İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi geleceğin şekillendirilmesine ışık olacak

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “tarihi misyon” olarak tanımladığı “İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi” ile adil, barış ve refah içinde yeni bir Türkiye yaratılmasına katkı vermek istediklerini söyledi.

İzmir İktisat Kongresi’nin 100. yılında daha adil, barışçı, el ele ülke yaratmaya katkı vermenin heyecanı içinde aynı misyonla yola çıktıklarını, katılımcılıkla ortak akıl oluşturulmasına katkı koymaya çalıştıklarını vurgulayan Soyer, “Bugünün siyasal ikliminde sorunlara çare aramak değil gelecek için yola çıktık. Bütün arzumuz, tartışılan metinlerin ve alınan kararların cumhuriyetimizin ikinci yüzyılında yönetici kadrolarında yer alacak herkes için yol gösterici, aydınlatıcı ve ilham verici olmasıdır. Herkesin faydalanması için alınan kararların sıkı takipçisi olacağız. Çünkü çok emek, çok vicdan, çok büyük bir iyi niyet var” dedi.
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, 15-21 Mart günleri arasında gerçekleştirilecek İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi’nde gelinen son aşamalar hakkında açıklamalarda bulundu. Swissotel Büyük Efes’te düzenlenen basın toplantısında konuşan Soyer, 6 Şubat’ta meydana gelen ve 11 kentte büyük yıkıma, 47 binin üzerinde vatandaşın canına mal olan deprem felaketi sonrası hazırlık sürecinin önemine dikkat çekti. Soyer, kongrenin ağırlıklı gündem maddesinin deprem ve depreme hazırlık konusu olacağını söyleyerek, “Dünyanın her yerinden şehir plancılarını, özellikle  Japonya’dan mimar ve şehir planlamacıları bizimle birlikte olacak. Belediye başkanları toplantısında 100 yılın dirençli kentlerini yaratmanın konuşulduğu bir toplantı olacak” diye konuştu.

Deprem kongreyi yeniden şekillendirdi

Türkiye’nin yaşadığı Kahramanmaraş merkezli büyük deprem felaketi sonrası kongre ile ilgili yeni bir düzenlemeye gittiklerini söyleyen Soyer, “Büyük depremden, acılardan sonra sorumluluğumuzun daha da büyüdüğünün farkındayız. Yunanistan kadar büyük coğrafya, onun nüfusundan büyük insanın altında kaldığı bir afet… Bu da üzerinde çalıştığımız, düşündüğümüz her şeyi bu perspektif ile bu masaya taşımayı gerektiren bir tablo. Bu nedenle toplantıda olmayan bir durumu buna dahil ettik” diye konuştu.
İktisat Kongresi’nde şehir plancılarının da yer almasının önemine vurgu yapan Soyer, “15-21 Şubat arası yapmak istediğimiz tarihlerde bu kadar yoğun bir doğa bilimcisi ve deprem bilimcisi, jeolog, şehir planlamacısı bu kadar yoğunlukta değildi. Dünyanın her yerinden  çok sıkı çalışmalar yapıldı ve çok kıymetli şehir plancıları davet edildi. Türkiye’de o gün dünyanın pek çok bölgesindeki şehir plancılarını bir araya getireceğiz. Yeşil ve akıllı kentler yaratmaya çalışabilirsiniz ancak bi şehirde insanlar şehre güven duygusunu kaybederse  bir kıymeti kalmıyor. Toplantının ağırlıklı bir çıktısı bu konudaki değerlendirmeler olacak. Dünyanın her yerinden şehir plancılarını, özellikle  Japonya’dan mimar ve şehir planlamacıları bizimle birlikte olacak. Birçok ülkede o ülkenin kaderinde rol oynamış şehir plancıları toplantımız olacak. 20 Mart’ta yapacağımız belediye başkanları toplantısında 100 yılın dirençli kentlerini yaratmanın konuşulduğu bir toplantı olacak” ifadelerini kullandı.

