Konutu artık sorarak alıyoruz

Türkiye’nin yaşadığı yüz yılın felaketi olarak tarihe geçen 6 Şubat depremi sonrası gayrimenkul sektörü için de bir milat oldu. Sektörde hiçbir şey eskisi gibi olmayacak görünüyor… Burcu Ketrez EPA Yönetim Kurulu Başkanı ile süreçteki değişimi konuştuk.

AYSEL KANBER

6 Şubat depremi ile ilgili neler söylemek istersiniz?

Öncelikle, tüm Türkiye’mizin başı sağ olsun. Arkada kalan yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz. Depremin olduğu günden bu yana şirket olarak, konaklama, çadır, konteyner gibi fiziki ihtiyaçların karşılanmasında elimizden geldiğince bölgedeki halkımıza destek olmaya çalışıyoruz. Yaraları hep birlikte saracağımıza inanıyorum.

Deprem sonrası işleyiş anlamında emlak şirketlerinde neler değişecek? Bu konuda öngörüleriniz neler?

Ülkemiz deprem ülkesi biliyoruz ve son zamanlarda bu gerçeğimizi yoğun bir şekilde dinliyoruz, duyuyoruz, görüyoruz, yaşıyoruz… Bu noktada aslında biz şirket olarak çok önceden çalışma başlattık. Türkiye genelinde bulunan franchiselarımızla birlikte Kasım 2022’den beri gayrimenkulün fiziki ve hukuki durum tespiti raporlaması adı altında eğitimler düzenlemeye başladık. İşin bilirkişileri ile birlikte eğitimler verdik. “Nelere dikkat etmeliyiz, ne yapılmalı, nasıl bir destek alınmalı?” konu başlıkları ile bilgilendirme toplantıları gerçekleştirdik.

Bundan sonrası için neler yapacağımız konusunda da işin uzmanları ile yani İnşaat Mühendisleri Odası, yapı denetmenleri ile görüşmelerimizi tamamladık. Şimdi brokerlarımızla birlikte oturup bir program hazırlayacağız. Ardından gayrimenkulü pazarlarken “nelere dikkat edeceğiz?” sorusunun yanıtını içeren bilgileri ekspertiz raporlarının teknik kısımlar bölümüne eklemek istiyoruz. Bu bizim şirket olarak yapacaklarımızdan. Ekleyeceğimiz teknik bilgiler bölümünü elbette hem alıcı, hem de satıcı müşterilerimize de sunacağız. Bu konular ile ilgili çalışmalara başladık.

Bu arada tabi şunu da söylemek isterim; Emlakçılar, Taşınmaz Ticareti Yönetmeliği’nin verdiği yetki ve sorumluluklarla; bir gayrimenkulü pazarlama, satışa arz, tarafları bir araya getirme ve bir sözleşme oluşturarak satışı sonuçlandırmakla yükümlü. Yani görev tanımımız, yetkilendirildiğimiz kısım böyle… 6 Şubat depremi sonrası EPA olarak bu tanım ve sorumluluklar konusuna el atmamız gerektiğini gördük. İşin uzmanları ile durup tespit raporlaması ve gayrimenkullerin satışa nasıl arz edileceği konusunda bir çalıştay yapmayı gündemimize aldık. Çalıştay çıktılarına göre de yeni dönem yol haritamızı belirleyeceğiz.

Deprem sonrası müşterilerinizin sorularında, tercihlerinde değişiklik var mı?

Doğal olarak fazlasıyla soru geliyor. Ben de olsam gayrimenkul alırken aynı refleksi gösterirdim. Çimentonun kalite kontrolü ne zaman yapılmış? Özellikle yeni inşaatlar için gelen soru; 99 depreminden sonra kullanılan bir demir varmış, onu mu kullanıyor sunuz? C20 mi C30 mu? gibi çok fazla teknik içerikli sorular… Ara yüz olarak bu sorularla muhatabız. Oysa biz inşaatçı değiliz ama bu sorulara yanıt için bilgi ediniyor ve kendimizi geliştiriyoruz. Bu bilgi eksiğimizi de sözünü ettiğim eğitimlerle, Türkiye geneli düzenleyeceğimiz çalıştay ile tamamlayacağız. EPA olarak bu anlamda farkımız olacak.

Deprem sonrası göç alan illerimiz ve bu illerdeki konut kira ve satış fiyatları ile konusu var. EPA bu konuda nasıl bir aksiyon aldı?

EPA adına şunu söylemek isterim; Ankara ve göç alan tüm illerimizde ev ihtiyacı arttı. Deprem mağdurlarından verdiğimiz aracılık hizmeti ile ilgili herhangi bir komisyon uygulamadık. Bundan sonrası için de almayacağımızı taahhüt ettik.

Son zamanlarda basında da yer alan bir konu deprem sonrası konut fiyatlarında yaşanan artış… Evet artış yaşadık. Bizler EPA şirketi ve ailesi olarak fiyatları yükselten, yükseltmeye çalışan gayrimenkulü kiraya vermek ya da satmak isteyen kişilerin gayrimenkullerini pazarlamaya almadık, almayacağız.