IMF Başkanı Georgieva’dan yüksek risk uyarısı

IMF Başkanı Kristalina Georgieva, dünya ekonomisindeki belirsizliklerin 'olağanüstü yüksek' olduğunu belirterek, "Yüksek borç seviyeleri döneminde finansal istikrara yönelik riskler arttı" dedi.

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva, küresel üst düzey yöneticiler ve üst düzey Çinli politika yapıcılarının bir araya geldiği yıllık Çin Kalkınma Forumu’nda konuştu.

Georgieva, gelişmiş ekonomilerde son zamanlarda bankacılık sektöründe yaşanan kargaşanın ardından finansal istikrara yönelik artan riskler konusunda uyarıda bulunarak, yüksek borç seviyeleri döneminde finansal istikrara yönelik risklerin arttığını belirtti.

IMF Başkanı, dünya ekonomisindeki belirsizliklerin ‘olağanüstü yüksek’ olduğunu ve küresel ekonomik büyümenin bu yıl Ukrayna savaşı ve parasal sıkılaştırma nedeniyle yüzde 3’ün altına yavaşlamasının beklendiğini söyledi.

Georgieva, “Enflasyonla mücadele için uzun süreli düşük faiz oranlarından çok daha yüksek faiz oranlarına yapılan hızlı geçiş, bankacılık sektöründeki son gelişmelerde gördüğümüz gibi, kaçınılmaz olarak stres ve kırılganlıklar yaratıyor” dedi.

Loading