Korsika Parlamentosu’na anadil yasağı

UNESCO, 150 bin kişinin konuştuğu Korsikacayı yok olma tehlikesindeki dillerden biri olarak görüyor.

Fransa’da bir mahkeme Korsika parlamentosunda Korsika dilinin kullanılmasının anayasaya aykırı olduğuna hükmetti.

Bastia Mahkmesi’nin kararında bir kamu dairesinde konuşulabilecek tek dilin Fransızca olduğuna hükmedildi. Kararda, “Korsika halkının varlığını” etkili şekilde tesis eden yerel kuralların da anayasaya aykırı olduğu ifade edildi.

350 bin nüfuslu adada tepkiyle karşılanan karar, Fransa merkezi yönetiminin adadaki en yüksek temsilcisi olan Korsika Valisi tarafından yargı konusu haline getirilmişti.

Korsika dilinin yasaklanması kararı, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un yerel siyasetçilerle daha fazla özerklik için görüşmeler yaptığı bir dönemde geldi.

Korsika Meclis Başkanı Marie-Antoinette Maupertuis ve Yönetici Konsey Başkanı Gilles Simeoni tarafından yapılan ortak açıklamada, “Karar Korsikalı vekilleri görüşmeler sırasında ana dillerini konuşma hakkından mahrum kılıyor. Bizim için bu gidişatı kabul etmek düşünülemez” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada ayrıca Korsika dilinin yaşaması ve gelişmesi için Fransızcayla birlikte resmi dil statüsüne alınması gerektiği belirtildi.

Bağımsızlık yanlısı Core in Fronte partisi konuyla ilgili yaptığı açıklamada kararı ‘utanç verici’ olarak tanımladı. Korsika Ulusu Partisi lideri Jean-Christophe Angelini ise kararın kendilerince bir “aşağılama” olduğunu belirtirken, “haksızlık ve rezillik” ifadelerini kullandı.

BM’nin kültür organizasyonu UNESCO’nun yok olma tehlikesi olan diller listesinde, İtalyancaya benzeyen ve dünya üzerinde 150 bin kişinin konuştuğu Korsikaca da yer alıyor.

Milliyetçi hareketlerin yerel siyasete hakim olduğu Korsika’da daha fazla özerklik ve hatta tam bağımsızlık talepleri Fransa merkezi hükümetiyle sorunlu bir ilişki geliştirilmesine neden olmuştu.

Macron geçen ay yaptığı açıklamada, Korsika’nın yasal statüsünde yapılacak reformlar konusunda bir tabusunun olmadığını belirtmiş ancak Korsika adasının Fransa’nın bir parçası olarak kalacağının altını çizmişti. 

Paris ve Korsikalı liderler arasındaki son görüşmeler, 1998’de öldürülen Fransız Korsika Valisi Claude Erignac’ın suikastına karışan iki kişinin koşullu şekilde serbest bırakılmasının ardından başlayabilmişti.

Fransa’nın en yoksul bölgesi olan Korsika adası dili ve kültürüyle ana karadan farklılaşırken, coğrafi olarak da İtalya’ya daha yakın bir konumda bulunuyor.

Fransa’nın 18 bölgesinden biri sayılan Korsika adası, 2018’den bu yana kısıtlı özerklik sağlayan “özel bölgesel bütünlük” statüsüyle yönetiliyor. 

Geçen yıl Claude Erignac’ı öldürme suçundan müebbet hapis cezasına çarptırılan Colonna’nın cezaevinde saldırıya uğrayarak komaya girmesi adadaki tansiyonu yükseltmiş ve şiddet olaylarına neden olmuştu.

O dönemde Conse Martin gazetesinin yaptığı bir anket, Korsika’da yaşayanların ve Korsikalı Fransızların yüzde 71’inin özerkliğe “evet” dediğini, tam bağımsızlığa ise yüzde 32’lik bir destek olduğunu ortaya koymuştu.

Fransa genelinde ise nüfusun yüzde 53’ü Korsika’nın özerkliğine “evet” demişti. 1989’da yüzde 18 seviyelerinde olan bu oranın neredeyse üçe katlanması uzmanların dikkat çektiği noktalardan biri olmuştu.