Merkez Bankası faizi düşürdü

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), şubat ayı faiz kararını açıkladı. Buna göre banka, faizde 50 baz puan indirime giderek, politika faizini (bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı) yüzde 8,50’ye çekti.

Merkez Bankası, ocak ayında beklentiler doğrultusunda faize dokunmayarak sabit bırakmıştı. Ancak PPK karar metninde değişikliğe gitmişti. Aralık ayında yer verdiği, ‘mevcut politika faizinin yeterli olduğu’ ifadesini ocak ayındaki karar metninde kullanmamış ve enflasyonda iyileşmelerin görülmeye başlandığını belirtmişti.

Merkez Bankası, enflasyonda yaşanan yükselişe rağmen, 2022 yılında gerçekleştirdiği 500 baz puanlık faiz indirim döngüsünü kasım ayında tamamlamıştı. Banka, Aralık ve Ocak aylarında yaptığı toplantılarda politika faizine ekonomistlerin beklentileri dahilinde dokunmamış ve yüzde 9 seviyesinde sabit bırakmıştı.

Karar metninde para politikası duruşunun fiyat istikrarı ve finansal istikrarı koruyarak deprem sonrası gerekli toparlanmayı desteklemek için yeterli olduğu görüşünde olduğu belirtildi…

“DENGELERİ BOZACAK KARAR”

Prof. Dr. Ramazan Abay, kararla ilgili şu değerlendirmeyi yaptı: TCMB Politika Faiz oranını 0,50 baz puan düşürdü. Neymiş göstergeler olumlu imiş. Her ne kadar döviz baskı altında tutulsa bile, baskı ile ÜFE’de fiyat artışları dondurulsa da, enflasyon hedeflerin çok üstünde olacak. Politika faizi düşürülse de faiz artışı devam edecek. İhracatçı gerçek kur isteyecek. Dövizde ikili kur (Tahtakale) oluşacak. Dış ticarette cari açık büyüyecek. Bütçe giderleri gelirlerin kat ve kat üstünde olarak. Açık bütçe artık kaderimiz olacak. Hükümet para basarak günü kurtaracaktır, ancak dengeler bozulup, satın alma gücü düşecektir. Borsa İstanbul eskisi gibi olmayacak, özellikle yatırımcılar güvenli işlemler yapmalı. Spekülatörler iki geri 1 ileri yaparak gündemi belirlerler.

Loading