‘Utanç davası’nda ikinci duruşma

İsmailağa cemaatine bağlı Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızı H.K.G.’nin 6 yaşında evlendirilmesi ve cinsel istismara uğramasına ilişkin davada ikinci duruşma görülüyor.

İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in 6 yaşındaki kızının evlendirilmesi ve cinsel istismara uğramasına ilişkin, baba Yusuf Ziya Gümüşel, anne Fatıma Gümüşel’in “zincirleme şekilde çocuğun cinsel istismarı” suçundan 22 yıl 6 aya kadar, imam nikahlı evlendirildiği Kadir İstekli’nin ise “zincirleme şekilde çocuğun cinsel istismarı” ve “cinsel saldırı” suçlarından 67 yıl 10 ay 15 güne kadar hapis cezası istemiyle yargılandığı davanın ikinci duruşması bugün 9.30’da başladı.

Anadolu 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde Yusuf Ziya Gümüşel ve Kadir İstekli’nin tutuklu, Fatıma Gümüşel’in tutuksuz yargılandığı dava kapalı olarak görülürken, Anadolu Adliyesi önünde basın açıklamaları yapıldı. Açıklama sırasında sık sık “Asla yalnız yürümeyeceksin’, “Karanlığa teslim olmayacağız”, “Erkek adalet değil gerçek adalet” sloganları atıldı.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Sekreteri Fidan Ataselim, yaptığı açıklamada, “Bugün H.K.G’nin ikinci duruşmasındayız. Çocuk istismarcılarını aklatmamak için buradayız. Bu davanın peşindeyiz. 6 yaşından itibaren sistematik bir şekilde istismara maruz bırakıldı kardeşimiz. Ve kadınların mücadelesi sayesinde yaşadıklarını anlamlandırdı, peşine düştü ve defalarca engellenmeye çalışıldı. O kadar tanıdık bir durum ki bu yaşanan. Bugün bu davada olduğumuz gibi ülkede onlarca, yüzlerce çocuk istismara uğruyor, görevliler, sorumlular yetkilerini maalesef ki suçlulardan yana kullanıyor” dedi.

Ataselim devamında, “Bugün burada H.K.G.’nin davasındayız. Yine bir tarikat ve cemaatlerle bağlantılı bir yerde yine şeyhlerin birbirleriyle nasıl ilişki kurduklarını, küçücük kız çocuklarını nasıl birbirlerine peşkeş çektiklerini görüyoruz. Şimdi de depremin ardından küçücük kardeşlerimizi yine bunlara mı emanet edecekler. Biz buna müsaade etmeyeceğiz. Laik bir ülkede herkesin eşit, özgür yaşadığı günleri kendi ellerimizle var edeceğiz. Ve tüm sorumlulardan teker teker hesap soracağız. Verecekleri hesap var. Kendileri vermeyecekler biliyoruz biz sormasını biliriz” ifadeleri kullanıldı.

Sol Feminist Hareket tarafından yapılan açıklamada ise, “Memleketin her yerini halkın, emekçilerin emeğini, halka ait olanı halkın elinden alıp tarikatlara peşkeş çekenlere, ‘Bir kereden bir şey olmaz’ diyenlere, çocukların yaşamlarını karartanlara ‘Çocuğun rızasıdır’ diyerek kol kanat gerenlere, mecliste bu karanlığı aklamaya koşup kahkahalar eşliğinde oy verenlere meydan okumak için buradayız. Tarikat düzenini yıllardır ‘münferit’ diyerek aklayanlara karşı ‘Laikliğin ülkesini kuracağız’ kararlılığıyla buradayız. Duruşmanın kapalı yapılması ve yayın yasağı getirilerek dava unutturulmak, cemaat-tarikat karanlığı bir kez daha aklanmak isteniyor. Gerçek adalet için davanın takipçisi olmaktan asla vazgeçmeyeceğiz demek için buradayız” ifadelerine yer verildi.