Muhalefetin seçim kozu, belediye başkanları

Yıllar sonra ilk kez muhalefet, başta İstanbul ve Ankara olmak üzere birçok büyükşehir ve ilçe belediyesinin siyasal gücünü / desteğini arkasına alarak seçimlere hazırlanıyor. Bu durum, muhalefetin seçim kampanyasını daha da etkili hale getiriyor. Ramazan ayı ve bayramın ardından, liderler meydanlara çıktılar. 14 Mayıs’a doğru, seçim rüzgarı artık meydanlardan esmeye başladı!

Özellikle CHP’li belediye başkanlarının yerel yönetimlerdeki başarıları, muhalefet ittifakı için seçmen nezdinde önemli bir referans oluşturuyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu ile Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB) Başkanı Mansur Yavaş’ın Cumhurbaşkanı yardımcısı adayı olarak seçim kampanyasına aktif katılımları; muhalefete ve muhalefetin ortak Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu’na büyük güç ve destek veriyor.

Millet İttifakı Cumhurbaşkanı adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Yardımcısı adayları İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve ABB Başkanı Mansur Yavaş ile birlikte Ardahan ve Kars ve Uşak mitingleriyle meydanlara indi. Her üç miting de çok coşkulu geçti. Mitingin ardından parti yöneticileriyle birlikte seçim otobüsüne binen Kılıçdaroğlu, kendisini uğurlamak için sokaklarda bekleyen vatandaşları selamladı.  Yoğun kalabalıktan etkilenin parti yöneticileri ve milletvekilleri arasındaki diyalog da dikkat çekti. Otobüste yapılan “Tarihi bir miting oldu. Çok güzel. İlk defa bu kadar kalabalık gördük” değerlendirmesine CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım “Cumhuriyet tarihinin mitingi” karşılığını verdi.

“Yiğitlerim”

Kemal Kılıçdaroğlu sosyal medya hesabından yayınladığı “Yiğitlerim” başlıklı videoda, seçimi kazanması halinde Cumhurbaşkanı yardımcısı Ekrem İmamoğlu ile Mansur Yavaş’a vereceği görevleri açıkladı. Kılıçdaroğlu, Twitter hesabından paylaştığı videoda kamera karşısına İmamoğlu ve Yavaş’la birlikte çekti.  Kılıçdaroğlu, “Yiğitlerim” notuyla paylaştığı videosuna “Sevgili milletim, bugün size cumhurbaşkanı yardımcılarımla sesleniyorum…” sözleri ile başladı ve şöyle devam etti:

“Ekrem Başkanım solumda, Mansur Başkanım da sağımda. Son günlerde olan olayları lütfen artık boşverelim. Biz işimize bakıyoruz, siz bakmayın onlara. Bu ülkenin gündemi provokasyonlar olamaz. Halkımızın gündeminde ne var biliyor musunuz? Ekonomik sıkıntılar var, mutfaklarda yangın var, kira derdi var. Dahası depremler, seller var. Ülkemizde olan ve olması muhtemel afetler var. Bu yüzden doğru şehirleşmeye, doğru konut politikalarıyla kentlerimizi güçlendirmeye, güçlü yapılara ihtiyacımız var.”

Videoda Kılıçdaroğlu, seçilmesi durumunda cumhurbaşkanı yardımcılığına getirilmesi Millet İttifakınca kararlaştırılan İmamoğlu ve Yavaş’ın üstleneceği görevleri de açıkladı.

Kılıçdaroğlu, “Türkiye’yi afetlere hazırlamak ve kentlerimizin dirençliliğini artırmak istiyorum. Bu görevi en iyi kim yapar? Tabii Ekrem Başkan yapar. İstanbul’da ve dünya tarihinde 10 metroyu aynı anda yapan bir kişi var, bu görevi ona vereceğiz. Bu berbat şehirleşmeyi bitirecek olan yiğit odur. Yani Ekrem Başkandır” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, Yavaş için de şunları söyledi: “Gündemimizdeki diğer konu ne? Sosyal politikalar. Hane ekonomisini hızla güçlendirmemiz gerekiyor. Aile Destekleri Sigortası’ndan kadın istihdamına kadar yoksullukla mücadelede yapacak çok işimiz var. Bunun yanında Türkiye’yi geliştirecek, güçlendirecek, teknolojik atılımları, tarımsal kalkınmayı hayata geçirmemiz lazım. Bu görevi hangi yiğit yapar? E doğal olarak onu da Mansur Başkanımız yapar. Bu konuda Ankara’da devraldığı kötü yönetimi halkçı politikalarıyla hızla bambaşka bir yere taşıyan, peşi sıra etkili projelere imza atan Mansur Başkanıma güvenirim.”

Bu sözlerin ardından konuşan iki başkan da “Cumhurbaşkanım” diye hitap ettiği Kılıçdaroğlu’na göreve hazır olduklarını bildirdi

10 anketin 8’i Kılıçdaroğlu diyor

Seçimlerde son düzlüğe girilirken, Cumhurbaşkanı adayları belli olduktan sonra yapılan 10 anketin 8’inde Millet İttifakı’nın adayı Kemal Kılıçdaroğlu önde görünüyor. Euronews’in derlediği anketlerde kararsızlar dağıtıldıktan sonra 10 anketin ortalamasına göre Kılıçdaroğlu yüzde 47,5 oy alıyor. Cumhur İttifakı adayı Recep Tayyip Erdoğan’ın oy oranı ise yüzde 44,4. Memleket Partisi lideri Muharrem İnce yüzde 6 oy alırken ATA İttifakı adayı yüzde 2,2’de kaldı.

Kamuoyu araştırma şirketlerinden 10 firmadan sekizinde Kemal Kılıçdaroğlu önde giderken iki ankette (Optimar ve SONAR) Erdoğan ilk sırada bulunuyor. Kararsızlar, cevap vermeyenler ve oy kullanmayacağını söyleyenler orantısal olarak dağıtıldıktan sonra 10 anketten dokuzu seçimin ikinci tura kalacağını gösteriyor. Sadece iktidara yakınlığıyla bilinen Optimar anketinde seçim ilk turda bitiyor.

Loading