Mobilya ve yatak sektörü Davut Doğan’ı göreve çağırdı

 Mobilyacılar birbirinin düğününe bile gitmez diyenlerin utandırmak için yıllar önce Davut Doğan ve arkadaşları Mobilya Sanayicileri Derneği’ni kurdular. Önce sektörel birliği sağladılar. Sonra birlikte belki de dünyanın en büyük fuarlarından birini yaptılar. Daha sonra bazı gelişmeler nedeniyle sektör bölündü. Davut Doğan ve bir grup üye MOSDED’den ayrıldı. Ve yeni bir vizyon ile yeni bir oluşum için çalışmaya başladılar. Bu sırada giderek mobilya içinde ağırlığı artan yatak üreticileri de öne çıkmaya başlamıştı. Buna da dikkate alarak Mobilya ve Yatak Sanayicileri Derneği yani kısa adıyla MOYSAD kuruldu.

MOYSAD, 40 bine yakın üretici ve 65 binden fazla işyeriyle 10 milyar doları aşkın büyüklüğe sahip bir ekonomiyi bünyesinde bir araya getirmişti. Amacını sadece sektörün liderliğini değil, temsilciliğini de üstlenmek olarak ortaya koyan MOYSAD, bu sayede önce üyelerini ve ardından tüm sektörü mobilya ve yatak üretimiyle ilgili olarak uluslararası arenada söz sahibi haline getirmeyi hedeflemişti.

Kurucu üyeleri arasında, alanlarında lider konumda bulunan 20 büyük şirket ve 30’a yakın marka yer almıştı. Özetle kurucular şu isimlerden oluşmuştu:

“Adore, Alfemo, Bellona, By Kepi, Casa, Çetmen, Çilek, Divanev, Doğtaş, Enza, Fatih Kıral, Gündoğdu, İstikbal, İşbir, Kelebek, Kilim, Konfor, Lova Yatak, Modalife, Mondi, Rapsodi, Vize, Yataş, Yatsan ve Zebrano.”

MOYSAD’ın genel kurulunda başkanlığa Erciyes Anadolu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Alpaslan Baki Ertekin seçildi.  Mobilya sektörüne öncülük etmek için sektörün önde gelen markaları tarafından kurulan MOYSAD geçtiğimiz hafta Olağanüstü Genel Kurul toplantısını yaptı. Ve başkanlığa sektörün en çalışkan ve duayen ismi Davut Doğan’ı getirdi.

Davut Doğan, verilen bu görev yıllar sonra yeniden sektörün birlikte olması için atılmış önemli bir adım. Genel Kurul’a üyelerinin tamamına yakını katıldı. Önce Divan Heyeti seçildi. Ardından bir yılı aşkın süredir dernek başkanlığını yürüten Erciyes Anadolu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Alpaslan Baki Ertekin görev süresince yaptıkları çalışmalardan bahsetti. Bu arada MOYSAD’ın İstanbul’da yapılan Mobilya Buluşması en önemli çalışmaları arasında gösterildi.

Alpaslan Baki Ertekin’e konuşmasının ardından yaptığı çalışmalar için Kurucu Başkan Davut Doğan tarafından teşekkür plaketi takdim edildi.

Açılış konuşmaların ardından Yönetim ve Denetleme Kurulu raporları okunarak üyelerin oylarına sunuldu. Kurulların ibrasının ardından ise yeni yönetim ve denetleme kurulu seçimlerine geçildi. Yapılan seçimde üyelerin oy birliği ile 7 kişilik Yönetim Kurulu ve 3 kişilik Denetleme Kurulu belirlendi. Genel kurul sonrasında toplanan Yönetim Kurulu ise Doğanlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Davut Doğan’ı derneğin yeni Başkanı olarak seçti.

Yaklaşık iki yıl boyunca MOYSAD Yönetim Kurulu Başkanlığını yürütecek olan Davut Doğan toplantı sonunda yaptığı teşekkür konuşmasında, sektörde birlik ve beraberliğin önemine vurgu yaparken şunları söyledi: “Bundan sonraki süreçte, güçlü markalardan oluşan derneğimizin liderliğinde sektörü birleştirici ve bütünleştirici faaliyetlerimiz olacaktır. Sektörümüzün sürdürülebilir büyümesi için çalışmalarımıza hep birlikte devam edeceğiz.”

 Geçen yıl başlattıkları Mobilya Sektör Buluşmaları etkinliğine devam edeceklerini de belirten Doğan sırasıyla Kayseri, İnegöl, Samsun, Konya ve Çankırı’da toplantılar yapılacağını söyledi. Sektörün sorunlarına da değinen Doğan ayrıca Kalifiye eleman konusunda bakanlıklar ve sivil toplum kuruluşları ile ortak çalışmalarını sürdüreceklerini kaydetti. Doğan son olarak en önemli faaliyet olarak gördükleri Mobilya Fuarının daha kaliteli, daha profesyonel olması, iyi kategorize edilmesi ve ihracat odaklı olarak daha stratejik konumlanması için çalışmalarını yoğunlaştıracaklarını söyledi.

 

İŞTE YENİ YÖNETİM KURULU (ASİL)

Davut Doğan -Doğanlar Holding

Alpaslan Baki Ertekin-  Erciyes Anadolu Holding

Erdoğan Yayla- Kilim Mobilya

Alper Aksoy- Vize Mobilya

Ömer Çetmen- ÇETMEN Grup

Metin Gültepe- İşbir Holding

Tolga Batallı-  ACME Holding

**********

YÖNETİM KURULU (YEDEK)

Bayram Fetih Kıral- Fatih Kıral Mobilya

Doruk Malhan-  Koleksiyon Mobilya

Ali Serdar Sorfük-  YATSAN

Sedat Kasan-   CASA Mobilya

Orhan Tonga-  Modalife

İsmail Doğan- Doğtaş/Kelebek

Mustafa Karamemiş-  Bellona

*********

DENETLEME KURULU (ASİL)

Berna Gözbaşı-BRN Yatak

Hüseyin Bakırbaş-  Rapsodi Mobilya

Yusuf Satoğlu-   ALFEMO

*********

DENETLEME KURULU (YEDEK)

Mustafa Kepi-  BY KEPI

Murat Kopan-   Capilon Mobilya

Hakan Cengiz-  MODİS