İktisat politikalarına katkı

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer, İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi ile geleceğe ışık tutmak istediklerini belirtirken şöyle konuştu:
“Bütün arzumuz ve dileğimiz, büyük bir özenle çok zaman ayırarak oluşturulan metinlerin, ortaya konulan ilkelerin ve kararların Cumhuriyetin 2’nci yüzyılında yönetici kadrolarına gelecek herkes için ışık olması. O gün nasıl Türkiye’nin her yerinden 1135 delegeyi bir araya getirerek yeni kurulacak Cumhuriyetin iktisat projeleri hayata geçirildiyse; bugün de aynı şekilde iktisat politikaların oluşmasına katkı vereceğimizi düşünerek yola çıkmıştık. Birilerini görevlendirerek, ‘siz oluşturun iktisat politikalarını’ demenin doğru olmadığını düşündük. Heyecanımız çok büyük, tüm katılımcılara, emek veren, zaman ayıran tüm delegelere huzurunuzda teşekkür etmek isterim. İnanılmaz değerli, son derece kapsamlı kararlar ve ilkeler ortaya koydular. Kongre boyunca da birbirleriyle müzakerelerle mutabakata varabilmek için gayret sarf edecekleri bir süreç yaşayacağız. Her kararın oy birliği ile alınması mümkün olmayabilir. Ama tabi ki her birinin oy birliği ile alınmasına büyük gayret edeceğiz. Dünyanın en bereketli topraklarına, dünyanın en güzel iklim kuşağında, dünyanın en köklü medeniyetlerine ev sahipliği yapmış coğrafyada yaşıyoruz. Geçtiğimiz aylarda çok büyük dram ve acılar yaşandı. Biliyoruz ki önümüz aydınlık. Bu depremler, afetler aynı doğada olduğu gibi toplumda da büyük enerjilerin birikmesine yol açıyor. O enerjilerin sağlıklı bir gelecek için ışık saçması bekleniyor. Bu topraklar üzerinde yaşayan herkesin daha dirençli kentlerde daha sağlıklı ve huzurlu yaşayacak iktisat politikalarını şekillendirmeye çalışıyoruz. İşçiler, çiftçiler, sanayiciler ile yürütülen çalışmalarda 180’in üzerinde kurum 500’ün üzerinde delege ile bu toplantılar gerçekleştirildi. Onlarca saat süren toplantılarda yüzlerce sayfa doküman çıktı. 17-18 Mart’ta Bıçakçı Hanı’nda son haline getirecekler bu metinleri. Bütün arzumuz; bu iktisat kongresinde emek verilen çalışmaları geleceği ışık tutacak netliğe kavuşturmak, bundan sonraki hükümetlerin, yerel yönetimlerin yararlanacağı metinler haline getirmek.”
Hatırlanacağı gibi, ilk olarak 15-21 Şubat tarihleri arasında gerçekleştirilmesi planlanan ancak Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat tarihinde gerçekleşen ve 11 ilde yıkıma neden olan deprem sonrası ertelenen İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi’nin 15-21 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilmesine karar verilmişti.

KATILIM MOBİL UYGULAMA ÜZERİNDEN

“Yeniliğe Davet” sloganıyla tüm Türkiye’yi geleceği inşa etmeye çağıran İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi’nin mobil uygulaması yayına alındı. Kongreye misafir olarak katılmak ve programı izlemek isteyenlerin mobil aplikasyonu indirerek QR kod indirmesi gerekiyor. Kongreyi fiziksel olarak izlemek için mobil aplikasyonun indirilmiş ve her bir etkinlik için ayrı QR kodları oluşturulacak.
“İktisat Kongresi” adlı uygulama aracılığıyla ayrıca kongreye dair takvim, etkinlik ve diğer tüm bilgilere ulaşılabilecek. Kullanıcılar, tüm geliri deprem bölgesine aktarılacak konserler için bilet alabilecek.
“İktisat Kongresi” uygulaması, hem Apple Store hem de Google Play’den cep telefonu ve tabletlere indirilebiliyor. Tümüyle sivil, şeffaf ve katılımcı bir girişim olarak tasarlanan İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi, tüm Türkiye’yi bu sürecin bir parçası olmaya çağırıyor.

Etkinlik takvimi takip edilebiliyor

“İktisat Kongresi” uygulamasında bulunan etkinlik takvimi ile kongrenin 7 günü boyunca gerçekleşecek ana oturumlar, konuşmalar ve çeşitli sanatsal etkinlikler takip edilebilecek. Kullanıcıların ana oturumlara katılabilmek ve etkinlik alanına giriş yapabilmek için uygulamayı indirmesi gerekecek.
Katılımcıların etkinliklere giriş yapabilmek için bilet aldıktan veya rezervasyon yaptırdıktan sonra karekodu alandaki görevliye göstermeleri yeterli olacak.

