Alibaba’dan tarihinin en kritik yapılanma kararı

Alibaba Group, yeni bir yapılanma ile 220 milyar dolarlık imparatorluğunu altı ana birime ayırmayı planladığını açıklandı.

Çinli e-ticaret şirketi Alibaba Group Holding Ltd., 24 yıllık tarihinin en büyük yapılanmasına gidiyor.

Şirket tarafından yapılan açıklamada, 220 milyar dolarlık imparatorluğunu altı birime ayırmayı planlayan Alibaba’nın söz konusu şirketlerin halka arzını da değerlendireceği bilgisi yer aldı.

Açıklamada, altı birimin içerisinde Bulut İstihbarat Grubu, Taobao Tmall Ticaret Grubu, Yerel Hizmetler Grubu, Cainiao Smart Logistics Grubu, Global Dijital Ticaret Grubu ve Dijital Medya ve Eğlence Grubu’nun olduğu belirtildi. Diğer taraftan, altı şirketin her birinin kendi CEO’sunun ve yönetim kurulunun olacağı kaydedildi.

Alibaba’nın Salı günü yaptığı açıklama, şirketin milyarder kurucu ortağı Jack Ma’nın bir yıldan uzun bir süre sonra yurt dışından Çin’e dönmesiyle aynı zamana denk geldi.

Bu haberin ardından şirketin hisseleri New York’ta piyasa öncesi işlemlerde yüzde 8 arttı.

Büyük Çinli teknoloji firmaları için bu yapılanmanın nadir görüldüğünü belirten analistler, söz konusu stratejinin diğer Çinli şirketler için örnek olacağını düşünüyor.

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping yönetiminin gerçekleştirdiği soruşturmalar, Alibaba’nın değerini 500 milyar dolardan fazlasını silmesine rağmen, Alibaba’nın açıkladığı son yapılanmanın şirketin yatırımcılara ve piyasalara ulaşmaya hazır olduğuna dair güçlü bir sinyal olarak algılandı.

Loading