Daily Mirror Prens Harry’den özür diledi

İngiltere Kralı 3. Charles'ın oğlu Prens Harry'nin, "telefon dinleme ve yasa dışı yollarla özel bilgi toplama" suçuyla dava açtığı Daily Mirror gazetesinin yayıncısı Mirror Group Newspapers (MGN), kendisinden özür diledi.

Sussex Dükü Prens Harry’nin MGN hakkında açtığı davanın duruşması, Yüksek Mahkeme’de yapıldı. Prens Harry’nin avukatı David Sherborne, müvekkilinin, çocukluğundan bu yana yasa dışı şekilde elde edilmiş bilgilerle medyanın hedefi haline geldiğini belirterek, ilişkilerinin bile bu yayınlardan etkilendiğini anlattı.

Prens Harry’nin, Chelsy Davy ile 2004-2010 yıllarında yaşadığı ilişkinin de yayınlardan etkilenerek sona erdiğini belirten Sherborne, “(Davy) Kraliyet hayatının kendisine göre olmadığına karar verdi ve bu karar Prens Harry’yi çok üzdü. Bu yayınlar, Prens Harry’nin, kendisi ve kız arkadaşının güvenliği için endişelenmesine de sebep oldu. Prens Harry’nin bir kişiyle ilişkisi olduğunda ya da ilişki dedikodusu çıktığında o kişinin ailesi ve arkadaşları kaosa sürükleniyor ve kendilerini MGN’nin yaptığı yasa dışı aktivitelerin içinde buluyorlardı” dedi.

Prens Harry ve Davy’nin gözlerden uzak olmak için Mozambik’in Bazaruto Adası’nda tatile gittiğini söyleyen Sherborne, bu dönemde Daily Mail muhabirlerinin prensin kaldığı otelde oda ayırtacak kadar ileri gittiğini de aktardı.

MGN avukatı Andrew Green ise savunmasında kurumun bazı yanlışlar yaptığını kabul ettiğini belirterek, “MGN, tüm yasa dışı bilgi toplama olaylarından dolayı samimi şekilde özür dilemektedir ve tüm iddia sahiplerine bunun bir daha yaşanmayacağı güvencesini vermektedir. MGN, bu özrü, verilen zararı azaltmak için yapmıyor, aksine bu aşamadaki özrün, bu etkiyi yaratmayacağını kabul ediyor. Özür diliyor, çünkü bu durum hiçbir zaman yaşanmamalıydı” dedi.

Loading