Kuzey Amerika İsrail’de yaşananlara ne diyor?

Bildiğiniz üzere İsrail 9 Mayıs’tan bu yana Gazze şeridine saldırılar düzenliyor.

Konuya ilişkin Kanada Yahudi federasyonu CJA başkanı Yair Szlak’ın yayınladığı açıklamayı paylaşmak istiyorum.

CJA Federasyonu, kendisini “hizmet ve programların sunumunu kolaylaştırarak ve denetleyerek fon toplayan ve dağıtan Kanadalı bir Yahudi kuruluşu” olarak tanımlamaktadır.

Açıklama şöyle:

Sevgili Dostlar, son birkaç saat içinde (yazı yazılırken) İsrail’e 200’den fazla roket ateşlendi. Çoğu, Aşkelon, Aşdod ve Sderot şehirleri de dahil olmak üzere ülkenin güneyindeki nüfus merkezlerine yönlendirilirken, Tel Aviv, Bat Yam, Ramat Gan, Rishon Le’Tzion ve Holon dahil olmak üzere merkezi bölgeyi hedef alan birden fazla roket de atılmıştır. Sirenler düzinelerce yerde defalarca çalarken milyonlarca İsrailli barınaklara kaçmak zorunda kalmıştır.

Bu erken aşamada büyük yaralanmalar meydana gelmemiştir, ancak durum hala belirsizdir ve insanlar şok içerisindedir. Meydana gelen hafif yaralı hastalar tedavi edilmiştir. Demir Kubbe sistemi çalışmakta ve sivil nüfus merkezlerine giden roketlerin çoğunu başarıyla nakavt etmiştir. Roket ateşi devam ederken, İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu terör gruplarını ‘Gazze’ye karşı genişletilmiş bir kampanya ve sert saldırılar olasılığına hazırız’ konusunda uyarmıştır.

İsrail, hava kuvvetlerinin geçen hafta İsrail şehirlerine ateşlenen 100’den fazla roket de dahil olmak üzere çok sayıda terör saldırısından sorumlu olan Filistinli İslami Cihad (PIJ) grubundan üç üst düzey terör komutanını vurmasından bu yana yüksek alarmda. Muhtemelen teröristlerin aile üyeleri de dahil olmak üzere 10 kadar sivilin trajik bir şekilde öldürüldüğüne dair doğrulanmamış raporlar bulunmaktadır.

Bu konuda yorum yapan Başbakan Netanyahu dün gece geç saatlerde ‘Bu sabahki hedefli saldırılar, istihbarat teşkilatlarımızın bu toplu katillere ek terörist saldırılar başlatmadan önce ulaşmamızı sağlayan kesin istihbarat sağlamasının ardından mümkün oldu. Her zaman olduğu gibi, İsrail sivil kayıpları en aza indirmeye çalıştı ve İsrail Devleti – savaşçı olmayanlara verilen herhangi bir zarardan pişmanlık duyuyor. İsrail ve düşmanlarımız arasındaki fark, düşmanlarımızın sivil nüfusunu tehlikeden uzak tutmak için her türlü çabayı göstermemiz, düşmanlarımızın ise sivillerimizi kasıtlı olarak hedef almak için her türlü çabayı göstermesidir. Masum can kayıplarının yasını tutuyoruz’ demiştir.

Savunma Bakanı Yoav Gallant, ne pahasına olursa olsun sivil kayıpları önlemek için IDF tarafından ne kadar geniş kapsamlı önlemler alındığını vurgulamıştır. ‘Terörizmle mücadelede İsrail Devleti, önceden planlanmış, derinlemesine bir strateji ve politika çerçevesinde faaliyet göstermektedir. Biz dürtüyle hareket etmiyoruz. Bizim attığımız her eylemde ulusal stratejimizi ve politikamızı İsrail Devleti’nin çıkarlarına uygun olarak uyguluyoruz’ açıklamasında bulunmuştur. Ayrıca, öldürülen terör liderlerinden biri olan Cihad Ahnam’ın (diğer birçok saldırının yanı sıra), dört kızıyla birlikte sekiz aylık hamile olan Tali Hatuel’in Kissufim’deki cinayetten sorumlu olduğuna dikkat çekmiştir.

İhtiyaçları gerekçesiyle değerlendirmek ve gerekli düzenlemeleri yapmakla meşgul olan İsrail Yahudi Ajansı, JDC ve İsrail Travma Koalisyonu’ndaki ortaklarımızla çalışmaktayız.

Ayrı ve trajik bir not olarak, Tunus’ta bir gecede iki Yahudi bir terör saldırısında öldürülmüştür. Ayrıntılar hala biraz belirsiz olsa da, bazı bilgilere sahibiz. Görünüşe göre dün yüzlerce Yahudi, yakındaki Deniz Okulu’ndan bir muhafızın bir askeri öldürdüğü ve ardından dışarıda ateş açtığı sinagoga yöneldiği Lag Ba’Omer tatilini kutlamak için Djerba sinagogundaydı. İki Yahudi ibadetçi ve dört Tunuslu güvenlik görevlisi öldürülmüş ve en az dokuz kişi yaralanmıştır. Öldürülen hacılardan biri de İsrail vatandaşıydı. Saldırgan sonunda polis tarafından etkisiz hale getirildi, ancak sinagogun içindekiler birkaç saat içeride barikat halinde kalmak zorunda kaldı.

Etkilenen ailelerin yanında yas tutuyoruz. Her zaman olduğu gibi, İsrail’in yanında ve dünya çapında terörizme karşı güçlü bir şekilde duruyoruz.

Federasyon CJA durumu yakından izlemeye devam ediyor ve topluluğumuzu gerektiği gibi güncelleyecek.

Yair Szlak, LL.B

Başkan ve İcra Kurulu Başkanı

Szlak’ın açıklamaları ise olayın Kanada ve ABD basınında nasıl gözüktüğünün bir mozağini oluşturmaktadır…

Yorum sizin.

Loading