18-19 Şubat 2023 Burç Yorumları

Kalanların soyundan geliyorum

Herkes gidiyor… Zamanı gelince… Bir sen kalıyorsun geride… Bir de fotoğraflar… Bugüne kadar hiçbir gidenin geldiğine tanık olmadın. Demek ki gittikleri yerde daha mutlular… Belki özledikleri yuva sıcaklığını buldular. Belki de aradıkları “aşk”ı… Kim bilir… Belki sen de bir gün yeniden gidersin… Unuttun göçmen olduğun zamanları… Kök saldın alıştığın toprağa… Belki de başka topraklarda çiçek açacaksın… Gittiğin zamanları hatırla… Gözlerinin içinden deniz geçiyordu o zamanlar…

Bugün… Karakter ve irademiz üzerinde söz sahibi Güneş, yeni bir yolculuğa başlıyor. Balık Burcu’nda otuz gün sürecek yolculuğun etkisiyle birlikte, yaşamımızda duygularımız ön plana çıkabilir. Yardımseverlik duygularımız katlanarak artabilir. Duygularımızın sesini daha fazla dinleyebiliriz. İç sesimiz çok konuşabilir. Kendimize merhametli davranabiliriz. Yaşamımızda fedakârlık yaptığımız konuları gözden geçirebiliriz. Alınganlıkta sınır tanımayabiliriz.

Gökyüzü çok şey anlatır… Onu “hâl” diline çevirmekse senin gayretine bağlı…

Sevgiyle…

BurcuN.

Koç ve Yükselen Koç

Geldiğin noktadan gurur duyabilirsin. Bunca emeğin ardından… Yaşamda her şey var. Sen, değerlerin, düşüncelerin, ailen, boş zamanları geçirme kapasiten, sağlığın, evliliğin, dönüşüm öykülerin, eğitimin, kariyerin, sosyal çevren derken… Şimdi bir de asıl önemli konu başlığını irdelemen gerekiyor. Bilinçaltın… Çünkü kendini, potansiyellerini en çok kısıtladığın alan belki de bilinçaltın… Şimdi Güneş’in otuz günlük yolculuğunda tam da bu noktaya ışıklarını gönderiyor. Bu sayede belki de teslimiyet duygusunu öğrenebilirsin. Bazı noktaları, bazı durumları kabul edebilirsin. Duygularında ikilemler yaşayabilirsin. Bir parça karamsarlık yaşayabilirsin.

Boğa ve Yükselen Boğa

Sınırsız bir hayal gücü en büyük zenginlik değil mi? Çünkü güçlü bir hayal gücüyle, her yere gidebilirsin. İmgeleme gücünle de hayalini gerçeğe dönüştürebilirsin. Peki, o zaman neden çekiniyorsun içindeki bu güçten? Hadi önce inan… Kendine inan… “O”na inan… Ve hayallerinin peşi sıra yola çıkmaktan çekinme. Şimdi Güneş, otuz günlük süreç içerisinde hayal kurmanın güzelliğini önüne çıkarabilir. Bu süreçte, hayallerini gerçekleştirmek için adım atmaya çabalayabilirsin. Bir parça sessizlik arayışına girebilirsin. Arkadaşlarının sorunlarıyla daha fazla ilgilenmek durumunda kalabilirsin. Ve bu süreçte bir parça yalnızlıktan beslenebilirsin.

İkizler ve Yükselen İkizler

Gerçeklerden uzaklaşıyor musun? Bazen dağıldığını, kendini bir sis bulutunun içinden geçtiğini mi hissediyorsun? Peki, bunu değiştirmek için ne yapıyorsun? Bekliyor musun? Harekete geçiriyor musun? Şimdi Güneş, otuz günlük yolculuğunda sana yeni bir plan gösteriyor. Özellikle kariyer yaşamına dair… Bu süreçte kariyer ve meslek göstergen yaşamının merkezine oturabilir. Fikirlerin bu süreçte çabuk değişebilir. Disiplinini sağlamakta zorlanabilirsin. Dağınık bir kişilik izlenimi verebilirsin. Tarafsız kalmakta zorlanabilirsin. Ama buna karşılık yaratıcılığının ve hayal gücünün gövde gösterisine tanık olabilirsin. Belki de daha farklı bir mesleğe yönelmek isteyebilirsin.

