Yunanistan gazetelerinden Kathimerini’den Türkiye’ye destek: Hepimiz Türküz

Türkiye'yi derinden etkileyen depremlerin ardından dünyadan çok sayıda yardım ekibi gelirken, Yunanistan'ın önde gelen gazetelerinden Kathimerini de "Hepimiz Türküz" yazılı karikatürle Türkiye'ye destek gösterdi.

Yunanistan’ın önde gelen gazetelerinden Kathimerini’de yer alan karikatürde “Hepimiz Türküz” ifadelerine yer verildi.

Türkiye, 6 Şubat günü Kahramanmaraş’ta meydana iki büyük depremle sarsıldı. Türkiye’nin 10 ilini ciddi şekilde etkileyen depremde binlerce kişi hayatını kaybetti, arama kurtarma çalışmaları sürüyor.

Yıkıcı depremlerin ardından dünyanın pek çok ülkesinden Türkiye’ye yardım teklifi geldi. Türkiye’ye yardım gönderen ülkelerden biri de Yunanistan oldu. Yunan ve Türk ekiplerinin İskendurun’da iki kişiyi enkaz altından kurtardığı görüntülerde duygusal anlar yaşanmıştı.

Son olarak Yunanistan’ın önde gelen gazetelerinden Kathimerini’de yer alan karikatürle Türkiye’ye destek verildi. Gazetede yer alan karikatürde “Hepimiz Türküz” ifadeleri kullanıldı.

Diğer yandan, Yunan Devlet Televizyonu ERT, sabah haberlerini “Ben seni sevduğumi” şarkısıyla açtı.

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Kahramanmaraş merkezli, toplamda 10 ili etkileyen depremlerin ardından arama kurtarma çalışmalarını birlikte yürüten Türk ve Yunan ekiplerine övgüde bulunup teşekkür etti.

Sosyal medya hesabından Türkçe paylaşımda bulunan Miçotakis, “İçimizi acıyla dolduran görüntüleri, bizi umutla dolduran görüntüler takip ediyor. Kurtarma ekiplerinin insanüstü çabalarına tek kelimeyle saygı duyuyoruz. Yunanlar ve Türkler yan yana, hayat kurtarmak için birlikte savaşıyorlar. Yaptıkları için onlara minnettarız.” ifadesini kullandı.