İskoçya başbakanı olmak için yarışacak 3 aday belli oldu

İskoçya başbakanı olmak için yarışacak 3 aday arasında Müslüman Hamza Yousaf da var.

İskoçya Başbakanı ve İskoç Ulusal Partisi (SNP) Genel Başkanı Nicola Sturgeon’ın hem başbakanlıktan hem de parti genel başkanlığından istifasının ardından parti başkanlığı için mücadele verecek üç aday belli oldu.

İskoçya Maliye ve Ekonomi Bakanı Kate Forbes, Sağlık ve Sosyal Hizmet Bakanı Hamza Yousaf ve eski Sosyal Güvenlik Bakanı Ash Regan en az 100 oy alarak aday olmak için belirlenen barajı geçti. Üç lider SNP’nin bir sonraki lideri ve İskoçya’nın Başbakanı olmak için yarışacak.

Yarışı kazanan isim, SNP üyeleri tarafından 13 Mart’ta başlayacak ve 14 gün sürecek oylamanın ardından 27 Mart’ta açıklanacak.

Mücadelede favori isim olarak gösterilen Kate Forbes, hafta içinde verdiği bir röportajda dini inancı gereği eşcinsel çiftlerin evlenmesine olumlu yaklaşmadığını ifade etmesi şansını zora soktu. 

Evanjelik İskoçya Özgür Kilisesi’ne mensup olan Forbes, İskoç Parlamentosu 2014 yılında eşcinsel birliktelikleri yasallaştırdığında henüz milletvekili olmadığından oy kullanmamıştı.  

Verdiği röportajda böyle bir oylamada oyunun renginin ne olacağına dair soruya dini inancı sebebiyle kişisel olarak lehte oy veremeyeceğini belirten Forbes “Ancak İskoçya’da halihazırda var olan hiçbir haktan geri adım atmayacağım.” diyerek bu kararı değiştirmek gibi bir niyetinin olmadığını ifade etmişti. 

Bu açıklamalar üzerine bazı SNP milletvekilleri Forbes’tan desteklerini çekerken, diğerleri inancı konusunda açık olduğu için övgüde bulundu. Forbes liderlik yarışında asıl konunun İskoçya’nın bağımsızlığı olduğunu vurguluyor ve milletvekili seçildiğinde oy veren seçmenin görüşlerinden haberdar olduğunu hatırlatıyor.