İsrail, Türkiye’deki deprem bölgesinde sahra hastanesi kuruyor

Dünya Kahramanmaraş merkezli meydana gelen deprem için seferber oldu.
Belçika, Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen bölgeye günde 100’den fazla hastayı tedavi edebilecek sahra hastanesi gönderecek.

Belçika Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Kahramanmaraş merkezli toplamda 10 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremler nedeniyle gönderilecek sahra hastanesi en geç 16 Şubat itibarıyla faaliyete geçecek ve birkaç hafta sahada kalacak.

Hastanenin kurulabileceği yeri belirlemek üzere keşif ekibi, Melsbroek askeri havaalanından bugün yola çıkacak.

Sahra hastanesini kuracak sağlık personelinin bulunduğu ikinci ekip ile malzemeler 11-12 Şubat’ta Belçika’dan ayrılacak.

Hastane günde 100’den fazla hastayı tedavi edebilecek, en az 20 hastanın geceyi gözlem altında geçirmesini sağlayacak.

Ekipte, acil cerrahide uzmanlaşmış hemşireler ile diğer özel tıbbi görevliler tarafından desteklenen Belçikalı doktorlar bulunacak.

“Anne ve çocuk” özel birimini de içerecek ekip, toplamda 70-80 kişiden oluşacak.

İsrail, deprem bölgesinde sahra hastanesi kurmak üzere Türkiye’ye 230 kişilik yeni ekip gönderdi.

İsrail ordu sözcülüğünden yapılan açıklamaya göre, arama kurtarma personelinin yanı sıra doktor, hemşire ve diğer sağlık görevlilerinden oluşan 230 kişilik ekip Türkiye’ye ulaştı.

İsrailli ekip, deprem bölgesinde ekipmanlarıyla bir sahra hastanesi kuracak.

İsrail’in Ankara Büyükelçiliğinden diplomatik bir kaynak da Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından İsrail’den Türkiye’ye ulaşan yardım ekiplerindeki toplam personelin 450’yi geçtiğini aktardı.

Öte yandan, İsrail ordu sözcülüğü, deprem bölgesinde daha önce arama kurtarma faaliyetlerine başlayan İsrailli ekibin 4,5 saatlik çalışma sonucu 23 yaşında bir kadını enkazdan çıkardığı görüntüleri paylaştı.

İsrailli ekiplerin şu ana kadar aralarında çocukların da bulunduğu 4 kişiyi enkazdan kurtardığı kaydedildi.