CHP İzmir İl Başkanı Aslanoğlu: İzBB’ye konteyner kent yeri verilmiyor

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu, İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne Osmaniye’de kurulmak istenen konteyner kent ile ilgili olarak yer gösterilmediğini ileri sürdü.

Türkiye’yi derinden sarsan, Kahramanmaraş, Kilis, Diyarbakır, Adana, Osmaniye, Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman, Malatya ve Hatay’da büyük yıkımlara neden olan 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremler sonrası bölgeye giden ve izlenimlerini anlatan Aslanoğlu, “Hem AFAD hem CHP Genel Merkezi, Osmaniye’yi İzmir ile eşleştirdi. İzBB ve bazı ilçe belediyelerimiz Osmaniye’nin yaralarını sarmak için görevlendirildi. O günden bugüne hem başkanımız Tunç Soyer’i hem büyükşehir ekiplerimizi sahada görüyorsunuz. Biz de il yönetim kurulumuzu Osmaniye’de topladık ve orada yapılan çalışmaları yerinde gözledik. Hatay’da maalesef enkaz altında kalan kişilerin çıkarılması çalışmaları bile tamamlanmış değil.  Bölge o anlamda çok ciddi problem yaşıyor. Depremin üzerinden 3 hafta geçmesine rağmen ulaşılamayan yerler var. Çadır problemi maalesef devam ediyor. Hijyen problemi de beraberinde başka problemleri  barındırıyor. Hükümetin yavaş yavaş alana girip bazı çalışmalara başladığını gözlemliyoruz. Çadır ve geçici barınma probleminin çözülmesi için çalışmalarımızı hızlandıracağız” dedi.

“Konteyner kent için yer göstermiyorlar”

Muhalefetin gerçekleştirdiği yardımların engellendiğini belirten Aslanoğlu, “Osmaniye’de konteyner kent kurmak istiyoruz ancak bize yer vermiyorlar. “Yardım etmek istiyorsanız bizim bulduğumuz yer var, gelin orada konuşlanın” diye bir yöntem bulmuşlar. Bir okul bahçesinde İzBB’nin çalışmaları sürüyor. Başka noktalarda neler olur bilemiyoruz. Birçok yerde kamuyu yöneten valiler ve kaymakamlar ‘zaten yapıyoruz’ diyorlar. Toplumun diğer kesimlerinin yardımına kamu gönüllü değil” ifadelerini kullandı.
Deprem bölgesindeki ‘engellenme’ iddiası ile ilgili AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli ile görüşüp görüşmeyeceği yönündeki soruya yanıt veren Aslanoğlu, “Kerem Ali Bey de gelirse memnuniyetle bölgeye gidip nerelere konteyner kentler kurulabilir diye görüşebiliriz. Neden olmasın? Güzel fikir” diye konuştu.

 

“İyi koordine olduk”

Aslanoğlu, CHP örgütünün deprem bölgesinde koordineli olduğunu dile getirirken, “Depremin başından bu zaman kadar CHP Genel merkezi çok iyi koordinasyon ile yönetiliyor. Hem milletvekillerinin çalışma programları hem belediye başkanlarının çalışmaları merkezi koordinasyon ile yönetiliyor. Belediye başkanlarımız da onlara verilen görev bölgelerinde çalışmalarını sürdürüyorlar. Dönem dönem değerlendirme toplantıları oluyor. Çok kısa bir sürede Tunç Başkanın değerlendirme toplantısı olacak” diye konuştu.

“Vicdan kabul etmez”

Kızılay’ın AHBAP derneğine çadır satmasına tepki gösteren Aslanoğlu, “Kızılay başkanı ‘Arkadaşlar satmış haberim yoktu’ dedi. Sonra ‘satmak doğrusudur’ dedi. Kurumların yapması gereken asli görevini yapması gerektiğini düşünüyoruz. Kızılay’ın başka yardım derneğine  çadır satmasını vicdanı kabul eder? Normalde Kızılay’ın çadırları bölgeye götürmesi lazımdı. Para verilerek alınması böyle dönemlerde kabul edilebilir değil. Para ile satma niyetindelerse  CHP depolarındaki tüm çadırı almaya hazır” dedi.