“Benim Türkiye Hayalim” ile fikrini paylaş

Uygulamada Türkiye’nin ikinci yüzyılının inşasına katkı sunmak isteyen herkes “Benim Türkiye Hayalim” sekmesi aracılığıyla fikirlerini paylaşabilecek ve kongreye sanal olarak katılabilecek. Kongredeki tartışmalara doğrudan katılımı sağlayacak şekilde tasarlanan sekme, kongrenin temel taşlarından biri olan ortak akıl kavramının önemini vurguluyor.

Tüm gelişmeler kongre günlüğünde

Kullanıcılar uygulama ile İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi’ne dair tüm haberlere ulaşabiliyor, ayrıca İktisat Kongresi Günlüğü’nden ise gelişmeleri gün gün takip edebiliyor.
2022’nin Ağustos ayından itibaren yapılan çiftçi, işçi, sanayici-tüccar-esnaf paydaş toplantıları ve dört uzman buluşması, düzenlenen forumlar gibi tüm etkinliklere dair detaylı bilgiye ve ortaya çıkan deklarasyonlara uygulama üzerinden erişilebiliyor.

KONSERLERİN GELİRİ DEPREMZEDELERE

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından 15-21 Mart 2023 tarihlerinde düzenlenecek İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi kapsamında yapılacak dayanışma konserlerinin tüm geliri depremzedelerin barınma sorununu çözmek için Bir Kira Bir Yuva kampanyasına aktarılarak depremzedelerin yaralarının sarılması için kullanılacak.
7 günlük kongre takvimindeki ücretli konserler, 6 Şubat’ta meydana gelen deprem felaketinin etkili olduğu 10 ilimizle dayanışmayı büyütecek. 16 Mart’ta güçlü sesi ve eşsiz yorumuyla Melike Şahin, 20 Mart’ta Rus müzisyen Evgeny Grinko, 21 Mart’ta ise müziğiyle çokluğu ve birliği savunan Kardeş Türküler dinleyicilerle buluşacak.
Dayanışma konserlerine “İktisat Kongresi” mobil uygulamasından veya Biletix üzerinden bilet alınabilecek. Fiziki katılım göstermeyip sadece bağış yapmak isteyen yardımseverler için “katılımsız bilet” seçeneği de bulunacak.

PROGRAM AÇIKLANDI

6 Şubat 2023’te meydana gelen ve 10 ilde yıkıma neden olan Kahramanmaraş merkezli büyük deprem nedeniyle 15-21 Mart 2023 tarihine ertelenen, İzmir’de düzenlenecek kongrenin programı şöyle:
 
Birinci Gün: Yeniliğe Davet
15 Mart 2023 Çarşamba
 
Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi Küçük Salon
10:00 – 14:00   İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi Gençlik Forumu
 
Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi Büyük Salon
Melisa Sözen ve Mert Fırat’ın sunumuyla
 
14:00   Açılış – Karsu Performansı
15:00   Tunç Soyer – İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı
15:30   Doç. Dr. Selin Sayek Böke – İktisatçı – Cumhuriyet Halk Partisi Genel Sekreteri
16:00   Bekir Ağırdır – Araştırmacı Yazar – T24 İnternet Gazetesi
16:30   Şükrü Ünlütürk – Sanayici – TÜRKONFED Yüksek Danışma Kurulu Başkanı
17:00   Prof. Dr. Işın Çelebi – İktisatçı – Ekonomiden Sorumlu Eski Devlet Bakanı
17:30   Gülsün Bilgehan – Siyasetçi Yazar
18:00   Prof. Dr. Refet Gürkaynak – İktisatçı – Bilkent Üniversitesi
18:30   Dr. Serdar Şahinkaya – İktisatçı Yazar
19:00   Sir Bob Geldof – Sanatçı Aktivist
 
İkinci Gün: Vicdana Davet
16 Mart 2023 Perşembe
 
Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi Büyük Salon
Melisa Sözen’in sunumuyla
 
11:00   Açılış
11:10   Uğur Gürses – Gazeteci Yazar – İktisatçı
11:35   Prof. Dr. Çağlar Keyder – Sosyolog – Boğaziçi Üniversitesi
12:00   Prof. Dr. Ali Hakan Kara – İktisatçı – Bilkent Üniversitesi
12:25   Dr. Gülfem Saydan Sanver – Siyasal İletişim Uzmanı – Avrupa Siyasi Danışmanlar Derneği Başkanı
 
