TOKİ yöneticilerine ayrıcalıklı deprem zammı

Deprem sonrası yoğun çalıştıkları gerekçesiyle TOKİ üst yöneticilerine yüzde 20 zam yapıldığı, ayrımcılık yaratan zammın kurumda büyük rahatsızlığa yol açtığı bildirildi.

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığında çalışan daire başkanı ve üzerindeki yöneticilere seçim öncesinde yüzde 20 oranında zam yapılarak personel arasında ayrım yapıldığı iddia edildi.

Kurumda örgütlü Türk İmar ve İnşa Hizmetleri Sendikası (Türk İmar-Sen) ayrıcalıklı zammı Çevre Bakanlığı ile Cumhurbaşkanlığına şikayet etti. Zammın, deprem sonrasında TOKİ personelinin yoğun çalıştığı gerekçesiyle ödül olarak verildiği belirtiliyor.

Türk İmar-Sen Başkanı Zafer Çelik ile Başkan Yardımcısı Özgür Süzgün imzasıyla gönderilen şikayet mektubunda daire başkanı ve altındaki personelin niçin zamdan mahrum bırakıldığının açıklanması talep edildi.

TOKİ yönetimi, seçim öncesinde hızlanan konut yatırımları ile depremin yaralarını sarmaya yönelik çalışmalar nedeniyle yorgun düşen personelini ödüllendirmek için Çevre Bakanlığından ‘ek zam’ talebinde bulundu.

Depremden hemen sonra başlayan görüşmeler Ramazan Bayramı öncesinde sonuçlandı. Ancak, personelin tamamına ek zam almak için yola çıkan TOKİ yönetiminin, sadece üst yöneticileri kapsayan yüzde 20 oranında bir zamla döndüğü bilgisi kuruma yayıldı. Kendilerine de zam yapılacağı umuduyla görüşmelerden müjde bekleyen TOKİ personeli, zammın sadece daire başkanları, başkan yardımcıları ve TOKİ Başkanı ile sınırlandırıldığını öğrencine büyük hayal kırıklığı yaşadı.

Loading