Brezilya’da ‘Pele’ kelimesi sıfat olarak sözlüğe eklendi

Brezilya'nın en popüler sözlüklerinden Portekizce Michaelis sözlüğünün internet sitesine "pelé" kelimesi yeni bir sıfat olarak eklendi.

Sözlük, “Pele”ye “istisnai, kıyaslanamaz, benzersiz” birini tanımlarken kullanılacak bir sıfat olarak sözlükte yer verdi.

Sözlüğün çarşamba günü yaptığı açıklamaya göre bu kelimenin eklenmesi, ünlü Brezilyalı futbolcunun sporun ötesindeki etkisini onurlandırmak için yürütülen ve 125 binden fazla imzanın toplandığı bir kampanyaya dayanıyor.

 Aralık ayında hayatını kaybeden Pele, Dünya Kupası’nı üç kez kazanan tek futbolcu olarak tarihteki en iyi futbolcu olarak anılıyor.

Pelé Vakfı’nın yanı sıra kariyerinin büyük bölümünde oynadığı Santos Futbol Kulübü ve pek çok Brezilyalı, ülkenin en popüler sözlüklerinden biri tarafından alınan bu kararı kutladı.

Pelé’nin sosyal medya kanalları duyurunun ardından, Pele isminin sözlük sayfalarında “ebedileştiğini” belirterek “Birlikte tarih yazıyoruz ve Futbolun Kralı’nın adını Portekizce dilimize yerleştiriyoruz. Pelé ‘EN İYİ’ anlamına geliyor” ifadesini kullandı.

Pelé yaklaşık yirmi yılını Brezilya kulübü Santos ve Brezilya milli takımında geçirdi ve futbolun en üretken golcüsü olarak taraftarlarının yanı sıra rakiplerinin de hayranlığını kazandı.

Loading