Dünyanın en uzun otobüs yolculuğu

Bir otobüs firması yolcuları İstanbul'dan Londra'ya 12 bin km'lik bir yolculuğa çıkaracak.

Yeni bir otobüs macerası, yolcuları İstanbul’dan Londra’ya 12 bin km’lik bir yolculuğa çıkaracak. Toplamda 22 ülkeden geçecek olan 56 günlük yolculuk, Adventures Overland tarafından organize ediliyor.

Peru’da Ormeno firmasının elinde bulunan 6 bin 200 km’lik dünyanın en uzun otobüs rotası rekorunu kıracak olan bu yolculuk, yavaş seyahat etmeyi sevenleri cezbedebilir.

Adventures Overland, Hindistan merkezli bir tur şirketi.

Şirketin sahipleri Sanjay Madan ve Tushar Agarwal, 1950’lerden 1970’lere kadar Avrupa’dan İstanbul üzeri Asya’ya uzanan ve o dönem gençler arasında oldukça popüler olan “Hippi Yolu” fikrinden yola çıkarak 2012’den beri gezginleri kara yolu maceralarına çıkarıyor. 

Hippi Yolu seyahatlerinin günler, haftalar hatta aylar sürdüğü belirtiliyor. Gezginlerin en uğrak mekanı ise; İstanbul. 

Geleneksel olarak düzenledikleri “Road to London” gezisi, yıllık olarak farklı bir başlangıç noktasına sahip ve ülke çapında bir seyahat turu. Bu konsepti şimdi yeni bir otobüs rotasına uyguluyorlar.

İlk etapta 2020 için tasarlanan ancak Covid-19 pandemisi nedeniyle ertelenen “Bus to London”, ağustos 2023’te başlayacak.

2019 yılında Road to London katılımcıları Hindistan’dan başladıkları yolculuklarını Güneydoğu Asya’dan geçerek Çin, Orta Doğu ve Avrupa’ya kadar sürdürdüler.

Toplamda 16 bin km’lik araba yolculuğu 50 gün sürdü ve sekiz zaman dilimini geçti.