Kurtarma çalışmasında küfür

UMKE gönüllüsü Ebru Ağdak, enkazdaki depremzedeyle aralarında geçen diyaloğu anlatarak, "Gelen ses bize küfrediyordu geciktiğimizde. Birinin küfretmesinden bu kadar mutlu olduğumu bilmiyorum" dedi.

Zonguldak Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi’nden (UMKE) 50 sağlık çalışanı, Maraş ve Hatay’da görev yaptı. Hem enkazda hem de acil müdahale çadırlarında çalışan UMKE gönüllüsü Ebru Ağdak, Hatay’ın Defne ilçesinde enkazdaki depremzede ile aralarında geçen diyaloğu anlatarak, “Gelen sese biraz daha beklemesi gerektiğini söylüyorduk. O bize küfrediyordu geciktiğimizde. Birinin bana küfretmesinden bu kadar mutlu olduğumu bilmiyorum çünkü amcanın o sözleri, bize yaşadığını gösteriyordu” dedi.

DHA’nın aktardığına göre, Defne ilçesi Odabaşı Mahallesi’nde enkazda iletişim kurdukları kişinin 3 gün sonra kurtarıldığını anlatan Ağdak, “Bir amca, 15 yaşındaki çocuğun hemen diğer tarafındaydı. Çocuğu kurtarmadan, onu kurtarma işlemine geçilemiyordu. Binanın yapısı depremlerden dolayı hareket ediyordu. Oradan gelen sese de biraz daha beklemesi gerektiğini söylüyorduk. Üzerinde yük yoktu. O bize küfrediyordu geciktiğimizde. Gerçekten birinin bana küfretmesinden bu kadar mutlu olduğu bilmiyorum çünkü amcanın o sözleri bize yaşadığını gösteriyordu. O amcayı da sağ bir şekilde çıkardık sonradan çok paniklediğini söyledi bize” ifadelerini kullandı.

Maraş’ta görev yapan, 2 yıllık UMKE gönüllüsü anestezi teknikeri Buse Günaydın da 6 kişinin enkazdan kurtarılmasında yer aldığını belirterek, “Bölgeden ayrılmaya çok yakınken telefon geldi, bir teyze yaşıyor diye. Çok duygusaldı benim için. Hem 5’inci gün hem hava soğuk. Umutlar tükenirken sesini duyunca kalbim yerinden çıkacak gibi oldu. Enkaza inip teyzeye damar yolu açarken başımı biraz sürtmüştüm, ‘Ah’ dedim. Teyze ‘Kuzum bir şey oldu mu?’ deyince artık orada dayanamadım. Kendi günlerdir göçüğün altında olmasına rağmen benim oradaki canımın yandığında sanki hiç orada kendisi yatmıyormuş gibi ‘İyi misin, aman sana bir şey olmasın’ demesi beni çok duygulandırdı” dedi.