Muharrem İnce Millet İttifakı’nı hedef aldı

Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, Cumhurbaşkanlığı seçimine ilişkin, "Yüzde 30 oy alacağım. İkinci tura ben kalacağım. Kemal Kılıçdaroğlu ile kalma ihtimalimiz var." dedi.

Muharrem İnce, Habertürk’teki canlı yayında gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Altılı Masa’yı eleştiren İnce, “Hayal görmeyin diyorum. 1,5 yılda adayı zor belirlediler. Masa devrildi, kalktı. Buradan nasıl bir umut çıkar, birisi anlatsın bana. Masayı yönetemediler, Türkiye’yi nasıl yönetecekler?” ifadelerini kullandı.

CHP, İYİ Parti ve Memleket Partisi’nin ittifak yapmasını önerdiğini dile getiren İnce, Türkiye’nin iktidar sorunu olduğu kadar muhalefet sorunu olduğunu da söyledi. “Muhalefet yüzde 60 ile kazanacakmış, ben çıkıntı oluyormuşum” diyen İnce, şöyle konuştu:

“CHP’li Faik Öztrak, Ekmeleddin İhsanoğlu aday olduğu zaman ‘Yüzde 60’la kazanıyoruz.’ demişti. Aynı kişi şimdi aynı lafları ediyor. Babacan’ı Yüce Divan’a göndereceksin, vazgeçmişsin cumhurbaşkanı yardımcısı yapacaksın. Millet İttifakı bir çıkar ittifakıdır. Masayı yönetemediler, Türkiye’yi nasıl yönetecekler? Olmayacak duaya amin demek istemiyorum. Ortada olmayacak bir dua görüyorum, siyasette algı yöntemiyle, siyasi mühendislikle bu işler yürümez. Kılıçdaroğlu 13 kere kaybetti, ben bir kere kaybettim. Bir kere penaltı kaçırdım. (Adam kazandı.) O mesajı ben attım, pişman mısın, pişmanım. CHP görevini yapmamış. Benim hatam partime güvenmekti. Beni o akşam hançerlediler.”

İnce, siyasetin uzlaşma işi olduğuna işaret ederek CHP’ye zeytin dalı uzatmak istediğini ancak Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşemediğini dile getirdi. Kendisinin AK Parti’lilerden çok oy aldığını ama Kılıçdaroğlu’nun alamadığını söyleyen İnce, “AK Parti’ye gerek yok, CHP kendi evlatlarını yemekte çok mahir zaten. Dünya siyasi tarihinde kendi evlatlarını yemekte bu kadar mahir ikinci bir siyasi oluşum yoktur. Sayın Akşener masada ‘Kazanacak aday istiyorum.’ dedi, masadan kalktı. Aynı mahfiller Meral Akşener’e neler söylemediler. CHP Genel Merkezi’ndeki trollerin gazabına uğradı.” dedi.

Kendi cumhurbaşkanlığı adaylığı için partisinde sandık kurduğunu, 105 bin kişinin güvenip oy kullandığını hatırlatan İnce, “Ben bunların kararı olmadan ne çekilirim ne bir şey yaparım. Masada İYİ Parti’yi ayrı tutuyorum. Geri kalan 4’ünün toplamının 4 katı oyum var. Öneriyorum, 1 yıldır bağırıyorum. ‘Altılı Masa cumhurbaşkanlığı seçimini ayrı yapsın, sandık güvenliği için bütün muhalefet partileri bir araya gelelim, sandıkları koruyalım.’ diyorum. 200 bin sandığı birlikte koruyalım. Bunu söylüyorum, hala karşılık bulmadı. 10 Nisan’da listeler açıklandığında göreceksiniz. Bana ‘bölücü’ diyenlere ’10 Nisan akşamı görüşürüz’ diyorum. Yandı gülüm keten helva.” değerlendirmesinde bulundu.