Varank’tan özel bankalara çağrı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, deprem bölgesindeki işletmeler için özel bankalara çağrıda bulundu.

Antakya Organize Sanayi Bölgesi’nde sanayicilerle buluşan Varank, açıklamalarda bulundu.

Tüm kurumlarla koordinasyon içinde Bölgesel Odaklı Acil Eylem Planı hazırladıklarını ve bu süreci yönettiklerini belirten Varank, Bakanlık olarak sanayinin mevcut durumu, sorunları, çözüm önerileri ve bu hususlarla ilgili olarak hummalı bir çalışma yürüttüklerini anlattı.

OSB’ler, küçük sanayi siteleri ve bireysel üretim tesislerinde hasar tespitlerini yaptıklarını söyleyen Varank, “Bölgede üretimde olan 34 OSB’nin 7’sinin altyapısında kısmi hasarlar oluştu. Bunların şu anda tadilatlarına başlanmış durumda. OSB ve küçük sanayi sitelerinde yıkılan, ağır ve orta hasarlı 5 bin 600’e yakın tesis var. Bunların yanında 33 bin tesiste, bazısında kısmi olmak üzere üretimlere devam ediliyor. Altyapı, bina hasarı, makine hasarı ve stok hasarına yönelik maliyetin 170 milyar liranın üzerinde olacağını öngörüyoruz.” diye konuştu.

Hatay’daki sanayi kuruluşlarına ilişkin verileri de paylaşan Varank, “Hatay’da faal olan 4 OSB’de, 14 orta ya da kısmen ağır, 37 az hasarlı tesis bulunuyor. 39 fabrika ise bu felaketi hasarsız atlatmış durumda. Ayrıca faal 12 sanayi sitesinde de yıkılan, ağır, orta ve az hasarlı binalar mevcut. OSB ve sanayi sitesi dışındaki sanayi tesisleriyle birlikte Hatay’daki hasarın da 44 milyar liranın üzerinde olduğunu öngörüyoruz.” ifadesini kullandı.

Loading