13:00- 13:30    Öğle Arası
 
13:30   Prof. Dr. Timothy Garton Ash (çevrimiçi) – Tarihçi Yazar – Oxford Üniversitesi
14:15   Burak Dalgın – DEVA Partisi Sanayi, Girişimcilik ve Dijital Dönüşüm Politikaları Başkanı
14:40   Prof. Dr. Ayça Tekin Koru – İktisatçı – TED Üniversitesi
15:05   Selçuk Sarıyar – İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili
15:30   Hacer Foggo – Cumhuriyet Halk Partisi Yoksulluk Dayanışma Ofisi Koordinatörü
15:55   Prof. Dr. Selçuk Şirin – Davranış Bilimi Uzmanı – New York Üniversitesi
16:20   Orhan Turan – TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı
16:45   Yıldırım Koç – Sendikacı Akademisyen – Tek Gıda İş Sendikası
17:10   Prof. Dr. Michio Kaku – Teorik Fizikçi – City University of New York

21:30   Bir Kira Bir Yuva Destek Konseri – Melike Şahin
 
Üçüncü Gün: Yürüyüşe Davet
17 Mart 2023 Cuma
 
Bıçakçı Han
10:00-18:00     Paydaş Gruplarının Buluşmaları 1. Gün 
 
Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi Büyük Salon
Özlem Gürses’in sunumuyla
 
11:00   Açılış
11:10   Prof. Dr. Şevket Pamuk – İktisatçı – Boğaziçi Üniversitesi
11:35   Prof. Dr. Thomas Faist – Sosyolog – Bielefeld Üniversitesi
12:00   Prof. Dr. Asım Karaömerlioğlu – Tarihçi – Boğaziçi Üniversitesi
12:25   Sıtkı Şükürer – ESİAD Yüksek İstişare Konseyi Başkanı
 
13:00 – 13:30   Öğle Arası
 
13:30   Prof. Dr. Cem Say – Akademisyen – Boğaziçi Üniversitesi
13:55   Kerim Rota – Gelecek Partisi Ekonomi Politikaları Başkanı
14:20   Muhittin Bilget – Ekonomist – ESİAD Ekonomi Gözlem Grubu Başkanı
14:45   Alp Avni Yelkenbiçer – EGİAD Yönetim Kurulu Başkan
15:10   Prof. Dr. Taşansu Türker – Uluslararası İlişkiler Uzmanı – Ankara Üniversitesi
15:35   İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi Çocuk Çalıştayı Sunumu
16:00   Dr. Ali Ercan Özgür – İhtiyaç Haritası Kurucusu
16:25   Prof. Dr. Şaduman Halıcı – Tarihçi – Anadolu Üniversitesi
16:50   Doç. Dr. Erol Köroğlu – Edebiyat Tarihçisi – Boğaziçi Üniversitesi
17:15   Prof. Dr. Selva Demiralp – İktisatçı – Koç Üniversitesi
17.40 Prof. Dr. Bilge Yılmaz – İYİ Parti Ekonomi Politikaları Başkanı
18:05 – 18:30 Ara
18:30   Prof. Dr. Francis Fukuyama (çevrimiçi) – Siyaset Bilimci – Stanford Üniversitesi
 
Dördüncü Gün: Doğamıza Davet
18 Mart 2023 Cumartesi
 
Bıçakçı Han
10:00-18:00     Paydaş Gruplarının Buluşmaları 2. Gün 
 
Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi Büyük Salon
Özlem Gürses’in sunumuyla
 
11:00   Açılış
11:10   Prof. Dr. Tarık Şengül – Kentsel Çalışmalar Uzmanı – ODTÜ
11:35   Prof. Dr. Okan Tüysüz – Jeolog – İstanbul Teknik Üniversitesi
12:00   Prof. Dr. Kamil Yılmaz – İktisatçı – Koç Üniversitesi
12:25   Prof. Dr. Naci Görür – Jeolog – İstanbul Teknik Üniversitesi
 
13:00 – 13:30   Öğle Arası
 
13:30   Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan – Jeofizik Mühendisi – İstanbul Teknik Üniversitesi
14:00   Hiroyuki Unemori – Mimar
14:30   Dr. Güven Eken – İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı
15:00   Dr. M. Murat Kubilay – İktisatçı – Genç İşsizler Platformu Kurucusu
15:30   Prof. Dr. Ufuk Akçiğit – İktisatçı – Chicago Üniversitesi
16:00   Prof. Dr. Vandana Shiva – Araştırmacı Yazar – Ekoloji Aktivisti
17:00   Prof. Dr. Andrew McAfee – Massachusetts Institute of Technology Dijital Ekonomi Girişimi Kurucusu
 
