Herzog’dan iç savaş uyarısı

Cumhurbaşkanı Herzog’un 'iç savaş' uyarısında bulunarak yargı reformu krizinin aşılması için sunduğunu tasarı, Netanyahu liderliğindeki koalisyon tarafından reddedildi.

İsrail’de Başbakanı Benyamin Netanyahu hükümetinin yargının yetkilerini kısıtlayan ‘yargı reformu’na karşı ülke genelinde düzenlenen kitlesel protestolar 10 haftayı geride bıraktı. Netanyahu, liderlik ettiği koalisyon hükümetinin planladığı tartışmalı ‘yargı reformu’ krizinin aşılması için Cumhurbaşkanı Isaac Herzog’un sunduğu tasarıyı reddetti. Başbakan Netanyahu, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, hükümetin yargı düzenlemesi konusunda Cumhurbaşkanı Herzog’un ‘iç savaş’ uyarısında bulunarak, krizin aşılması için önerdiği ‘Halk Tasarısı’ hakkında açıklamada bulundu.

Netanyahu, Cumhurbaşkanı’nın sunduğu tasarının, ‘mevcut statükoyu devam ettirdiğini’ belirtti. Liderlik ettiği koalisyon hükümeti ortaklarının tasarıyı benimsemediklerine işaret eden Netanyahu, şunları kaydetti: “Ne yazık ki Cumhurbaşkanı’nın sunduğu şeyler koalisyon temsilcileri tarafından kabul edilmedi. Sunduğu taslağın kilit bölümleri yalnızca mevcut statükoyu devam ettiriyor ve İsrail devlet organlarının ihtiyaç duyduğu dengeyi getirmiyor. Bu talihsiz gerçek.”

Herzog, Netanyahu hükümetinin yargının yetkilerini kısıtlayan yargı düzenlemesinin ülkede yarattığı siyasi krizin aşılması için ‘Halk Tasarısı’ olarak adlandırılan bir öneri açıklamıştı. Tasarı, hükümetin yargı düzenlemesinde hedeflediğinin aksine, Yargıçları Atama Komitesi’nde çoğunluğun hükümet koalisyonuna verilmemesi ve 120 sandalyeli Meclis’ten geçecek yasaların, salt çoğunluk olan 61 oy yerine 80 oy çokluğuyla çıkarılması gibi yargı mekanizmasının yetkilerinin hükümet lehine değiştirilmesini engelleyen maddeler içeriyor.