Sabancı’dan uluslararası atama

Küresel büyüme stratejisinde ‘yeni ekonomi’yi odağına alan Sabancı Holding, organizasyon yapısında da değişikliğe gitti.

Küresel büyüme stratejisinde ‘yeni ekonomi’yi odağına alan Sabancı Holding, Organizasyon yapısında değişikliğe giden Sabancı Holding, organizasyon yapısında yeni bir iş kolu olarak ele aldığı Dijital Grup Başkanlığı görevine Max Speur getirildi. Geçmiş dönemde çok sayıda bilişim ve teknoloji şirketinin üst düzey yöneticiliğini yapan Speur, 15 Mart 2023 tarihi itibarıyla Sabancı Holding’deki görevine başlayacak. Speur, yeni organizasyon yapısı kapsamında SabancıDx, Radiflow, SEM ve Teknosa şirketlerinin büyüme süreçlerine liderlik edecek.

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Sabancı Holding CEO’su Cenk Alper, dijitalin Sabancı Topluluğu’nun gelecek yol haritasında çok önemli bir rolü olduğunu söyledi. Sabancı Topluluğu olarak, gelecek 5 yıllık dönemde yatırımlarının yüzde 75’ini ‘yeni ekonomi’ olarak adlandırdıkları enerji ve iklim teknolojileri, ileri malzeme teknolojileri ve dijital teknolojiler alanlarına yapacaklarını belirten Alper, şunları kaydetti: “Özellikle son 2 yıllık dönemde, dijital teknolojiler konusundaki kararlılığımızı ortaya koyan çok sayıda önemli yatırımı da hayata geçirdik. Kurumsal Girişim Sermayesi Fonumuz Sabancı Ventures, SabancıDx ve Sabancı İklim Teknolojileri şirketlerimiz aracılığıyla, Türkiye’de ve dünyada yıkıcı inovasyonun peşinde koşan, sürdürülebilirlik anlayışımızı teknolojiyle birleştiren çok sayıda önemli girişime yatırımcı olarak dahil olduk. Bunların yanı sıra SabancıDx ve Teknosa gibi şirketlerimiz de, hayata geçirdikleri öncü ve örnek uygulamalarla Topluluğumuza çok önemli dijital yetenekler kazandırdı. Bu süreçte, büyük emekleri olan Kıvanç Zaimler ve Hakan Timur’a da özellikle teşekkür ediyorum. Açıkladığımız yeni organizasyon yapımız, dijital teknolojiler alanında çok daha odaklı gitmemize yardımcı olurken, Sabancı’yı teknolojik gelişmelere çok daha hızlı adapte olan, bu teknolojilere küresel ölçekte yön verme kabiliyetine sahip bir yapıya kavuşturacak. Dijital Grup Başkanımız olarak aramıza katılan Max Speur’ün, bugüne kadar uluslararası alanda edindiği engin deneyiminin bu yolculukta bizlere büyük katkılar sunacağına yürekten inanıyorum.”