulaşabilmesinin yolu açılmalıdır. Enerji fiyatları Türk ihracatçısının rekabetçiliğine katkı sağlayacak seviyelere düşürülmelidir. Bu adımlar hızlıca atıldığı takdirde 2023 yılının ikinci yarısında ihracat ve turizm gelirlerinin artmasıyla ülkemizin döviz sıkışıklığını giderebiliriz” şeklinde konuştu.

********

Kasalı: Ekonomide evrensel normlara dönülmeli

Batı Anadolu Sanayici ve İş İnsanları Dernekleri Federasyonu (BASİFED) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Kasalı, “Öncelikle Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Hakimiyet kayıtsız şartsız milletindir’ düsturuna bağlı olarak ülkemizin sandıkta verdiği karara saygımız sonsuzdur. Tüm ülkemize sonuçların hayırlı olmasını dilerim. Ülkemizin ekonomik durumu ortadadır, iş dünyası birçok alanda büyük sorunlar ile boğuşuyor. Kurun durumu, Merkez Bankası’nın rezervlerinin seviyesi ve kısa vadede Türkiye Cumhuriyeti’nin ödemesi gereken dış borçlar gibi yakıcı problemlerimiz mevcut. Dolayısıyla seçim atmosferinden hızlıca çıkarak ekonomi yönetiminin belirlenmesi ve iktidarın hızlıca bu alanlara yoğunlaşması gerekmektedir. Tüm ekonomistlerin hemfikir olduğu konu, bilimsel kriterlere uygun, evrensel uygulamalara paralel ekonomi politikalarına dönüş zamanının geldiğidir. Bu anlamda yeni ekonomik yol haritasının güncellenerek açıklanması ve piyasalara güven verici mesajlar verilerek çalışmalara başlanmasını beklemekteyiz” dedi.

 

*******

Zorlu: Önemli bir fırsat olarak görüyoruz

Ege Sanayici ve İş İnsanları Derneği (ESİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Sibel Zorlu, “ESİAD olarak, ülke gündemini uzun süredir meşgul eden seçimlerin başarıyla tamamlanmasını demokrasi ve uzlaşma kültürünün güçlenmesi bakımından önemli bir fırsat olarak görüyoruz. Yeniden seçilen Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ı kutluyor; başarılar diliyoruz. Artık Türkiye’nin gerçek gündemine hızla dönme zamanı gelmiş bulunuyor. Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılına girmeye hazırlanırken, tarihimizden gelen gücümüzü siyasi ve ekonomik istikrarla bütünleştirmemiz gerekiyor. İş dünyası olarak ülkemizin sürdürülebilir kalkınması ve refahı için dün olduğu gibi bugün de katkıda bulunmaya, hızla değişen dünya düzeninde uluslararası rekabet gücümüzün artırılması için devletimizle birlikte yan yana çalışmaya devam edeceğiz. Bu düşüncelerle, yüksek enflasyonla mücadele için yapısal tedbirler uygulanması, Ar-Ge ve inovasyona dayalı sanayi politikalarının güçlendirilmesi, yeşil ve dijital dönüşümün hızlandırılması, eğitim altyapımızın iyileştirilerek toplumsal dönüşümün sağlanması, yatırım ve istihdam imkanlarının artırılması gibi konularda hızla adımlar atılmasını bekliyoruz. Seçim sonrası dönemde, iş dünyasının görüşlerini ve ihtiyaçlarını dikkate alan bir diyalog ve iş birliği ortamının sürdürüleceğine yürekten inanıyoruz. ESİAD olarak, daha müreffeh bir Türkiye için çalışmaktan heyecan duyuyor, seçim sonuçlarının ülkemize hayırlı olmasını diliyoruz” diye konuştu.

***********

Yelkenbiçer: Seçim gündeminden hızlıca sıyrılmak gerek

Ege Genç İş İnsanları Derneği Başkanı (EGİAD) Alp Avni Yelkenbiçer seçime ilişkin yaptığı değerlendirmede, “İkinci tur sonucunda yeniden Cumhurbaşkanı olarak seçilen Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ı kutluyoruz. Aylardır süren seçim gündeminden hızlıca sıyrılarak başta ekonomik problemler olmak üzere ülkemizin süregelen sıkıntılarına odaklanmak gerektiğine inanıyoruz. Milletvekilliği seçiminde parlamentoya girmeye hak kazanan milletvekillerini kutluyoruz. İzmir Milletvekillerimizden şehrimize ve bölgemize katkı sağlayacak projeleri bekliyoruz. Cumhuriyet’imizin ikinci yüzyılına girerken, iş dünyası olarak Atatürk’ün Muasır Medeniyet hedefi doğrultusunda çalışmaya devam ediyor olacağız” dedi.

********

 

Serter: Ekonomideki sorunlar acilen çözülmeli 

Girişimci İş Kadınları Federasyonu (GİFED) Yönetim Kurulu Başkanı Huriye Serter, seçim dönemi boyunca ülkenin birinci gündeminin siyaset olduğunu belirtirken, “Seçim sonucunda da halkımızın verdiği karara saygı duyuyoruz. Artık başta ekonomi olmak üzere birçok alanda yaşanan sorunların çözülmesi için adım atılma zamanının geldiğini düşünüyoruz. Döviz kurlarındaki oynaklık ve piyasada yaşanan döviz sıkıntısı, enflasyonun yarattığı hayat pahalılığı, Faizler, Merkez Bankası rezervleri başta olmak üzere ekonomide acil çözülmesi gereken sorunlar var. Bu sorunların hızlıca çözülmesi gerekiyor. Eğitim ve adalette yaşanan sıkıntıların çözümü ile gençlerin ülkelerini terk etmeyecekleri, refah dolu ve geleceğe umutla bakan insanların yaşadığı bir ülke için de yapılacak çok şey var. Biz iş dünyası olarak bu yönde atılacak her türlü adıma destek vermeye hazırız” açıklamasını yaptı.

**********

Sezgin: Ekonomi odaklı bir çalışma bekliyoruz

İzmir İş Kadınları Derneği (İZİKAD) Yönetim Kurulu Başkanı Betül Sezgin, “Seçim sonuçlarının öncelikle ülkemize hayırlı uğurlu olmasını dilerim. Mevcut iktidarın devamı anlamına gelen bu sonuçlar ışığında ekonomi yönetiminin belirlenmesi ve yeni ekonomi politikası, iş dünyasının öncelikli konuları arasında bulunuyor. Mevcut ekonomimizin durumu, hepimizin de kabul ettiği üzere ciddi sorunlar barındırıyor. Yüksek enflasyon, düşük faiz, baskılanan döviz kuruna endeksli büyüme politikası devam ettirilecekse bunun enstrümanlarının hızlıca açıklanarak kamuoyu ile paylaşılması gerekmektedir.  Bu politikayı yürütecek olan kabinenin belirlenmesi, ekonominin başına geçecek olan yeni yönetimin hızlıca açıklanması, ciddi bir çaba bekleyen ekonomi için elzem bir durumdur. Dolayısıyla seçim atmosferinden hızlıca çıkarak ekonomi odaklı bir çalışma içine girilmesi, hükümetten öncelikli beklentimizi oluşturuyor” ifadelerini kullandı.

Loading