Nalbantoğlu’ndan ‘et kuyruğu’ çıkışı

Cumhuriyet Halk Partisi PM Üyesi ve 2. Bölge İzmir Milletvekili Adayı Rıfat Nalbantoğlu; et kuyruklarında bekleyen vatandaşlarla bir araya geldi.

Et ve Süt Kurumu ile Büyükşehir Belediyesi’nın Halkın Kasabı satış noktalarında yaşanan arbedeli kuyruklara dikkat çeken Nalbantoğlu; “ AKP iktidarı tam anlamıyla ‘Kuyruklu iktidar’a dönüştü. Erdoğan, 4 yıl önce başlayan her ne kadar ‘varlık kuyruğu’ dese de manzara tam tersi. Bunlar, ‘yokluk kuyruğu’ Her kesimden insanın evinde, mutfağında geçim derdi var. Kendine yettiği söyledikleri, uzaya mekik gönderen Türkiye buysa; işimiz iş.” diye konuştu.  

Halkı kedinin ciğere baktığı hale düşürdüler

Halkın Kasabı’nda oluşan et kuyruklarında bir gün önce kuyruğa girip ürün satın alamayanlarla ,o gün kuyruğa girenler arasında çıkan tartışmayı hatırlatan Rıfat Nalbantoğlu şunları söyledi;  “ Yarattıkları ekonomik kriz ortamında, artık halk birbirine düşmeye başladı. Geceden sıraya giriyor, yüzlerce insan birikiyor. Pek çoğu eli boş dönüyor. Halkı kedinin ciğere baktığı hale düşürdüler. Halk ayrı; kasap ayrı dertli,  üretici ayrı dertli. Satışlarının yüzde 65-70 oranında azaldığını söyleyen kasaplar eylem hazırlığında. Üretici, girdi isyanında. Yılbaşında 120 Tl olan ürün, şu anda 300 TL’nin üzerinde.  Bu tablo sadece et ürünlerinde yok. Ekmekte de böyle. Pazar yerleri de böyle. İnsanlar, gün inince, temizlik öncesinde pazarcı esnafının döküp gittiği ezik, yaralı domatesi, küflü soğanı toplayıp evine götürüyor. Şimdi sormak lazım  Sayın Cumhurbaşkanına, AKP Genel Başkanına; bu kuyruklar da mı varlık kuyruğu? Sormak lazım; benzinliklerdeki araç kuyruğu için ‘araç sayısı çok’, savunması yapan AKP temsilcilerine; ‘ Siz nerede yaşıyorsunuz’ diye.”

Büyükşehir Belediyesi ‘Halkın Kasabı’ ile imdada koştu

Nalbantoğlu; sözlerine  “ Bir ülke düşünün; Cumhurbaşkanı, et fiyatlarıyla ilgili kararını ‘müjde’ olarak veriyor. Nerede görülmüş bu? Düşünün ki bir iktidar ekonomi politikalarına ilişkin zafiyetini  ucuz et satış noktalarıyla gidermeye çalışıyor. İçler acısı.” İfadeleriyle devam etti.  CHP İzmir Milletvekili Adayı Rıfat Nalbantoğlu; Büyükşehir Belediyesi’nin halkın kasabı uygulamasıyla halkın yine imdadına koştuğunu belirterek; “ İzmir Büyükşehir Belediyesi; bu noktada da halkçı, dayanışmacı hizmet anlayışını sergiledi. Hiçbir kâr amacı gütmeden İZTARIM ile noktaları arttırma hedefi ile en uygun fiyatlarla et satışı yapıyor. Ramazan boyunca fiyat arttırmama sözü verdi, sonuna kadar da uyguluyor. Sağlıklı, kaliteli ve ucuz ürünleri İzmirlilerle buluşturuyor. Yine görevini idrak ve icra edemeyen, halkı yanıltan söylemlerle gemisini yürütmeye çalışan merkezi idarenin yapması gerekeni yapıyor.” diye konuştu. 

İzmir’in kuyrukları ballı lokma içindi

İktidarın, her eylemiyle, tedbiri ve kararıyla sıkışmışlık hissi uyandırdığını söyleyen Nalbantoğlu; “ İzmir’in kuyrukları ballı lokma içindi. Ballı lokma, acı lokmaya döndü. Halkımız et, ekmek peşine düştü. Milletin temel ihtiyaçlarını karşılayamaz hale gelen, açlık ve yoksulluk sınırında can çekişmeye başlayan ülkenin halini toz pembe göstermeye çalışan bu kuyruklu iktidar; sona geldi. İzmir, bu kritik gidişatı, tüm hücrelerine kadar yaşıyor. Gereğini de yapacak. İnanıyorum.” dedi. 

Loading