20 gazeteciyi öldüren İsrail ordusundan hiç kimsenin ceza almadığı ortaya çıktı

İsrail güçlerinin 2001'den bu yana en az 20 Filistinli ve yabancı gazeteciyi öldürdüğü ve bu ölümlerden kimsenin sorumlu tutulmadığı açıklandı.

Al Jazeera Arapça muhabiri Şirin Ebu Akile’nin Cenin’de İsrail askerleri tarafından öldürülmesinin yıldönümüne iki gün kala Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ) tarafından yayımlanan raporda, İsrail ordusunun gazeteci ölümleri konusunda sorumluluk almadığına dikkat çekildi. İsrail güçleri tarafından açılan ateşle, 2001’den bu yana 20 gazetecinin öldürüldüğü belirtilen raporda, bu kişilerden 18’inin Filistinli olduğu ifade edildi. Raporda, “Bu ölümlerle ilgili kimseye dava açılmadı ve kimse sorumlu tutulmadı” dendi.

Belgelenen gazeteci ölümlerinin ardından İsrail ordusunun rutin bir süreç yürüttüğü belirtilen raporda, “İsrailli yetkililer kanıtları ve görgü tanıklarını yok sayıyor ve genellikle soruşturma sürerken askerleri aklıyor” ifadelerine yer verildi.

İsrail ordusunun gazeteciler ve sivillerin ölümüyle ilgili yürüttüğü soruşturmalar için “kara kutu” benzetmesi yapılan raporda, bu soruşturmaların sonucunun da gizli tutulduğuna dikkat çekildi.

Raporda, “İsrail ordusunun cinayetleri soruşturması genellikle aylar veya yıllar alıyor ve birçok Filistinli gazetecinin ailesi İsrail’de adalet arayışı yürütecek kaynaklara sahip olmuyor” ifadeleri kullanıldı.

Gazze’nin İsrail ordusunun faaliyetlerini haberleştirmek için en tehlikeli yer olduğuna dikkat çekilen raporda, gazeteci ölümlerinden 13’ünün bu bölgede yaşandığı vurgulandı.

Raporun yayımlanmasının ardından İsrail ordusundan yapılan açıklamada, “Yoğun çatışma durumlarında, İsrail ordusu sadece askeri hedefleri vuruyor ve sivillere zarar gelmemesi için tüm önlemleri alıyor” ifadeleri yer aldı.

Loading