Turgay Yıldız çocuk oyunları ile yaşatılacak

2022’de yitirdiğimiz tiyatrocu, yazar, eğitmen ve skeçleriyle toplumsal muhalefette önemli bir yer edinen Turgay Yıldız, çocuk oyunları ile yaşatılacak. Yıldız anısına düzenlenen Turgay Yıldız Çocuk Oyunu Yazma Yarışması sonuçlandı.

AYSEL KANBER

Çocuk tiyatrosuna yeni ve özgün oyunlar kazandırmak ve çocuk tiyatrosuna büyük emekler vermiş Turgay Yıldız’ı yaşatmak amacıyla düzenlenen yarışma AnTiYap- Ankara Tiyatro Yapımcıları Derneği ve Turgay Yıldız Ailesi işbirliğiyle gerçekleştirildi.

Bu yıl ilk kez düzenlenen Turgay Yıldız Çocuk Oyunu Yazma Yarışması’na 92 başvuru yapıldı. Yarışmaya katılan 8 oyun katılım koşullarına uymadığı için değerlendirme dışı bırakıldı.

84 oyunu değerlendiren Prof. Dr. Üstün Dökmen, Naci Aslan, Ulviye Karaca ve Figen Çakmakoğlu’dan oluşan seçici kurul oyçokluğuyla;

Birincilik Ödülünü Yusuf Sağlam’ın (rumuz Algı) Sasa’nın Teşekkürü adlı oyununa,

İkincilik Ödülünü Nursel Çetin’in (rumuz Merhamet) Zenginlik Düşkünü Beyaz Piyano adlı oyununa,

Üçüncülük Ödülünü Özlem Erben’in (rumuz Kardelen) Mevsimlerin Masalı adlı oyununa vermeyi kararlaştırdı.  AnTiYap ve Turgay Yıldız Ailesi adına yarışma sonuçlarını açıklayan AnTiYap Başkanı Ali Nihat Yavşan, “Ödül kazanan yazarlarımızı içtenlikle kutluyor, nice başarılar diliyoruz.” dedi.