“3 günde ev bitmez”

İzmir’deki kentsel dönüşüm çalışmaları hakkında da değerlendirmelerde bulunan ve üstü kapalı olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘1 yıl içinde bitecek’ sözlerini eleştiren Aslanoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Uzundere’de hükümetin yürüttüğü bir dönüşüm alanı var. Kaç sene geçti ben orada bir inşaat görmedim. İlk önce bir insan kendi kapısını önünü süpürür sonra dışarıya bakar. İzBB’nin yürüttüğü kentsel dönüşüm çalışmaları var ve bunlar başladı. Başladı derken arkadaşlar herhalde 3 gün sonra bitmesini bekliyor sanırım. Başlayan evler 3 gün sonra bitmez. Bunların bitmediğini deprem bölgesinde göreceğiz. İnşaat bir faaliyet işi ve 6-7 ayda bitecek bir durumdan bahsetmiyoruz. Bir inşaat yaparken zemin etüdü yapmak, numuneleri incelemek, alanı planlamak… Tüm işleyiş bir zaman dilimi. Böylesi 2-3 bin konutlardan bahsettiğiniz yerlerde bunlar 6 aylık bir süreç… Yani inşaatın başlaması bile bir süreç alıyor. Kentin yüzde 80 değişmesi gerekiyor evet. Böyle bir yerde bugün değişmemesinin tek bir vebalini aramak bugün zor… Hele ki mevcut büyükşehir belediye başkanını günah keçisi ilan etmek vicdansızlık olur. Konak’ta kentsel dönüşüm projesi vardı ve mahkemeler nedeniyle 1,5 yıl beklemişti. Çiğli’de bir dönüşüm ilerlemeye çalışıyor. Kentsel dönüşüm kesinlikle gerekir, dönüşümde CHP’li belediyeler yerinde dönüşümü savunurlar. Vatandaşları bir noktadan alıp, şehrin dışında bir noktaya götürüp değerli alana konma işi doğru bir iş değil. Kentsel dönüşüme ihtiyaç olunan yerlerdeki vatandaşların iknası gerekir. Bu iknayı hep birlikte yapmalıyız.”
Bayraklı’da yürütmeyi durdurma kararı verilen emsal artışı ile ilgili yerel yönetim ile odaların iş birliği ile çalıştığı iddiasına tepki gösteren Aslanoğlu, “Şehir Plancıları Odası’nda (ŞPO) görev yapanlar Büyükşehir Belediyesi ya da ilçe belediyelerinde çalışıyorlarmış… Uzayda mı çalışsınlar? Şehir plancıları nerede çalışmalı? Belediyede çalışmaları benim garipsediğim bir şey değil. ŞPO vasıtası ile kendi yaptığımız projeyi iptal ettiriyoruz ve sorumluluğunu aldığımız Halk Konut’u yarım bıraktırıyoruz… Bu akıl işi mi? Mantıklı mı?” dedi.

“Çalışmalarımızı orada da sürdürüyoruz”

Seçim sürecinin başlaması ile birlikte deprem bölgesindeki milletvekillerinin çalışmasının aksayıp aksamamasının sorulmasına yanıt veren Aslanoğlu, seçim tarihinin henüz net olarak açıklanmadığına işaret ederken, “14 Mayıs olası senaryolardan biri. Seçim sürdürmemiz gereken işlerden bir tanesi ancak birinci önceliğimiz depremin yaralarının sarılması. Seçim için bundan vazgeçmeyiz. Bölgede sadece vekiller değil, bizlerde örgütlerimiz ile meclis üyelerimiz ile burada olduğu gibi orada da çalışanlarını sürdürüyor” dedi.
Seçim süreci için hazırlıklarının tam olduğunu vurgulayan Aslanoğlu, “CHP’de sadece bir bayrak değişimi oldu. İl ve ilçe örgütleri uzun süredir seçimlere çalışıyor. Bizim sandık sorumlularımızın tamamı atanmış durumda. Sorumluların kimler olacağı tek tek atanmış durumda. Biz seçim takvimi başlamadan çok önce bunu bitirmiş oluyoruz. Sandıklarda görevlendirmemiz gerekenden çok daha fazla avukat sayımız var. İzmir’de sandıklar, seçim, seçim  güvenliğine ilişkin gün hazırlıklarımız tamam” ifadelerini kullandı.