Avrasya Ekonomi Zirvesi 44 ülkeyi ağırlayacak

Avrasya Ekonomi Zirvesi’nin 26’ıncısı ‘Güvensizliği bitir, iş birliğine başla’ parolası ile düzenlenecek.

Türkiye’nin uluslararası alanda en önemli sivil toplum organizasyonlarından biri olan ve Marmara Grubu Vakfı (MGV)  tarafından 13-15 mart tarihleri arasında 26’ıncısı düzenlenecek Avrasya Ekonomi Zirvesi için geri sayım sürüyor.

İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) ile Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) iş birliğinde düzenlenecek zirveye, 44 ülkeden 300’ü aşkın siyasetçi, diplomat, akademisyen, inanç önderi ve iş insanı katılacak.

MGV Genel Başkanı Dr. Akkan Suver, Avrasya Ekonomi Zirvesi’nin ‘hür ve entelektüel’ bir platform olduğunu vurguladı. Bugüne kadar 25 kez düzenlenen zirvelerde alanında uzman, dünya çapında tanınan isimlerin katılımıyla küresel sorunların mercek altına alındığını ve çözüm önerilerinin sunulduğu bildiren Suver, şunları söyledi:

 

“Avrasya Ekonomi Zirvesi’nin 26’ıncısını ‘Güvensizliği bitir, iş birliğine başla’ parolası ile düzenleyeceğiz. Zirvede küresel işbirliğinin önemini ve barışa duyduğumuz özlemi dile getireceğiz. Rusya-Ukrayna savaşını, bölgesel çatışmaları, küresel belirsizlikleri, enerji krizini, gıda güvenliğini konuşacağız. İklim değişikliği, enerjide dönüşüm ve toplumsal cinsiyet eşitsizliğini mercek altına alacağız. Deprem gibi doğal afetlerin ekonomiye etkilerini tartışmaya açacağız. Bu yıl Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. Yıldönümü. Biz de zirvede ‘Türkiye Cumhuriyeti 100 Yaşında’ başlıklı özel bir oturum düzenleyeceğiz. Bu oturumda bir uygarlık projesi olan Cumhuriyetimizin kuruluş felsefesini ve temel ilkelerini ele alacağız. İkinci özel oturumumuzda Avrasya Ekonomi Zirvesi’nin kuruluşunda büyük pay sahibi olan Azerbaycan’ın milli lideri Haydar Aliyev’i anacağız. ‘Rusya- Ukrayna Savaşı’nın birinci yılında, kutuplaşmış dünyanın analizi’ başlığı altında bir de ‘bilge insanlar oturumu’ düzenleyeceğiz. Bu oturuma 11. Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül, KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ve daha önce ülkelerinde cumhurbaşkanlığı yapan 14 isim katılacak.”

Akkan Suver zirvede 6 Şubat’ta Türkiye’yi sarsan depremlerin sonuçlarının yanı sıra Cumhuriyet’in ikinci yüzyıl vizyonunun da katılımcılarla paylaşılacağını sözlerine ekledi.

 

İHKİB BAŞKAN YARDIMCISI PAŞAHAN: DEPREMZEDELER İÇİN KONUT PROJESİNE MAKSİMUM KATKI SUNDUK

İHKİB Başkan Yardımcısı Mustafa Paşahan da Avrasya Ekonomi Zirvesi’nin hazırlıkları devam ederken Türkiye’nin büyük bir deprem felaketi ile sarsıldığını hatırlattı. Depremin ilk anından itibaren tüm ülke gibi hazır giyim ihracatçılarının da seferber olduğunu anlatan Paşahan, “Afetzedelere yardım için tüm imkânlarımızı harekete geçirdik. Zorlu kış koşullarında afetzedelerin geçici barınma sorununun çözümü konusunda üzerimize düşeni yapmaya çalıştık. TİM’in başlattığı konteyner ve prefabrik konut projesine maksimum düzeyde katkı sunduk” dedi.

 

İŞ ORTAKLARIMIZ DEPREM SONRASI BİZİMLE DAYANIŞMA SERGİLEDİLER

Bu büyük afette sadece yurt içinden değil, uluslararası ölçekte de örnek bir dayanışmaya tanık olduklarını ifade eden Paşahan, sözlerini şöyle tamamladı:

“Benzerine az rastlanan bu dayanışma için tüm ülkelere teşekkürü borç biliyorum. Deprem bölgesindeki tekstil ve hazır giyim tesislerimizde üretim geçici bir süre durdu. Bu süreçte iş ortaklarımız bizimle büyük bir dayanışma sergilediler. Bağışlarıyla depremzedelerimizin yanında olurlarken, üretimde meydana gelen geçici aksaklıklar konusunda anlayış gösterdiler. Ben tüm iş ortaklarımıza şükranlarımı sunuyorum. Büyük afet karşısında uluslararası ölçekte gerçekleşen dayanışmanın bizim için anlamı çok büyük. Bu dayanışmanın bölgesel çatışmalardan, krizlerden yorulan dünyamıza da iyi geldiğini düşünüyorum. Acımızı olduğu gibi sevincimizi de hep birlikte paylaşacağımız, barışın ve huzurun egemen olduğu bir dünya hayal ediyorum. Avrasya Ekonomi Zirvesi de 26 yıldır bu ideali gerçekleştirmek için çalışıyor.”

 

WOW İstanbul Hotel’de düzenlenecek Avrasya Ekonomi Zirvesi 14 Mart Salı günü saat 10:00’da başlayacak.