Yengeç ve Yükselen Yengeç

Alıngan ve kırılgan mı hissediyorsun kendini? Bazen, sözler kılıçtan keskin oluyor. Açıyor yaraları… Kapatmıyor hiçbir yara bandı… Ama ya sen bir başkasını kırıyorsun? Ya senin cümlelerin bir başka kalbi yaralıyorsa? Neyse… Bir düşün… Şimdi Güneş, otuz günlük yolculukta yeni bir öyküye hazırlıyor seni. Mesela bu süreçte neden alınganlık gösterdiğini anlayabilirsin. Yeni bir eğitim programına dahil olabilirsin. Ama kendini öğrendiklerini hayatına katabilmekte biraz zorlanabilir, çabuk dağılabilirsin. Verdiğin sözlerden durmakta zorlanabilir, hakkını aramakta geç kalabilirsin.

Aslan ve Yükselen Aslan

Aslında senin derdin sadece kendinle… Gerçi öyle olması gerekmez mi? Başkalarının ne yaptığı, nereye gittiği, ne aldığı, kiminle birlikte olduğu kimseyi ilgilendirmemeli. Kişi sadece kendiyle ilgilenmeli. Tıpkı senin yaptığın gibi… Şimdi Güneş, otuz günlük yolculuğu sırasında, sana kendini değiştirmek, dönüştürmek adına ışıklarını gönderiyor. Belki de bu süreçte egosuzluğu deneyimleyebilirsin. Egonun yerini kabullenmeye, fedakârlığa, merhamete bırakabilirsin. Egonu susturabilmek, dünyanın merkezi olmadığının farkına varabilmek ne büyük erdem…

Başak ve Yükselen Başak

Sınır çizebilmek zordur. Ama o sınırı çizebilmek cesaret ister. Bir kere o sınırı çizebildikten sonra ise, oradan birinin geçmesi zordur. Evet, başka birine sınır çizmek zorlu süreç… Peki, kendine nasıl sınır çiziyorsun? Aslında kendinde gördüğün şeyler var, belki de bu yüzden en çok karşındakine kızıyorsun. Sana, seni gösterdiği için… Şimdi Güneş, otuz günlük süreçte sana karşı kıyıdan ışıklarını gönderirken, senin potansiyel özelliklerini gösteriyor. Mesela, herkes seni düzenli tanırken, evin nasıl? Çalışkan olduğunu gösterirken, kendine dair görevlerini yerine getirebiliyor musun? Çabuk izole oluyor musun? Yalnızlıktan neden bu kadar hoşlanıyorsun? Sorularıyla kendini bulabilirsin. Bu süreçte, belki de kendinle birlikte, bir “eş” de bulabilirsin.

Terazi ve Yükselen Terazi

Zor bir durumda karşılaştığında ne yaparsın? Hemen kaçar mısın? Yoksa mücadele için canını dişine takar mısın? Peki, konu sağlığın olunca, görmezden gelebilir misin sorunları, bedeninin sinyallerini? Şimdi Güneş, otuz günlük yolculuğunda sağlık konusunda sana yeni ışıklarını gönderebilir. Bu süreç içerisinde özellikle ruhsal sağlığın daha çok önem kazanabilir. Mesela bu kadar hassas olmanın, duyarlı olmanın bir parça sağlığına zarar verdiğini anlayabilirsin. Bu arada hayal gücünü, sanatçı kimliğini, yaratıcılığını iş yaşamında gösterebilirsin. Yeni bir iş kurabilirsin kendine.

