Getir decacorn unvanını kaybetti

Pandemi döneminde Türkiye’nin en hızlı büyüyen şirketlerinden biri olan Getir, küresel çapta girişim sermayesi yatırımlarının hız kesmesinden olumsuz etkilendi.

2022 Mart ayında 768 milyon dolar sermaye alarak piyasa değerini 11.8 milyar dolara yükselten Getir hafta başında Birleşik Arap Emirlikleri Varlık Fonu Mubadala’dan 300 milyon dolar yatırım aldı. Bu işlemle Getir’in piyasa değeri yaklaşık 6.5 milyar dolar olarak belirlendi. 

Piyasa değerinde 5 milyar doların üzerinde bir gerileme olan Getir, değeri 10 milyar doları aşan start-up’lara verilen decacorn ünvanını da kaybetti. Getir, geçen Aralık ayında Avrupa’daki önemli rakiplerinden Almanya merkezli Gorillas’ı 1.2 milyar dolar satın almıştı. Gorillas ortaklarına 40 milyon dolar nakit ve 1 milyar 160 milyon dolar da Getir hissesi verilmiş, iki şirketin kombine değeri 10 milyar dolar olarak belirlenmişti. Pandemi döneminde değerlemesi 3 milyar dolara kadar çıkan Gorillas’ın 1.2 milyar dolara kadar gerilemesi, hızlı eve teslim sektörü için en önemli zayıflama işaretlerinden biri olarak gösterilmişti. 

Küresel çapta start-up’lara yatırım yapan girişim sermayesi yatırımcılığı pandemi sonrasında hız kaybetti. Tüm dünyada faizlerin yükselmesi nedeniyle iştahın ciddi şekilde azaldığı sektörde, yatırım yapılan şirketlerin karlılığı önem kazanmaya başladı. Girişim sermayesi fonları özellikle pandemi döneminde karlılığı fazla dikkate almadan hızlı büyüyen start-up’la oldukça cömert yatırımlar yapmıştı.

Loading