“Rock Kraliçesi” hayatını kaybetti

Ünlü sanatçı Rita Lee 75 yaşında hayatını kaybetti. Brezilya Devlet Başkanı, 3 günlük yas ilan etti.

Brezilya basınında yer alan haberlerde, ülkenin ‘Rock Kraliçesi’ Lee’nin, akciğer kanseri nedeniyle yaşamını yitirdiği duyuruldu. Sosyal medya platformu Instagram’dan açıklamada bulunan Lee’nin ailesi, sanatçının, Sao Paulo kentindeki evinde hayatını kaybettiğini belirtti. “Baila conmigo”, “Mania de voce” isimli eserleriyle ülkede büyük şöhret edinen Lee, 2021’den bu yana akciğer kanseriyle mücadele ediyordu.

İki Latin Grammy olmak üzere sayısız ödül kazanan Lee; piyano, flüt, banjo, mızıka, klasik ve elektro gitarlar çalarak ülkede çok yönlü bir sanatçı olarak tanındı. Şarkıcı-söz yazarı Lee, 47 yılı aşkın süredir evli olduğu Roberto de Carvalho’dan 3 çocuk sahibi olmuştu. Sanatçı, Sao Paulo’nun en büyük ikinci parkı Ibirapuera Park’ta düzenlenecek törenle son yolculuğuna uğurlanacak.

 

Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva, Lee’nin ölümü nedeniyle ülkede 3 günlük yas ilan ettiklerini duyurdu.

Lee’nin ölümünden büyük üzüntü duyduğunu dile getiren Lula da Silva, “Şarkıcı, söz yazarı, aktris, multi-enstrümantalist. Zamanın ilerisinde bir sanatçı. ‘Rock kraliçesi’ unvanını uygunsuz buldu ancak kariyeri boyunca bu lakabın hakkını verdi. Hayatta ve müzikte maçolukla mücadele etti, nesiller boyu kadınlara ilham verdi.” ifadelerini kullandı.

Loading