Yılmaz Ekinci’nin cezaevindeki şüpheli ölümü

Aydın Cezaevi'nde Yılmaz Ekinci'nin şüpheli ölümüne dair konuşan Murat Birgül, "6 gardiyan Yılmaz'a vurmaya başladı. Gardiyan bana sus işareti yaparak, mazgalı kapattı" dedi.

Aydın E Tipi Cezaevi’nde 13 Ocak 2022’de “intihar ettiği” ileri sürülen ancak daha sonra gardiyanlar tarafından müşahede odasına götürüldüğüne dair kamera görüntüleri ortaya çıkan 28 yaşındaki Yılmaz Ekinci’nin şüpheli ölümüne dair açılan davanın ikinci duruşması 28 Mart’ta görülecek.

 Cem A., Mehmet E.D., Mustafa İ., Ömer G.T. ve Taşkın G. isimli gardiyanların “görevi kötüye kullanmak” yargılandığı davanın duruşması, Aydın 1’nci Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecek. Ailenin, ikinci duruşmada tanıkların dinlenilmesi için yeniden başvuracağı öğrenildi.

Olayın tanıklarından Murat Birgül ise olay günü yaşananları anlattı. Olaydan bir gün önce hücrede bulunduğunu söyleyen Birgül, saat 03.00’da uyuduğu sırada bağırış sesleri ile uyandığını belirtti. Açık olan mazgaldan baktığını belirten Birgül, “Hücre 1 ve 2’deki arkadaşlarımız da baktı ve müdahale etmek istedik. Gardiyanlar mazgallarımızı kapattı. Gardiyanlar gittikten sonra ‘yeni gelen arkadaş kim?’ diye seslendim. Yılmaz kendisi olduğunu söyledi. Gardiyanlar onu dövdüğü için konuşmak istemedi. ‘Daha sonra konuşalım’ dedi. Ben de uyudum” dedi.

Ertesi gün saat 10.30’da mahkemesi olduğunu ve ona gidip döndüğünü söyleyen Birgül, “Gidip geldikten sonra gardiyanlarla birlikte tekrar Yılmaz geldi. Sarı saçlı, uzun boylu bir gardiyan önden geldi. Daha sonra Yılmaz geldi. Yılmaz’a ne olduğunu sordum. O da ‘Çok üstüme geliyorlar. Yaptıklarına anlam veremiyorum’ dedi. Yılmaz, başgardiyan Aydın’a, ‘Beni üst tarafa koymayın. Orası bir insanın kalabileceği bir yer değil’ dedi. Aydın’da ‘Sen köpek gibi yukarda kalacaksın’ dedi. Sonra benim görüş açımdan çıktılar ama 6 gardiyan orada Yılmaz’a vurmaya başladı. Onlar Yılmaz’a vurmaya başladıktan sonra yukarıda kapı kapanırken ‘küt’ diye bir ses geldi. Hücre küçük bir yer ama merdiven basamakları ve yatak olan zeminin beton çıkıntısı var. Büyük bir ihtimal, Yılmaz’ı içeri ittirdiler ve o sırada ses geldi. Yılmaz tökezlemiş ve düşmüş olabilir. Gardiyanlar aşağı inerken kıvırcık saçlı bir gardiyan bana sus işareti yaparak, mazgalı kapatıp önümden geçti” ifadelerini kullandı.

Yemek saatinde ekmekçinin gelip mazgalını açtıktan sonra Yılmaz’a seslendiğini fakat cevap alamadığını dile getiren Birgül, “Ekmekçi yukarı çıktıktan sonra gardiyana ‘Bunun burnundan kan geliyor’ diye seslendi. Gardiyan yukarı çıktı. ‘Sağlıkçıyı çağır’ dedi. Sağlıkçı geldiğinde boynunun kırık olduğunu söyledi. Gardiyan ‘kalp masajı yapsan’ dedi. Sağlıkçı ‘kalp masajı yapacak bir durum yok’ dedi” şeklinde gardiyanlar arasında geçen diyalogları aktardı.

“Ben daha önce o koğuşta kaldım, bir insanın orada kendisini asma imkanı yok” diyen Birgül, Ekinci’nin intihar ettiği iddia edilen yerin fiziki koşullarına değindi. Birgül, “Kendini astığını iddia ettikleri yer 1 metre 20 santim, Yılmaz 1.70 boyunda. Bir insan burada kendisini öldüremez. Yılmaz zaten bunu yapacak biri değildi. Zaten boynu kırılmış, kaburgasının bir tanesinin kırık olduğu söylendi, darp izleri var. Kendisini önce ‘t shirt ile astı’ dediler. Daha sonra ‘ayakkabı bağcığıyla’ dediler. Ama olay anına dair izlediğim videolarda ayakkabı bağcıklarını çıkardığı görülüyor. Oradaki fanın üstüne bırakıyor. Orada başka bir ip bulması imkansız. Koğuşlarda ayakkabı bağcıkları çıkarılmıyor olabilir. Ama tek kişilik koğuşlarda bunlara izin verilmiyor” diye belirtti.

Loading