Erdoğan’a göre ilk gün ‘bazı’ sıkıntılar yaşandı

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, depremin üçüncü gününde Maraş Pazarcık’a gitti. Erdoğan, ”İlk gün bazı sıkıntılar yaşasak da ikinci gün duruma hakimiyet tesis edildi” dedi.

Depremin ilk gününden sonra 24 saat kameralar karşısına çıkmayan Erdoğan, üçüncü günde Beştepe’den ayrılarak Maraş Pazarcık’a gitti.

Burada kendisinin gelişinden önce kurulan çadır kenti ziyaret eden Erdoğan, can kaybı sayısının 8 bin 574’e çıktığını bildirdi. Erdoğan, deprem bölgesindeki her aileye 10 bin TL yardım yapılacağını söyledi.

Erdoğan şunları söyledi:

*Şu anda vatandaşlarımda Antalya, Alanya, Mersin gibi bölgelerde otellerle görüşmeleri yaptık. Otellerde kalma arzusunda olanlar varsa vatandaşlarımızı yerleştirmeye hazırız. Çok ciddi sayıda oda kapasitesine ulaştık.

*Enkazlarda çalışmalar sürüyor, enkaz kaldırma çalışmalarını bakanlığımız yürütmeye başlıyor. Hedefimiz 1 yıl içinde toplu konut idaresiyle aynı şekilde Kahramanmaraş ve 9 ilimizde bunları gerçekleştireceğiz.

*Bazı yerlerde ilk etapta havaalanlarında, yollarda sıkıntılar oldu. Onları da aşacağız. Bugün daha rahatız, yarın daha rahat olacağız.

*Özellikle AFAD’ın merkezinden yapılacak olan açıklamalar dışında, provokatörlere fırsat vermemelerini özellikle istiyorum. Basın mensubu arkadaşlarımın bu provokatörlere fırsat vermemelerini istiyorum.