İran, dünyanın en büyük lityum rezervlerinden birini keşfettiğini duyurdu

İran, yeni rezervi bulduğunu duyurdu.

İran, dünyanın en büyük lityum rezervlerinden birini keşfettiğini açıkladı. İran hükümetinin açıklamasına göre, 8,5 milyon ton lityum içeren bir rezerv keşfedildi.

Lityum madenleri açısından zengin ülkeler sıralamasında 4. sıraya çıkacak olan İran, bu keşif ile Güney Amerika kıtası dışında en fazla lityuma sahip ülke olacak.

İran Sanayi, Maden ve Ticaret Bakanlığı’na göre büyük kil yataklarına sahip bir bölge olan Hamedan’da daha fazla lityum cevheri rezervi keşfedilme olasılığı fazla. 

Lityum rezervinin önemi nedir?

Lityum yeni nesil bataryaların üretiminde ana ürünlerden biri olarak kullanılıyor. 

İran hükümeti tarafından yapılan açıklamada, keşfedilen lityum rezervi sayesinde Tahran’ın cep telefonu, dizüstü bilgisayarı ve buna benzer elektrikli araçlarda kullanılan metalin üretilmesiyle ilgili küresel yarışta söz sahibi bir ülke olacağı bildirildi.

ABD’de jeoloji alanında düzenlenen bir araştırma İran’ın keşfinden önce bütün dünyada lityum rezervinin yaklaşık 89 milyon ton olduğunu ortaya koymuştu. 

Tahran’ın keşfi, bu ham madde ile ilgili toplam potansiyelin onda birinin bu ülkede olduğunu ortaya koyuyor.

Bu arada metal ve enerji alanında danışmanlık hizmeti veren SFA Oxford şirketinde lityum araştırmacı olarak çalışan Thomas Chandler, Quatz isimli haber sitesine yaptığı açıklamada, bulunan lityumunu yoğunluğu ve kalitesiyle yeryüzüne çıkartılmasının ne kadara mal olacağı konularının da önemli olduğunu belirtirken, bununla birlikte bulunan miktarın önemli olduğu kabul etti.