19:00-22:00     Millet İttifakı Ortak Politikalar Metni Paneli
 
Faik Öztrak – Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı
İbrahim Çanakçı – DEVA Partisi Ekonomi ve Finans Politikaları Başkanı
Bülent Şahinalp – Demokrat Parti Genel Başkan Yardımcısı
Feridun Bilgin – Gelecek Partisi Politika İzleme Kurulu Başkanı
Ümit Özlale – İYİ Parti Kalkınma Politikaları Başkanı
Sabri Tekir – Saadet Partisi Genel Başkanvekili
 
Beşinci Gün: Değişime Davet
19 Mart 2023 Pazar
 
Swissotel Konferans Salonu
10:00-15:00     Üçüncü Yüksek İstişare Kurulu Toplantısı (Yalnızca kurul üyelerinin katılımına açık)
 
Fuar İzmir
17:00   Millet İttifakı Genel Başkanlar Buluşması
 
Kemal Kılıçdaroğlu – CHP Genel Başkanı ve Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı
Ali Babacan – DEVA Partisi Genel Başkanı
Gültekin Uysal – Demokrat Parti Genel Başkanı
Ahmet Davutoğlu – Gelecek Partisi Genel Başkanı
Meral Akşener – İyi Parti Genel Başkanı
Temel Karamollaoğlu – Saadet Partisi Genel Başkanı
 
Altıncı Gün: Sadakate Davet
20 Mart 2023 Pazartesi
 
Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi Büyük Salon
Deniz Dünyaoğulları Hünler’in sunumuyla
 
10:00   Açılış
10:10   Joschka Fischer – Almanya Eski Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı
11:00   Sırrı Süreyya Önder – Yönetmen Senarist
11:25   Prof. Dr. Fuat Keyman – Siyaset Bilimci – Sabancı Üniversitesi
11:50   Prof. Dr. Güven Sak – İktisatçı – Türkiye Ekonomi Araştırma Vakfı (TEPAV) Başkanı
12:15   Murat Karayalçın – İktisatçı, planlama uzmanı ve siyasetçi – Eski Devlet Bakanı, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı
12:40   Dr. Emin Çapa – Ekonomist – Gazeteci – TV Programcısı
 
13:05 – 14:00   Öğle Arası
 
14:00   Hanri Benazus – Araştırmacı Yazar
14:25   Nur Batur – Gazeteci Yazar
14:50   M. Salim Kadıbeşegil – Stratejik İletişim Danışmanı – RepMan İtibar Araştırmaları Merkezi
15:15   Soli Özel – Uluslararası İlişkiler Uzmanı – Kadir Has Üniversitesi
15:40   Doç. Dr. Serhan Ada – Kültür Politikaları Uzmanı – Bilgi Üniversitesi
16:05   Alphan Manas – Girişimci – Fütüristler Derneği Kurucusu
16:30   Yusuf Işık – İktisatçı – Devlet Planlama Teşkilatı ve OECD Eski Uzmanı
 
Ara
 
21:30   Bir Kira Bir Yuva Destek Konseri –  Evgeny Grinko
 
İsmet İnönü Sanat Merkezi
14:00-18:00     Millet İttifakı Belediye Başkanları Forumu
 
Yedinci Gün: Çokluğa ve Birliğe Davet
21 Mart 2023 Salı
 
Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi Büyük Salon
Yekta Kopan’ın sunumuyla
 
10:30   Açılış
11:00   Mahmut Özgener – İzmir Ticaret Odası Başkanı – TOBB Yönetim Kurulu Üyesi
11:30   Neptün Soyer – S.S. İzmir Köy Koop Birliği Yönetim Kurulu Başkanı
12:00   Mehmet Bozgeyik – KESK Eş Genel Başkanı
12:30   Mehmet Balık – Birleşik Kamu İş Genel Başkanı
13:00   Arzu Çerkezoğlu – DİSK Genel Başkanı
13:30   Süleyman Sönmez – TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkanı
 
14:00-14:30     Ara
 
14:30-15:30     Prof. Dr. Ian Goldin – İktisatçı – Oxford Üniversitesi
15:30-17:30     İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi sonuç metninin oylanması
17:30-18:00     Tunç Soyer – İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı
21:30   Bir Kira Bir Yuva Destek Konseri –  Kardeş Türküler
 
Kongrenin sekretaryası İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İzmir Planlama Ajansı (İZPA) tarafından yürütülüyor. İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi’nin programı ile ilgili tüm bilgiler iktisatkongresi.org adresinde yayınlanıyor.