Gıdada büyük israf

İzmir İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Özen “Ürettiğimizin üçte birini israf ediyoruz. Gıdanın israfı konusuna toplumsal olarak sahip çıkmalıyız” dedi.

GL Platform tarafından Fuar İzmir’de düzenlenen HORECA Fair’de İzmir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü katkılarıyla “Gıda İsrafının Önlenmesi” paneli düzenlendi. Moderatörlüğünü Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof.Dr. Şebnem Tavman’ın yaptığı panelin konuşmacıları İzmir İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Özen, Prof. Dr. Sedef Nehir El ve Doç. Dr. Ruhan Aşkın Uzel oldu. 
 
İzmir İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Özen “Gıda çok kıymetli. Dünya bize her gün her lokmanın çöpe atılmaması gerektiğini gösteriyor. Gerçek olan bir şey var. Ürettiğimizin üçte birini israf ediyoruz. Gıdanın israfı konusuna toplumsal olarak sahip çıkmalıyız. Toplum bilinçlenmeli, tüketilecek kadar alım, malzemeye göre yemek yapılmalı” dedi.
 
“Sürdürülebilir tarım, Sürdürülebilir Gıda” isimli söyleşide ise Çocuk Hastalıkları ve Endokrin Metabolizma Uzmanı Prof. Dr. Ceyhun Dizdarer, insan ömrünün uzadığını ancak yanlış beslenme sonucu ömrün yaklaşık 20 yılını hastalıklı geçirildiğine dikkat çekti. Prof. Dr. Dizdarer “Türkiye’de sürdürülebilir sağlık için ilk adım işlenmiş tahılla, tam tahılın yer değiştirmeli. Sürdürülebilir beslenmenin birinci ihtiyacı ise bilinç ve bilgi. Bu tür etkinliklerle bilinç ve bilgi arttıkça sürdürülebilirliğin de artacağına inanıyorum” dedi. Türk Standartları Enstitüsü katkılarıyla düzenlenen söyleşide ise TSE Uzmanı Erkan Er ‘Tehlikeli Madde Taşımacılığında Kullanılan Ambalajların Tasarım ve Üretim Onayları’ konusunu ele aldı.