21 sanatçı dayanışma için birleşti

Institut français İzmir, “Sebil” sergisine bir ay boyunca ev sahipliği yapacak.

Institut français İzmir, Türkiye ve Fransa’dan 21 sanatçıyı bir araya getirdiği “Sebil” sergisine bir ay boyunca ev sahipliği yapacak. Kapılarını ziyaretçilere açan sergi, İzmirli sanatseverlerin akınına uğradı. 10 Mayıs’a kadar açık kalacak sergide sınırlı sayıda yer alan eser baskılarının satışından elde edilen gelir, depremzedelere destek amacıyla bağışlanacak. İki ülke arasında dayanışma ağı oluşturacak sergi, 1-7 Haziran 2023 tarihleri arasında  Marsilya Solarium Galeri’de de sanatseverlerle buluşacak. 
 
Institut français İzmir Müdürü José-Maria Queirós, Türkiye’nin yaşadığı afet sonrasında, sergi küratörü Carmen Bouyer ve ekibinin, Fransa ile Türkiye arasında köprü görevi görecek bu organizasyonu teklif ettiğini söyledi. Queirós “Hemen harekete geçerek sergiyi hayata geçirdik. İlk günden karşılaştığımız yoğun ilgi bizleri duygulandırdı, çok gururluyuz. Depremzedelere destek olmak için bir şekilde küllerimizden yeniden doğmak ve hayata devam etmek gerekiyor. Destek olmak isteyen herkesi sergimize bekliyoruz” diye konuştu. 
 
Sergi küratörü Bouyer ise tüm ekip ve sanatçılarla güç birliği yaparak depremzedelere yardım için gönülden çalıştıklarını vurguladı. Bouyer “Emek veren herkese teşekkür ederiz” dedi. Açılış konuşmalarının ardından Julia Stern’in gerçekleştirdiği performans da sanatseverler tarafından ayakta alkışlandı.

Loading