AİHM’den Berrak Tüzünataç kararı

AİHM, Berrak Tüzünataç'ın evinin terasında Şahan Gökbakar ile çekilen görüntülerinin televizyonda yayınlanmasının ardından açtığı davaların sonuçsuz kalması sonrası yaptığı başvuruyu karara bağladı.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) oyuncu Berrak Tüzünataç’ın ‘adil yargılanma hakkı’ ve ‘özel hayata ve aile hayatına saygı hakkı’ ihlali iddiasıyla yaptığı başvuruyu karara bağladı. AİHM, Tüzünataç’ın Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) 8’inci maddesi ile güvence altına alınan ‘özel hayata ve aile hayatına saygı hakkı’nın ihlal edildiğine hükmetti.

Kendisi gibi oyuncu olan Şahan Gökbakar ile evinin terasında görüntülerinin çekilip televizyon kanallarında yayınlanması sonrası 2010 yılında mahkemeye başvuran Tüzünataç, Türkiye’de açtığı davaların sonuçsuz kalması sonucu AİHM’e başvurmuş, AİHS’in 6’ıncı ve 8’inci maddelerince güvence altına alınan ‘adil yargılanma hakkı’ ve ‘özel hayata ve aile hayatına saygı hakkı’nın ihlal edildiğini söylemişti.

Bu başvuruyu karara bağladığını bugün duyuran AİHM, Türkiye’nin AİHS’in 8’inci maddesini ihlal ettiğine hükmetti. AİHM, belirlenen zamanda bir talepte bulunulmadığı için maddi tazminata gerek görmedi.