Akrep ve Yükselen Akrep

Evet, hayatın ikiye ayrılıyor. Sen ve çocukların… Her anne-baba için çocukları önemlidir. Her attıkları adım aslında çocukları içindir. Yaptığı iş, kazandığı para, beslenme programı… Ve özellikle bir annenin hasta olmaya bile zamanı yoktur. Çünkü önceliği çocuğunun bakımıdır. Yaşı kaç olursa olsun… Annenin… Çocuğun… Şimdi, Güneş otuz günlük süreçte çocuklarınla daha fazla zaman geçirmeni sağlayabilir. Yaşamının merkezine çocuklarının aldığının farkına varabilirsin. Ya da tam merkezine çocuklarını oturtabilirsin. Ama bir şey hatırlatmakta fayda var. Ne kadar fedakârlık yaparsan, daha fazlası istenir. O yüzden her şeyi abartmamak gerekir.

Yay ve Yükselen Yay

Erken uyanır mısın? Yoksa gece kuşu musun? Aslında erken kalkan günü daha kolay yakalar. Ve ne kadar erken “uyanırsan” o kadar yaşamı doya doya yaşarsın. İnsanın, en büyük uyanışı evinde yaşanıyor aslında… Şimdi Güneş, otuz günlük yolculuğunda evinin odalarını aydınlatıyor. Ve belki de sen önce aile, sonra köklerin üzerinden kendini bulabilir, kendi gerçekliğine uyanabilirsin. Aynı zamanda bu süreçte daha çok evde vakit geçirmek isteyebilir, evinde olmanın huzurunu yaşayabilirsin. Yine bu süreçte evinle ilgili değişiklikler, taşınmalar gündemine gelebilir. Aile büyüklerin için fedakârlık yapmak durumunda kalabilirsin.

Oğlak ve Yükselen Oğlak

Giderek cehalet güç kazanıyor. Bilmeyenler, bildiklerini sanıyor. Az bilenler, çokbilmişlik taslıyor. Bilgi giderek değersizleşiyor, sıradanlaşıyor. Sence de öyle değil mi? Herkes, her konuda uzman… Her konuda bilgi sahibi… Neyse biz bırakalım herkesi. Sen herkes gibi olmayı sevmezsin. Şimdi Güneş, yeni bir yolculuğa başlarken, sana bilgilerin üzerinden, düşüncelerin üzerinden, kelimelerin üzerinden ışığını yolluyor. Bu süreçte, yaşamında soyut bilgiler daha fazla öne çıkabilir. Zihnini belki de kontrol etmekten özgürleştirip akışa bırakmayı öğrenebilirsin.

Kova ve Yükselen Kova

Haklısın masraflar artıyor. Ama gelir hep aynı şekilde kalıyor. Bunu dengelemenin yolu ise biraz zor… Ya harcamalarını kontrol altına alacaksın. Ya da gelirini arttırma yollarını araştıracaksın. Şimdi Güneş, otuz günlük yolculuğa çıkıyor senin değerlerin özelinde… Elbette maddi kaynakların yaşamının bu döneminde merkezinde oluyor. Mesela duygusal alışveriş alışkanlıkların var mı? Moralin bozuk olduğunda alışveriş sepetini mi doldurursun? Kredi kartı harcamalarını görünce tepkin ne oluyor? Kendine kızıyor musun tutumlu davranmadığın için?

Balık ve Yükselen Balık

Kim ne derse ona göre şekil almamalı insan… Bir duruşu, bir tavrı olmalı… Başkasının dolduruşuna gelmeden, haklıyı, haksızı kendi adalet terazisinde ayırmalı… Ve düşünmeli… Hangi düşünce kendisine ait? Hangi duygu bir başkasına ait? Şimdi önünde uzanan otuz gün boyunca, kendine dair sorularının yanıtlarını arayabilirsin. Gerçekten sakin misin? Yoksa içinde gizli bir yerde öfke, kuşku, kin, kıskançlık barındırıyor musun? Kabullenici misin yoksa tembel mi? Başkalarının duygularını anlayabiliyor musun? Yoksa alıngan mısın?

Loading